کد خبر : 4021

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تعدد نرخ ارز را یکی از عوامل مهم در بی انگیزگی صادرکنندگان در بازگرداندن ارزهای صادراتی کشور دانست و اضافه کرد: این مساله تاثیر منفی خود را بر اقتصاد کشور گذاشته است و باید برای آن چاره اندیشی شود.

 محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در آستانه بیست و نهمین سالگرد تاسیس بانک توسعه صادرات ایران در دیدار با مدیران این بانک، گفت: پیشنهادهای بانک توسعه صادرات در خصوص رفع محدودیت های قانونی، افزایش سرمایه و معافیت های مالیاتی به نفع جریان صادرات کشور است.

نمانده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راهکارهای مطرح شده برای حمایت از تامین مالی صادرات صحیح است، پیشنهاد کرد موارد مطروحه به کمیسیون اقتصادی برای بررسی ارائه کنند.

وی پس از استماع گزارش عملکرد بانک توسعه صادرات، سیاست ها و عملکرد این بانک را مناسب دانست و اظهار کرد: پیشنهادهایی که در جلسه مطرح شد، قابل تامل و بررسی است و طبیعتا این رویه دو سویه خواهد بود؛ مجلس و دولت نیز انتظاراتی از بانک توسعه صادرات دارند و در نهایت این تعامل دوسویه به نفع صادرات کشور خواهد بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صادرات را در شرایط فعلی اقتصاد کشور و نیاز مبرم به ارزآوری، همچون آب حیات دانست و اضافه کرد:  موضوع رونق صادرات در کمیسیون اقتصادی مجلس در اولویت مباحث قرار دارد و در این میان نقش بانک توسعه صادرات در این حوزه بر کسی پوشیده نبوده و بسیار حائز اهمیت است.

27 میلیارد دلار ارز صادرات غیر نفتی به کشور برنگشته است

این نماینده مردم در مجلس یازدهم معتقد است طبیعی است در شرایط فعلی و با وجود تحریم ها، جنگ اقتصادی و ضرورت حمایت از صادرات، نمی توان نحوه عملکرد بانک توسعه صادرات را با شرایط و دوران عادی اقتصادی مقایسه کرد.

وی بر اهمیت خلاقیت و نوآوری در اداره بانک های توسعه ای همچون بانک توسعه صادرات تاکید کرد و تصریح کرد: رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده که حدود 27 میلیارد دلار ارز صادرات غیر نفتی به کشور برنگشته است؛ بانک توسعه صادرات هم به عنوان بانک تخصصی حامی صادرات، در این زمینه بررسی های لازم را انجام داده و راهکارهای خود را برای رفع این چالش ارائه کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تعدد نرخ ارز را یکی از عوامل مهم بی انگیزگی صادرکنندگان در بازگرداندن ارز خود به کشور دانست و گفت: این مساله تاثیر منفی خود را بر اقتصاد کشور گذاشته است و باید برای آن چاره اندیشی شود.

آمریکا تمام قد وارد جنگ اقتصادی با ایران شده است

پورابراهیمی از مدیرعامل بانک توسعه صادرات خواست تا برنامه پیشنهادی خود را برای شرایط دشوار فعلی و حتی شرایط سخت تر به دولت ارائه کند و ادامه داد: مهمترین موضوع امروز در حوزه اقتصادی پاسخ به این سوال است که چگونه می توانیم در عرصه اقتصادی امروز فعالیت کنیم و ارزآوری را تداوم دهیم؛ انتظار می رود روشی متفاوت از رویکرد عادی در پیش بگیریم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه امروز آمریکا ده ها مجموعه اقتصادی را بسیج کرده تا ایران را در حوزه اقتصادی به ویژه در زمینه مبادلات ارزی زمین‌گیر کند، گفت: این رویکرد، آرایش جنگی دشمن است؛ آمریکا تمام قد وارد این جنگ اقتصادی شده، حال باید ببینیم آیا ما برای این جنگ آماده هستیم یا خیر؟

وی افزود: درخواست ما از بانک توسعه صادرات این است که در شرایط جنگ اقتصادی، راهکارهای خود را برای عبور موفق از چالش های پیش روی صادرات به ما ارائه کند.

پورابراهیمی گفت: بانک توسعه صادرات می تواند حداقل معادل یک چهارم ظرفیت اقتصاد کشور در حوزه صادرات تسهیلات و خدمات ارائه کند؛ می توان به بانک توسعه صادرات در این زمینه کمک کرده و ظرفیت خدمات رسانی این نهاد حمایتی را به چند برابر ظرفیت فعلی برساند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد:  بانک توسعه صادرات به دلیل دولتی بودن، محدودیت هایی دارد؛ از آنجایی که بار صادرات غیر نفتی بر دوش بخش غیر دولتی است می توان ساختاری را در زیر مجموعه بانک تعریف کرد که بخش خصوصی بتواند از تجهیز منابع استفاده کند.

وی یادآور شد: این همکاری می تواند با جذب سرمایه بخش خصوصی از مسیر انتقال گردش مالی به بانک توسعه صادرات، این بانک را از افزایش سرمایه از سوی دولت بی نیاز کند؛ پیش نیاز این کار برداشتن محدویت های دولتی در این بانک است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با پیشنهاد اینکه شاید بتوان سهام بانک توسعه صادرات را عرضه کرد و آن را از حالت دولتی خارج کرد، گفت: بانک توسعه صادرات باید در این زمینه از تجربیات جهانی استفاده کرده و پیشنهاد خود اعم از ارائه سهام بانک، کاهش سهم دولت و دیگر راهکارهای عملیاتی به مجلس ارائه کند.

پورابراهیمی در حوزه محدودیت در نقل و انتقالات ارزی گفت: استفاده از ظرفیت ارزهای دیجیتال در بحث تبادلات بانکی پیشنهادی است که کمیسیون اقتصادی بر آن تمرکز دارد؛ می‌خواهیم بدانیم چطور می‌توان وارد حوزه تولید ارز دیجیتال شد و در این بخش ظرفیت سازی کرد. دولت از پبشنهاد و برنامه های بانک‌ها و نهادهای تخصصی در این زمینه استقبال می کند

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی