کد خبر : 3935

عضو هیئت رئیسه مجلس لزوم چاره اندیشی فوری دولت برای تنظیم بازار علوفه و نهاده های دامی و حمایت از فعالان صنعت دامپروری را خواستار شد.

 

 

علی کریمی فیروزجایی ، گفت: افزایش بی رویه قیمت نهاده ها  و آسیب پذیری فعالان صنعت دامپروری در شرایط کنونی غیر قابل قبول است.

وی لزوم حمایت یارانه ای دولت از صنعت دامپروری و تامین نهاده های دامی را خاطر نشان کرد و افزود: در شرایط سخت اقتصادی نهاده های دامی مورد نیاز کشورباید با نگاه حمایتی دولت تامین شود.

نماینده مردم بابل تامین نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی را ضروری دانست و عنوان کرد: در صورت تداوم سیاست دفع الوقتی دولت صنعت دامی و فعالیت صنایع لبنی کشور با چالش جدی مواجه خواهد شد.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران با انتقاد از عدم نظارت جدی بانک مرکزی و وزارت جهادکشاورزی  بر روند واردات علوفه دامی یادآورشد: متاسفانه در گذشته افرادی ارز 4200 تومانی را برای واردات علوفه و نهاده های دامی دریافت کردند ولی به تعهد خود در  واردات این فرآورده هاعمل نکردند.

وی افزود: بانک مرکزی باید در خصوص تامین نیازهای اساسی کشور مانند فرآورده های دام و طیور و کالاهای استراتژیک بخش کشاورزی که با استقلال اقتصادی کشور در ارتباط است، تدبیر و برنامه داشته باشد.

کریمی فیروزجایی گفت:  انحصار واردات نهاده های دامی در دست عوامل سودجو  معضل بزرگ این عرصه قلمداد و موجب افزایش بی رویه قیمت فرآورده های لبنی می شود. سالانه برای تولید یک میلیون تن گوشت قرمز به 18 میلیون تن علوفه نیاز است. کشور سالانه به 10 میلیون تن نهاده های دامی وارداتی نیاز دارد که در این زمینه باید برنامه ریزی شود.

نماینده بابل در مجلس با اشاره به اهمیت تامین زنجیره غذایی در فرایند استقلال اقتصادی، اظهار داشت: کمیسیون ها ی کشاورزی، آب ومنابع طبیعی و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برای بررسی و تدوین برنامه عملیاتی در حوزه دام و طیور و صنایع لبنی و گوشتی ماموریت دارند.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی