کد خبر : 15869

قادری:

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با شرایط کنونی راهی غیر از اصلاح روند پرداخت ارز یارانه‌ای برای تامین کالاهای اساسی باقی نمانده است، اگر نتوان اقلام را شفاف در سیستم رصد کرد و به مصرف کننده نهایی کالایی براساس ارز ۴۲۰۰ تومانی نرساند، چه ضرورتی بر تخصیص ارز یارانه‌ای وجود دارد.

 

 

جعفر قادری رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ، با اشاره به پیشنهاد دولت برای حذف ارز 4200 تومانی و ارائه کارت اعتباری برای تامین کالاهای اساسی توسط مردم گفت: اگر تمام کالاهای اساسی تا پایان سال جاری مشمول تخصیص ارز 4200 تومانی شوند، احتمالا علاوه بر8  میلیارد دلار موجود در بودجه سال 1400 به 10 میلیارد دلار دیگر برای تامین کالاهای اساسی نیاز باشد.

وی ادامه داد: شاید نیاز باشد، برخی از کالاهای اساسی از ردیف تخصیص ارز یارانه ای خارج شوند و در سامانه نیمایی به آنها ارز اختصاص پیدا کند تا دولت بتواند این کالاها را به راحتی فراهم کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا دولت در ازای حذف ارز یارانه‌ای، مبالغی را در قالب کارت اعتباری به مردم پرداخت خواهد کرد، تصریح کرد: اینکه تمام یا بخشی از درآمد حاصل از حذف ارز 4200 تومانی را به مردم بدهند و یا اینکه تنها دو قلم از کالاهای اساسی مشمول ارز یارانه‌ای شوند و مابقی را حذف کرده و مابه التفاوت آن را به مردم بازگردانند، هنوز به طور قطعی تصمیم‌گیری نشده است.  

قادری اظهار کرد: با شرایط کنونی راهی غیر از اصلاح روند پرداخت ارز یارانه‌ای برای تامین کالاهای اساسی باقی نمانده است، اگر نتوان اقلام را شفاف در سیستم رصد کرد و به مصرف کننده نهایی کالایی براساس ارز 4200 تومانی نرساند، چه ضرورتی بر تخصیص ارز یارانه‌ای وجود دارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس تصریح کرد: تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی طی سال‌های گذشته تنها تبدیل به رانت برای عده ای شد و اقلام اساسی با قیمت مناسب به دست مردم نرسید بنابراین باید شیوه و روش تامین کالاهای اساسی برای مردم را اصلاح کرد.

وی همچنین در بحث اصلاح روند تخصیص یارانه‌های بخش انرژی نیز گفت: حدود 80 میلیارد دلار یارانه به بخش انرژی پرداخت می شود، در حالی در مناطقی آب تصفیه شده استفاده می‌شود که دولت آب دریا را با مقدار بالا خریداری و تصفیه می‌کند اما با پرداخت یارانه سطح قیمت آب در کل کشور یکسان است، البته اکنون اصلاح یارانه بخش انرژی در دستور کار مجلس و دولت قرار ندارد./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی
  • عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برداشت‌های غیر متعارف در حوزه محیط زیست از آب گرفته تا ذخایر دیگر همچون خاک و…