کد خبر : 17409

قربان‌زاده در حاشیه نشست کمیسیون اقتصادی مجلس:

رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به تشریح آسیب‌های حوزه واگذاری در حضور نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر اساس جلسات پیوسته سازمان خصوصی سازی با دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، صورت‌های مالی سرخآبی‌ها تا ۱۵ دی‌ماه ارائه و شفاف می‌شود.

حسین قربان‌زاده رئیس سازمان خصوصی سازی در حاشیه نشست امروز (یکشنبه 5 دی ماه) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، گفت: آسیب شناسی خصوصی سازی طی 20 سال گذشته و برنامه سازمان برای آینده موضوع نشست با کمیسیون اقتصادی مجلس بود؛ بر هیمن اساس برنامه خود را برای خصوصی سازی به نمایندگان ارایه کردیم و نکته نظرات نمایندگان را شنیدیم.

تشریح آسیب‌های حوزه واگذاری با توجه به رویکرد بهبود کیفیت حکمرانی

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: رویکردمان در حوزه خصوصی سازی مبنی بر بهبود کیفیت حکمرانی دارایِ تجارتِ دولت را تشریح کردیم، همچنین آسیب‌هایی که در فرایندهای مختلف بنگاه‌داری، ارزش‌گذاری، واگذاری و حل و فصل اختلافات و غیره وجود دارد را مطرح کردیم و نهایتا پیشنهاداتی برای آینده مطرح شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در فصل بودجه نویسی مجلس هستیم، نکاتی هم درباره اصلاحات لازم مطرح شد. کمیسیون اقتصادی معتقد است با توجه به اینکه بخش خصوصی واقعی، سهم اندکی از واگذاری‌ها داشته، تلاش کنیم سهم بخش خصوصی واقعی افزایش یابد لذا راهکارهایی در این خصوص مطرح شد از جمله کاهش نگاه درآمدی به موضوع خصوصی سازی که با توجه به اینکه تکالیف بودجه ای ناظر بر افزایش فروش سهام دولت وجود دارد و این موضوع ممکن است به ارتقاء و بهره‌وری بنگاه هایی که در حال واگذاری هستند ، آسیب بزند.

تاکید بر پیگیری اصلاح قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی

قربان‌زاده یادآور شد: همچنین در نشست امروز کمیسیون اقتصادی توافق شد تا بتواینم در مورد قوانین که نیاز به اصلاح دارد اعم از قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی که لایحه آن به کمیسیون‌های دولت ارجاع شده با پیگیری بیشتر، به مجلس ارسال شود و کمیسیون اقتصادی بررسی کند تا زودتر در صحن مجلس به تصویب برسد و بتوانیم با احکام جدید واگذاری ها را انجام دهیم.

10 تا 20 درصد سهام سرخابی‌ها به صورت خُرد به مردم عرضه می‌شود

قربان زاده در ادامه درباره برنامه سازمان خصوصی سازی برای واگذاری سرخابی‌ها، گفت: در صورتی که باشگاه استقلال و پرسپولیس صورت‌های مالی حسابرسی شده خود را تا 15 دی به سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس ارائه کنند و نکاتی که هیات پذیرش بورس داشت، تایید شود، بهمن ماه عرضه اولیه دو باشگاه را در بازار سرمایه خواهیم داشت.

تمام آنچه در استقلال و پرسپولیس گذشته را شفاف می کنیم

رئیس سازمان خصوصی سازی همچنین یادآور شد: ارزش گذاری آنها یکبار انجام شده و ارزش گذاری جدیدشان هم آغاز شده است. باشگاه استقلال و پرسپولیس زیان انباشته‌ای دارند و تلاش شده با شفاف شدن صورت های مالی آنها بتوانیم در عرضه اولیه که در بازار سرمایه صورت می‌گیرد، تمام آنچه این دو باشگاه در گذشته داشته اند را افشاء و شفاف کنیم تا خریداران با اِشراف کامل نسبت به وضعیت  این دو باشگاه خرید کنند.

وی افزود: ما در وضعیت فعلی بازار سرمایه صلاح می‌دانیم که صرفا به صورت تدریجی و خُرد، بخشی از سهام این دو باشگاه واگذار شود. بین 10 تا 20 درصد سهام این دو باشگاه به صورت خُرد به مردم عرضه می شود لذا از همه هواردان دو باشگاه دعوت می‌کنم که در عرضه اولیه دو باشگاه مشارکت کنند.

استقلال و پرسپولیس تا 15 دی ماه صورت مالی حسابرسی خود را ارائه می‌کنند

قربان زاده تصریح کرد: امیدواریم در آینده بخش‌هایی از آنچه به صورت بلوکه یا افزایش تدریجی فروش سهام است، اتفاق بیفتد تا ایرادات AFC درباره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که مالکیت واحد داشتن در لیگ است و هم دولتی نبودن باشگاه ها در بلند مدت، اتفاق بیفتد.

وی در توضیح اینکه آیا با توجه به زمان اندک این دو باشگاه صورت مالی خود را ارائه خواهند داد، گفت: جلساتی پیوسته با هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس داریم، به ما قول دادند تا پایان نیمه اول دی ماه صورت مالی حسابرسی را ارائه می‌کنند. سال مالی پریسپولیس 31 خرداد ماه و استقلال  31 تیرماه است و الان قابلیت شفاف سازی صورت های مالی آنها فراهم است البته موضوع تضمین سود آوری آنها برای ما مهم است از همین جهت تعجیل نمی‌کنیم تا علاوه بر موضوع حق پخش تلویزیونی، درآمدزایی، تبیلغات محیطی و هر آنچه منبع درآمد این دو باشگاه تلقی می‌شود در صورت‌های مالی دیده شود تا بتوانیم بر اساس آن خریداران نسبت به انتخاب باشگاه اقدام کنند./

پایان پیام

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی