کد خبر : 15961

آرامی مطرح کرد:

نماینده مردم نماینده مردم بندرعباس ،قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس گفت: تکمیل پروژه های آب شیرین کن و آبرسانی به مناطق دارای مشکل؛ از جمله مصوبات کمیسیون عمران در سفر نظارتی به استان هرمزگان بود که باید با جدیت اجرایی شود.

منصور آرامی، در تشریح مصوبات سفر نظارتی اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به استان هرمزگان، گفت: هفته گذشته تعدادی از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به همراه رئیس کمیسیون و برخی از مسئولان اجرایی از جمله معاونان وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو به منظور بازدید از پروژه های عمرانی استان هرمزگان به این استان سفر کردند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: در جریان این نظارت میدانی، اعضای کمیسیون تقسیم شده و از پروژه های عمرانی شرق، غرب و حوزه مرکزی به ویژه مناطق محروم و روستاها استان هرمزگان بازدید کردند. با توجه به اینکه استان هرمزگان، ساحلی و دریایی بوده، لذا از پروژه های دریایی به همراه مسئولان اجرایی و رئیس سازمان بنادر و دریانوردی بازدید به عمل آمد.

آرامی تصریح کرد: پروژه نا تمام اسکله نخل ناخدا یکی از پروژه های مهمی بوده که مورد بازدید قرار گرفته و مقرر شد توسط سازمان بنادر تکمیل شود. در کنار آن نیز آزادراهی به سمت شرق بندر عباس در حال احداث بوده که مقرر شد عملیات ساخت آن با سرعت بیشتری انجام شود تا مردم به راحتی از فضای اسکله نخل ناخدا استفاده کنند.

وی اضافه کرد: همچنین اعضای کمیسیون عمران از اسکله لافت و پل در محدوده بندر خمیر بازدید کردند، با توجه به اینکه این دو اسکله نا ایمن و غیر استاندارد هستند مقرر شد سازمان بنادر مدیریت این دو محل را از مناطق آزاد تحویل گرفته و نسبت به بازسازی و استاندارد سازی آن اقدام کند. بازدید از بندر شهید رجایی یکی دیگر از برنامه های نظارتی کمیسیون عمران در استان هرمزگان بود، در جریان این بازدید مقرر شد فاز سوم این بندر تکمیل و پساکرانه ای که به بندر اضافه شده هر چه زود تر به بهره برداری برسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: اعضای کمیسیون عمران همچنین از آب شیرین کن 100 هزار متر مکعبی بندر عباس بازدید کردند. این سامانه، آب شیرین را به منابع سطح بندر عباس انتقال می‌دهد. در برخی مناطق استان هرمزگان از جمله جزیره قشم مشکل کم آبی وجود دارد از این رو مقرر شد با توجه به زمان بندی شرکت آب و فاضلاب کشور هر چه سریع تر، سرمایه‌گذار برای تاسیس آب شیرین کن در این منطقه جذب شود البته همین مشکل در شهرستان‌ها غرب و شرق استان و روستاهای بندر عباس نیز وجود دارد. از طرفی وزارت نیرو نیز مکلف شد، نسبت به آبرسانی به تمامی روستاهایی که در مسیر خط انتقال آب شیرین به کرمان هستند، اقدام کند. در خصوص راه‌های مواصلاتی مناطق غرب و شرق استان نیز مقرر شد وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری نسبت به تکمیل آنها اقدامات لازم را انجام دهند.  

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بازدید از بافت فرسوده بندر عباس و شهرک حضرت پیامبراعظم(ص) که حدود 38 هزار واحد مسکن مهر دارد از جمله برنامه‌های دیگر اعضای کمیسیون عمران در جریان نظارت میدانی از استان هرمزگان بود. با توجه به اینکه بیش از 40 درصد شهر بندر عباس را بافت‌های فرسوده تشکیل می‌دهند، مقرر شد شهرداری بندرعباس با همکاری وزارت راه و بنیاد مسکن با استفاده از تسهیلات ویژه و مناسب این موضوع نسبت به مقاوم سازی و احیای بافت‌های فرسوده اقدام کند.

آرامی با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون عمران از حریم 60 متری شهربندرعباس از سواحل عنوان کرد: وجود قانون رعایت حریم 60 متر در شهر بندر عباس مشکلات زیادی را ایجاده کرده و بخش زیادی از منازل بافت فرسوده فاقد سند رسمی هستند. لذا مقرر شد کمیسیون عمران طی جلسه ای با حضور معاونان وزارت راه و شهرداری بندر عباس تکلیف شهر بندر عباس را در این خصوص مشخص کنند چرا که طبق قانون بخش عمده از شهر در محدوده 60 متر قرار دارند در حالی که با گذشت زمان این حریم تغییر کرده و اساسا چیزی تحت عنوان حریم ساحلی برای این منطقه وجود ندارد. بنابراین قانون باید مورد بازبینی قرار گرفته و در صورت لزوم اصلاح شود. همچنین مقرر شد از محل اعتبارات استانداری نسبت به بازسازی و بهبود زیرساخت‌های منازل مسکونی منطقه یکم ولایت نیروی دریایی اقدام شود.

نماینده مردم نماینده مردم بندرعباس ،قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس، ادامه داد: اعضای کمیسیون در جریان نظارت میدانی از استان هرمزگان با شمای کلی پروژه های عمرانی استان آشنا شدند و درنهایت جلسه جمع بندی در محل استانداری با حضور مسئولان اجرایی محلی و کشوری، اعضای کمیسیون عمران، رئیس سازمان بنادر و استاندار برگزار و تمامی موارد مذکور به صورت مصوبه، تایید شد که امیدواریم سریع‌تر اجرایی شود. از طرفی برخی از موارد نیز در تهران و در کمیسیون عمران مجلس پیگیری خواهد شد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی