کد خبر : 2931

حسن شجاعی، منتخب ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس یازدهم در گفت‌و‌گو با «تریبون مجلس»

منتخب مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه معتقد است که اولویت مجلس یازدهم باید توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باشد و در آغاز به کار مجلس جدید باید طرح‌های زود بازده در این زمینه را در دستور کار قرار داد.

حجت‌الاسلام حسن شجاعی، منتخب مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مورد اولویت‌های مجلس یازدهم به «تریبون مجلس» گفت: «مردم حقیقتا در شرایط سختی به سر می‌برند و مشکلات اقتصادی فراوانی را از سر می‌گذرانند که بیماری کرونا هم این مشکلات را تشدید کرده‌است. لذا به نظر می‌رسد که مردم ما منتظر شنیدن پیام امیدی از مجلس یازدهم هستند. طبیعتا باید حسب شرایط کشور مجلس یازدهم شرایط جدیدی را به وجود بیاورد که این امید در جامعه تزریق شود. در همین راستا یکی از اولویت‌های مهمی که باید مجلس یازدهم دنبال کند، این است که با توجه به شرایط اقتصادی آن دسته از طرح‌هایی که می‌تواند آثار محسوس و فوری در زندگی و معیشت مردم داشته‌باشد را در دستور کار و اولویت خود قرار دهد.»

او همچنین ادامه داد: «به هر حال مشکلات فراوان است و این قبیل طرح‌ّهای ولو موقت می‌تواند تسکینی برای مشکلات معیشتی مردم باشد. همین امر باعث می‌شود که فضای امیدواری به وجود بیاید تا بتوانیم طرح‌های میان‌مدتی که باید در مجلس دنبال شود را با فکرهایی بزرگ‌تر و دقیق‌تر و عمیق‌تر در راستای بهبود معیشت مردم و شرایط اقتصادی بررسی کرده و اجرایی کنیم.» 

این منتخب مجلس یازدهم یکی از طرح‌های زودبازده را مربوط به سهام عدالت دانست و در این مورد توضیح داد: «من مصاحبه‌های متعددی داشتم و در این مصاحبه‌ها تاکید کردم یکی از موارد مهمی که می‌تواند تاثیر محسوسی بر زندگی مردم داشته باشد سهام عدالت است.»

شجاعی توضیح داد: «اما این طرح بالاخره جاماندگانی نیز دارد. کسانی که استحقاق دریافت سهام عدالت را دارند اما این سهام به آنها تعلق نگرفته‌است. این افراد ۳ دسته هستند. عده‌ای کسانی هستند که در همان ابتدای واگذاری سهام عدالت را داشتند اما به هر دلیلی امکان ثبت‌نام برای آنها فراهم نشد و آنها سهام عدالت دریافت نکردند. به نظر می‌رسد دولت برای این کار اگر لازم است لایحه‌ای تدوین کند تا آن دسته از افرادی که استحقاق دریافت سهام عدالت را دارند و در همان ایام اولیه این امکان برای‌شان فراهم نشده مشمول دریافت سهام عدالت جدید قرار بگیرند.»

او ادامه داد: «دسته دیگر کسانی هستند که شاید در همان ایام ثبت‌نام برای سهام عدالت استحقاق دریافت آن را نداشته‌‌اند اما امروز استحقاق دریافت آن را دارد. مثلا کسی بوده که ورشکست شده و جز اقشار آسیب‌پذیر جامعه قرار گرفته و به هر حال امروز نیازمند دریافت این سهام عدالت است.»

شجاعی افزود: «دسته‌ای دیگر که حدو ۲ میلیون نفر هستند نیز در ابتدا ثبت‌نام انجام دادند اما به دلایلی ثبت‌نام آنها نهایی نشده‌است با این که حتی گاهی برگه‌های سهام عدالت در دست‌شان است اما هیچ سهمی به آنها تعلق نگرفته‌است. مشکلات این گروه هم باید حل شود و دولت لایحه‌‌ای ارائه کند تا این ۳ دسته هم جز مشمولان دریافت سود سهام عدالت قرار گیرند. اگر دولت این کار را انجام داد که چه بهتر اما اگر این اتفاق نیفتاد ما درصدد هستیم که با جمعی از همکاران نماینده طرحی را تدوین کنیم و بتوانیم سهام عدالت را به این افراد نیز اختصاص دهیم.»

این منتخب مجلس یازدهم همچنین گفت: «به هر حال نظام در یک مقطعی تصمیم گرفته از اموال دولت که در حقیقت اموال ملت است بخشی را در اختیار مردم قرار دهد آن هم نه به شکل رایگان بلکه اقساط این سهام را از مردم دریافت کرده‌است. به همین دلیل هر کس استحقاق آن را داشته باید دریافت کند و این عادلانه نیست که عده‌‌ای دریافت کنند و چند میلیون دیگر ولو این که استحقاق داشته‌باشند محروم شوند. بنابراین اگر دولت این کار را انجام نداد ما تلاش می‌کنیم تا در مجلس طرحی را در این جهت آماه کنیم. در ابتدای مجلس یازدهم قطعا بر روی طرح‌هایی از این دست که تاثیر محسوسی دارد باید تمرکز شود.»

او با اشاره به نرخ بالای اجاره‌بهای مسکن توضیح داد: «مثلا موضوع مالیات بر خانه‌های خالی که می‌تواند بر کاهش اجاره بها آثار چشم‌گیری داشته‌باشد نیز از جمله مواردی است که باید اولویت قرار گیرد.»

شجاعی در پاسخ به این سوال که چه تفاوتی میان مجلس دهم و یازدهم خواهد بود، پاسخ داد: «تفاوتی که مجلس جدید با قدیم دارد این است که باید فضای امید در کشور به وجود بیاورد و این زمینه به لطف همکاران منتخب ما  فراهم است. این مجلس باید دردهای مردم را بیشتر احساس کند، به خصوص دردهای معیشتی که لازم است در این جهت اقدامات مقتضی انجام گیرد.»

او ادامه داد: «جمعیت جوانی در این مجلس حضور دارد که این هم می‌تواند یکی از تفاوت‌ها با مجلس پیشین باشد که به نظر می‌رسد نیروهای کیفی‌تری هستند و اگر موتور جوانانه کیفی مجلس هم فعال شود می‌تواند مجلس یازدهم را متفاوت کند.»

شجاعی در پایان تاکید کرد: «واقعیت این است که دولت در سال پایانی کارهای خود قرار دارد و اگر مجلس و دولت در این شرایط بسیار ویژه با هم همکاری نکنند مشکلات ما افزایش یافته و مردم بیش از پیش تحت تاثیر این مشکلات قرار خواهند گرفت. بنابراین به  نظر می‌رسد مجلس باید با دولت همکاری داشته باشد و دولت هم از این امر استقبال کند. این دو نهاد باید کاملا صمیمانه و دوستانه و به دور از مسائل سیاسی یا سیاست‌زدگی و سیاسی بازی دلسوز مردم باشند و تلاش کنند تا مشکلات مردم را رفع کنند.  البته طبیعتا مجلس باید از ابزارهای نظارتی خود در جهت منافع مردم استفاده کند نه منافع سیاسی تا بتواند دولت را به تحرک بیشتری در راستای حل مسائل مردم وادارد.»

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی
  • منظور از فرهنگ آپارتمان نشینی یعنی شناخت قوانین و قواعد حاکم بر روابط بین ساکنین یک مجموعه و بکارگیری صحیح آن است.…