کد خبر : 3695

حسن‌پور:

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: تیم اقتصادی دولت با راه اندازی سازمان پسته شرایط صادرات این محصول استراتژیک را تسهیل کنند.

شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی در خصوص راه اندازی سازمان پسته، گفت: اقتصاد تک محصولی پسته به عنوان یکی از پایه های اصلی اقتصاد استان کرمان در برزخ صادرات و کرونا گرفتار شده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به اینکه همزمان با افزایش قیمت دلار اما نرخ پسته راکد مانده است، ادامه داد: باغداران و تجار پسته مستاصل از شرایط این روزها چشم امید به آینده دارند، اقتصاد پسته استان کرمان جدا از کم آبی و سرمازدگی هرساله، اینبار در تقابل با شرایط بیماری کرونا و عدم صادرات گرفتار شده است و هزاران میلیارد سرمایه در انبارها راکد مانده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان کرمان، ادامه داد: تیم کشاورزی و اقتصادی دولت متشکل از وزرای مربوطه باید نسبت به تسهیل شرایط صادرات این محصول استراتژیک اقدام و در این راستا با تشکیل شورای عالی پسته نسبت به تاسیس و راه اندازی تشکیلاتی به نام سازمان پسته اقدام شود.

وی، گفت: باید هر چه سریع‌تر سازمانی مانند سازمان چای برای محصولات خاص استان کرمان از جمله سازمان پسته و سازمان خرما تشکیل شود تا مشکلات صنفی این محصولات نظیر تثبیت قیمت واقعی در بحران ارز برطرف کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در پایان با تاکید بر اینکه باید توجه ویژه‌ای به کشاورزان و تولید کنندگان مرکبات، خرما، پسته، گل محمدی، دام، طیور و آبزیان شود، خاطرنشان کرد: ٣٠ درصد از اشتغال استان متاثر از کشاورزی و دامپروری است و دولت برای تثبیت اشتغال در این حوزه در خصوص وام های معوق کشاورزی و اختصاص تسهیلات ویژه، زمینه خرید پیش نیازهای کشاورزی و دامپروری نظیر سم، کود، علوفه و تغذیه را فراهم کند تا حداقل دغدغه این قشر متوسط برطرف شود./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی