کد خبر : 15757

خدابخشی:

رئیس فراکسیون توسعه متوازن مجلس با اشاره به منابعی که در مجلس برای این حوزه در نظر گرفته شده است گفت: باید توزیع جغرافیایی این منابع منتشر شود و محل هزینه کرد آن به تفکیک استان و حوزه های آبخیز داری روشن شود به همین منظور پیشنهاد می شود پایگاه جامع آماری شامل آمار چشمه ها ،قنوات ،مساحت طرح های آبخیزداری و۰۰۰۰ ایجاد شده و در دسترس عموم قرار گیرد.

 محمد خدابخشی رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور در برنامه زنده «در مسیر توسعه» که پیش از ظهر روز (دوشنبه،10 آبان ماه) از شبکه رادیویی فرهنگ با موضوع « توسعه استان ها و آبخیزداری» پخش شد، در این خصوص گفت: :بخش وسیعی از کشور ما در اقلیم های خشک و نیمه خشک واقع شده است که این امر موجب ایجاد ویژگی های خاص در کشور شده است

نیازمند برنامه ریزی دقیق در حوزه آبخیز داری هستیم 

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی  ادامه داد:میزان بارش ها در کشور ما یک سوم میزان بارش های جهانی است و میزان تبخیری که در کشور رخ می دهد نیز سه برابر متوسط جهانی است که باعث شده  پیامدهای آن نیز مانند فرسایش خاک به کشور تحمیل شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  با اشاره پیامدهای ناشی از کم بارشی در کشور گفت:برای جلوگیری از افزایش تعداد دشت های ممنوعه،فرونشست زمین و وقوع سیلاب نیازمند برنامه ریزی دقیق در حوزه آبخیزداری هستیم و با توجه به اهمیت این حوزه ،هر ساله مبالغی از صندوق توسعه ملی برای عملیات آبخیزداری اختصاص پیدا می می کند.

وی با اشاره به هدف گذاری های که در برنامه های توسعه کشور در این خصوص انجام شده است افزود:در ماده 38 برنامه توسعه ششم دولت مکلف شده است که سالانه در ده میلیون هکتار از اراضی که نیازمند عملیات آبخیزداری هستند ،این عملیات را انجام دهند که تنها نیمی از این هدف گذاری تحقق پیدا کرده است هم اکنون در کل کشور 125 میلیون هکتار زمین نیازمند علمیات آبخیزداری هستند که از این مقدار 27 میلیون هکتار در وضعیت بحرانی و تهدید سیل واقع  شده اند که شامل 450 شهر 8250روستا می شود .

رئیس فراکسیون توسعه متوازن مجلس  با اشاره به گزارش های اعلان شده در این خصوص گفت:عملیات ناشی از آبخیز داری موجب کاهش 70 درصدی خسارات سیل می شود که همین امر دلیل دیگری برای اهمیت این حوزه می باشد که نیازمند توجه بیشتری است.

خدابخشی گفت:توقع نمایندگان در مجلس اسلامی این است که منابعی که برای آبخیزداری ،مرمت قنات و... اختصاص داده می شود  یگ نگاه منصفانه ای  حاکم باشد زیرا طبق گزارش ها، متوسط سهم طول قناوات احیا شده در کل کشور نسبت به طول قناوات در استان ها 89 درصد است که در بعضی استان ها کارهای خوبی در حوزه مرمت قنات ها شکل گرفته و برخی استان مورد بی توجهی و بی مهری واقع شده اند که انتظار می رود مسئولین ذی ربط توجه بیشتری به این استان ها داشته باشند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به منابعی که در مجلس برای این حوزه در نظر گرفته شده است افزود: باید توزیع جغرافیایی این منابع منتشر شود و محل هزینه کرد آن به تفکیک استان و حوزه های آبخیز داری روشن شود به همین منظور پیشنهاد می شود پایگاه جامع آماری شامل آمار چشمه ها ،قنوات ،مساحت طرح های آبخیزداری ایجاد شده  و در دسترس عموم قرار گیرد

وی در پایان تاکید کرد:باید به ظرفیت خیرین توجه ویژه کنیم تا در این حوزه نیز از حضور آنها استفاده کنیم.

نباید بر اساس میانگین های کشوری برنامه ریزی کنیم

در ادامه پروز گرشاسبی  معاون آبخیزداری کشور در این خصوص گفت:اگر یک حوزه آبخیزی در مسیر شهر یا روستایی نباشد منطقه بحرانی محسوب نمی شود اما وقتی برخی امکانات مانند راه آهن،فرودگاه ،شهر و روستا در مسیر این حوزه آبخیزی قرار گیرند مناطق بحرانی حساب می شود

وی با اشاره به اینکه ایران یک کشور مرتفع است افزود؛در ایران دوره های خشک سالی بیشتر از ترسالی می باشد و به همین دلیل ما نباید هیچگاه بر اساس میانگین ها مانند میانگین بارش در طولانی مدت برنامه ریزی کنیم .

گرشاسبی با اعلام اینکه از منابع زیر زمینی سالانه بیش از مقداری که تغذیه کنیم از آن برداشت می کنیم  ، گفت:اگر ما در ترسالی ها نتوانیم آب را ذخیره و کنترل کنیم به مشکل خواهیم خورد برای مثال در سال 1398 حدود 100 میلیارد متر مکعیب آب حاصله از بارش ها  را از دست داده و وارد دریاها کردیم این در حالی است که چرخه و کارون فقط 12 میلیارد متر ممکعب ظرفیت دارد.

 معاون آبخیزداری  کشور ادامه داد:ما باید کشت های کم آب بر را جایگزین کشت های پر آب بر کنیم زیرا رها سازی زمین جوجب تبدیل شدن آن را کانون گردو غبار خواهد و ما این تجربه را در مناطقی از کشور داشتیم.

گرشاسبی در پایان تاکید کرد:درمرمت  قناوات یکی از مشکات اصلی عدم مشارکت بهره برداران در پروژه هاست نباید صرفا متکی به منابع دولتی باشیم  اما در آبخیز داری مشارکت های مردمی بسیار زیاد است و در 7 استان خیرین آبخیزداری وارد عمل شده اند  و از مجلس می خواهیم یک نظام حقوقی برای استفاده از منابع مردمی و خیرین در حوزه آبخیزداری را تدوین و به تصویب رساند تا خلاء های قانونی  این حوزه پر شود.

باید از ظرفیت قنات های برای مدیریت آبی کشور استفاده کنیم

در ادامه  ذبیح الله اعظمی ساردوئی عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت:85 درصد آب مصرفی کشور ما در حوزه  کشاورزی است و 15 درصد آن در بخش خانگی می باشد این در حالی است که متوسط مصرف آب کشاورزی در دنیا 75 درصد است که بیانگر مصرف بیش از حد ما در حوزه کشاورزی است .

وی ادامه داد:یکی از هنرهای اصیل ما ایرانی ها قنات ها می باشد که نیاکان ما برای مدیرییت آب از آنها استفاده می کردند ما زمین را با چاه های مجاز وغیر مجاز اصطلاحا سوراخ کرده ایم که موجب زیان های جبران ناپدیری به سفره های  آبی زیرزمینی شده است. در بیشتر مناطق کشور سالانه حدود یک الی دومتر آب های زیرزمینی کاهش پیدا می کنند و فرونشست های زمین در کل کشور و مناطق مختلف رخ می دهد و همه این موارد بیانگر استفاده و برداشت بی رویه از سفره های آبی زیرزمینی کشور است.

اعظمی تاکید کرد:وزارت جهاد کشاورزی موظف است بودجه های آبیاری نوین قطره ای که وجود دارد را در اختیار کشاورزان قرار دهد.

در ادامه سمیه رفیعی ریس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت:من آبخیز داری را به عنوان معجزه آبخیز داری یاد می کنم زیرا با توجه شرایط اقلیمی کشور ما آبخیز داری یکی از بهترین روش های مدیریت آبی محسوب می شود که گاها در دنیا از علم آبخیز داری به عنوان علم حکومت داری نیز یاد می شود که می تواند الگو های خوبی را پیشنهاد دهد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی