کد خبر : 16471

ورناصری مطرح کرد:

عضو کمیسیون انرژی مجلس، نبود تعادل میان بازار عرضه و تقاضا را دلیل نوسانات نفس‌گیر قیمت کالاهای اساسی دانست و گفت: افزایش قیمت مرغ به هر بهانه‌ای و با هر توجیهی اقدام مناسبی نیست.

 

 

علیرضا ورناصری قندعلی با انتقاد از ادامه افزایش قیمت کالاهای اساسی به ویژه گوشت مرغ، گفت: تا زمانی که بازار عرضه و تقاضا ساماندهی نشود شاهد نوسانات نفس‌گیر قیمت کالاهای اساسی خواهیم بود این در حالی است که در تولید بسیاری از این کالاهای اساسی به ویژه دامی و کشاورزی به خودکفایی رسیده ایم اما نبود تعادل میان بازار عرضه و تقاضا و عدم قطع دست دلالان و سودجویان سبب افزایش هر روزه قیمت این کالاها شده است.

نماینده مردم مسجدسلیمان و لالی و هفتگل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه ساماندهی بازار کالاهای اساسی ارتباط مستقیمی با بازارهای دیگر نیز دارد اما انتظار است آقای ساداتی‌نژاد به‌عنوان وزیر جدید وزارتخانه جهاد کشاورزی مسئله عرضه و تقاضا را در بازار کالاهای اساسی سر و سامان داده و مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کند.

وی با اشاره به اینکه مردم دیگر تحمل افزایش قیمت‌ها را ندارند، ادامه داد: افزایش قیمت گوشت مرغ به هر بهانه‌ای و با هر توجیهی ازجمله حمایت از تولید و یا نزدیک شدن به قیمت واقعی در شرایط کنونی اقدام مناسبی نیست.

ورناصری با انتقاد از میزان پایین نظارت بر بازار و توزیع گوشت مرغ بالاتر از نرخ مصوب، افزود: از دولت گذشته به دلیل عدم وجود نظارت کافی، تخصیص به موقع ارز برای واردات نهاده‌ها، تامین به موقع نهاده‌ها و وجود ناهماهنگی در بین ارکان دولت گلایه داشتیم و متاسفانه دولت فعلی نیز هنوز نتوانسته این ناهماهنگی‌ها را کاهش دهد و نظارت‌ها را دقیق کند.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه دستگاه‌ها‌ ذیربط باید وظایف خود همچون تامین ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی و ساماندهی شبکه توزیع را به شایستگی و به‌موقع انجام دهند، گفت: اگر شبکه توزیع به درستی ساماندهی و مدیریت نشود حتی با وجود عرضه بالا، در این شبکه نابسامان عملا به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

به گفته عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی، ساماندهی شبکه توزیع، ایجاد سامانه‌های کنترل هوشمند بازار، ایجاد سامانه جامع حمل و نقل، ایجاد کد رهگیری کالا و... همگی از ضرورت‌های کنترل هوشمند قیمت کالاهای اساسی تولیدی و وارداتی است چراکه در این شرایط می‌توان کالا را با کمترین هزینه و زمان در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار داد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی