کد خبر : 3173

مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی صنعت ماشین سازی کره ‌جنوبی پرداخت.

دفتر مطالعات انرژی ، صنعت و معدن این مرکز در گزارشی با عنوان « صنعت ماشین سازی کره ‌جنوبی؛ حرکت از جامعه‌ سنتی به سوی جامعه مدرن » هدف این گزارش را بررسی اقدامات دولت کره در حمایت از صنعت ماشین سازی و احصای تجربیات موفق آن برای تدوین بسته های حمایتی از صنعت ماشین سازی کشور بر شمرده است.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، کره جنوبی، همواره در دهه های اخیر، در تولید، صادرات و واردات ماشین آلات و تجهیزات، جزء 10 کشور پیشرو بوده است. دولت کره برای رسیدن به این جایگاه، از ابزارهای سیاستی مختلفی بهره گرفته و توانسته است با هوشمندی، از منابع و توان بخش خصوصی در جهت اجرای سیاست های متنوع خود در راه توسعه این صنعت، منتفع شود. از جمله این ابزارها، می توان به وضع و پیاده سازی قوانین مختص این رشته صنعت اشاره کرد، که در بازه سال های 1960 تا 2010، بالغ بر ده قانون مختلف برای حمایت از ماشین ‌سازی، تصویب و اجرا کرده که نشان از مداومت و پیوستگی سیاست ها برای دستیابی به هدف توسعه ای دارد.

این گزارش می افزاید؛ ایجاد نهادهای واسط و مؤسسات تحقیقاتی تخصصی (ازجمله انجمن صنعت ماشین سازی، تعاونی مالی ماشین سازی، مرکز تبادل و حراج ماشین آلات، مؤسسه آموزش فناوری، مؤسسه تحقیقات و بازرسی ماشین آلات کره، انجمن تحقیقات فناوری ماشین سازی، بنیاد ارتقای مشترک صنعت ماشین سازی و انجمن صنعت تجهیزات کارخانه ای کره جنوبی) و واگذاری اختیارات لازم به آنها و مشوق های خاص صادراتی، از دیگر اقدامات دولت کره‌ جنوبی برای رشد ماشین‌ سازی در این کشور است.

شایان ذکر است که موفقیت این سیاست ها مستلزم به کارگیری مجموعه ای از سیاست های کلان اقتصادی از جمله سیاست توسعه صادرات و ثبات اقتصاد کلان نیز بوده است.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی