کد خبر : 17180

طاهری مطرح کرد:

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ساماندهی بودجه شرکت‌های دولتی به بازنگری و ورود جدی مجلس و دولت نیاز دارد، گفت: اگر در بودجه شرکت‌های دولتی ۱۰ درصد صرفه جویی شود، مبلغ قابل توجهی از کسری بودجه را جبران می کند.

طاهری مطرح کرد:مصطفی طاهری  با اشاره به ضرورت ساماندهی بودجه شرکت‌های دولتی، گفت: بودجه شرکت‌های دولتی از بودجه عمومی کشور بیشتر است و حتی در برخی موارد این بودجه به حدود 3 برابر بودجه عمومی کشور نیز رسیده است؛ بودجه شرکت‌های دولتی در سال 1401 حدود 2 برابر بودجه عمومی کشور است.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی مشکلات موجود در بودجه‌ریزی شرکت‌های دولتی را ناشی از خلاهای قانونی دانست و اضافه کرد:نقش نمایندگان در تعیین، بررسی و نظارت بر بودجه شرکت‌های دولتی نزدیک به صفر است که این موضوع آسیب جدی را به دنبال دارد و باید قوانین اصلاح شود.

شرکت‌های دولتی حیات خلوتی برای دولت هستند

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: شرکت‌های دولتی حیات خلوتی برای دولت هستند به طور مثال ممکن است یک بانک دارای هلدینگ‌های مختلف باشد و هر هلدینگ دارای شرکت‌های بسیار است به این معنا که شرکت‌داری بزرگی در آن وجود دارد که به حیات خلوت مدیران بانک و... تبدیل شده است.

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس رابطه مالی شرکت نفت با دولت یکی دیگر از موضوعاتی است که سال هاست همه بر شفاف شدن آن تاکید دارند، اما تاکنون محقق نشده است.

طاهری با بیان اینکه هیچ یک از احکام انضباطی که سال گذشته در این راستا در مجلس وضع شد، اجرایی نشد و در بودجه 1401 نیز حذف شده است، تصریح کرد: بودجه شرکت‌های دولتی به جراحی نیاز دارد زیرا به طور مثال اگر در بودجه شرکت‌های دولتی 10 درصد صرفه جویی شود، حدود 250 هزار میلیارد تومان کسری بودجه پوشش داده می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه میانگین حقوق در برخی شرکت‌های دولتی حدود 30 میلیون تومان است، ادامه داد: ساماندهی بودجه شرکت‌های دولتی به بازنگری و ورود جدی مجلس و دولت نیاز دارد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی