کد خبر : 2980

محمد صفایی دلوئی، منتخب گناباد و بجستان در گفت‌و‌گو با «تریبون مجلس» :

منتخب مردم گناباد و بجستان معتقد است که کشور نیاز به اصلاح ساختاری دارد تا از این طریق برابری توزیع ثروت اتفاق افتاده و وضعیت معیشت مردم بهبود بخشیده شود.

 محمد صفایی دلوئی، منتخب گناباد و بجستان در مورد اولویت‌های مجلس یازدهم گفت:‌ «ما بعد از انقلاب از نظر توزیع ساختار خوب عمل کردیم که گسترش راه‌ها و جاده‌ها، بهداشت و مراکز درمانی، آموزشی و ... همین را نشان می‌دهد اما ساختار اقتصادی همچون ساختار مالی، بانکی، تامین اجتماعی و ... را اصلاح نکردیم. به همین دلیل امروز به یک تضاد در توسعه رسیده‌ایم. یعنی علی‌رغم این که زیر ساخت‌های لازم فراهم است اما به عدالت اجتماعی نزدیک نشده‌ایم.»

او ادامه داد: «بنابراین قطعا یکی از اولویت‌های مجلس یازدهم اصلاح ساختار اقتصادی است تا کمک کنیم در راستای آرمان‌های انقلاب گام برداشته و  کشور را به سمت عدالت اجتماعی سوق دهیم.»

منتخب مردم گناباد و بجستان با تاکید بر تغییر وضعیت معیشتی مردم توضیح داد: «وقتی از اصلاح ساختار اقتصادی سخن می‌گوییم به این معنا است که در پی توزیع عادلانه ثروت باشیم و رانت‌ها را حذف کنیم. همان‌طور که می‌دانید ساختار نظام سرمایه‌داری، ساختاری رانتیر است. فکر می‌کنید چرا  در پی شیوع کرونا آمریکا تلفات زیادی داد؟ بخشی از آن به دلیل تاکید بر فردگرایی و نبود نگاه اجتماعی است. بخشی هم به این دلیل است که فواصل طبقاتی آنقدر زیاد است که بخش زیادی از مردم از حداقل امکانات نیز برخوردار نیستند. درست است که آمریکا کشوری پیشرفته است، قدرت اول اقتصادی جهان است، قدرت برتر و اول نظامی است  اما در این نظام نابرابری‌ها به غایت دیده می‌شود. بخش‌های زیادی از جامعه از حداقل امکانات محروم‌اند و به همین دلیل در پی وقوع بحرانی شبیه به کرونا تلفات انسانی آن زیاد است.» 

او ادامه داد: « ما در توزیع زیرساخت‌ها خوب عمل کردیم. برای نمونه در همه روستاهای بالای ۱۰۰ خانوار خانه بهداشت و بهورز داریم که در بحرانی چون کرونا جمعیت را به لحاظ سلامت کنترل می‌کنند. یکی از دلایلی که الان تلفات علی رغم مسائل مختلف اقتصادی و ... حداقلی است همین ساختارهای بهداشتی فراگیر است. این زیرساخت‌های بهداشتی در اقصی نقاط کشور با شدت و ضعفی حضور دارند و حتی نقاط دور دست از حداقل‌هایی برخوردارند.»  

این منتخب مجلس یازدهم افزود: «اگر ان‌شا‌الله اصلاح ساختاری در اقتصاد صورت گیرد، بسیاری از مسائل اجتماعی و اقتصادی حل می‌شود. ما کمبود منابع یا کمبود نیروی انسانی نداریم بلکه کمبود توزیع عادلانه ثروت و مدیریت این منابع در کشور وجود دارد. در این شرایط تحریمی شاهد بودیم که دولت ۴.۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ پرداخت کرده که طبق اعلام دیوان محاسبات به ازایش کالایی وارد کشور نشده‌است یا با بخشی از این ارز دولتی غذای سگ و گربه وارد کرده‌‌اند  بنابراین ساختار رانتیر است که تولید فساد می‌کند. الان هم فشار به طبقات محروم جامعه به دلیل همین مفاسد به حد اعلی رسیده‌است.» 

صفایی در پاسخ به سوالی در مورد تفاوت مجلس دهم و یازدهم نیز گفت:‌ «یکی از مشکلات مجلس دهم این بود که اراده‌ای برای اصلاح امور نداشت و بعد از آن هم که مشخص شد قریب به ۹۰ تا گرفتار مفاسد مالی شده‌اند و حکم دوقتی بگندد نمک پیدا کرده‌اند، لذا امیدواریم که مجلس یازدهم در این گنداب مفاسد گرفتار نشود.»

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی