کد خبر : 16147

سعیدی مطرح کرد؛

نماینده مردم چابهار در مجلس گفت: مجلس سال گذشته طی یک اقدام انقلابی بودجه‌ای را تحت عنوان بودجه محرومیت‌زدایی را پیش بینی کرده و به طور مشخص برای استان سیستان و بلوچستان مبلغ هزار و چهارصد و سی و چهار میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۰ قرار داد.

 

معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند ، با بیان اینکه بخش مهمی از مشکلات تاریخی در استان سیستان و بلوچلستان به اشتباه بودجه ریزی در کشور باز می‌گردد که مبتنی بر شاخص ها نیست، گفت: اکنون شاخص‌های توسعه‌ای در این استان از جمله دسترسی به آب شرب، اجرای طرح هادی، سرانه فضای ورزشی، بهداشتی و آموزشی، راه‌های روستایی و ... فاصله نجومی با محروم‌ترین نقاط در کشور دارد.  

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس با تاکید براینکه این فاصله معنادار می‌طلبد تا نظام بودجه‌ریزی ما متحول شود، افزود: مجلس سال گذشته طی یک اقدام انقلابی بودجه‌ای را تحت عنوان بودجه محرومیت‌زدایی را پیش بینی کرده و به طور مشخص برای استان سیستان و بلوچستان مبلغ هزار و چهارصد و سی و چهار میلیارد تومان در بودجه سال 1400 قرار داد.

وی تاکید کرد: متاسفانه تاکنون هیچ مبلغی از این محل برای محرومیت زدایی به استان سیستان و بلوچستان تخصیص نیافته است، بنابراین در شرایط کنونی با این اقدام تنها انتظاری در دل مردم ایجاد شده بدون اینکه تدبیری اندیشیده شده باشد. اگر تصمیم جدی برای زدودن سیمای محرومیت از این استان وجود دارد، سازمان برنامه و بودجه باید تخصیص صد در صدی برای اعتبارات حوزه محرومیت زدایی انجام دهد.

سعیدی تصریح کرد: باید یک تبعیض مثبت به نفع منطقه استان سیستان و بلوچستان اتفاق بیافتد که تا این لحظه چنین نگاهی از سازمان برنامه و بودجه دیده نشده است. 

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس در خصوص بودجه‌ریزی براساس آمایش سرزمینی نیز گفت: اکنون اسناد فرادستی، سند محور توسعه شرق، سند توسعه سواحل مکران و سند آمایش استانی وجود دارد اما نظام بودجه ریزی کشور براساس این اسناد تاکنون نبوده بلکه در برخی بخش‌ها مبتنی بر لابی‌گری بوده است. در حال حاضر برای برون رفت از وضعیت کنونی باید تخصیص صد در صدی در حوزه بودجه محرومیت زدایی بویژه برای استان سیستان و بلوچستان انجام شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی
  • عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برداشت‌های غیر متعارف در حوزه محیط زیست از آب گرفته تا ذخایر دیگر همچون خاک و…