کد خبر : 15732

رضایی کوچی در تشریح نظارت میدانی از خوزستان:

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علی رغم گذشت ۲۷ روز از زلزله اندیکا هنوز در مرحله آوار برداری هستیم از جلسه بررسی وضعیت مناطق زلزله زده خبر داد.

 محمدرضا رضائی کوچی در تشریح نظارت میدانی از منطقه زلزله زده اندیکا واقع در استان خوزستان گفت: در جریان این بازدید، تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس و مسئولان اجرایی اعم از رئیس ستاد مدیریت بحران کشور، رئیس سازمان اورژانس، هلال احمر، معاون وزیر کشور، رئیس سازمان راهداری و رئیس سازمان آب و فاضلاب کشور، معاون نوسازی مدارس کشور و تعداد دیگری از مسئولان اجرایی حضور داشتند.

وی اضافه کرد: باتوجه به در پیش بودن فصل سرما امکانات مردم زلزله زده مناسب نیست و هلال احمر باید چادرهای مجهز و باکیفیت به مردم تحویل بدهد. ازطرفی علی رغم گذشت  ۲۷ روز از زلزله متاسفانه هنوز در مرحله آوار برداری هستیم که بنیاد مسکن باید با سرعت بیشتری آورار برداری را به اتمام برساند.  همچنین مقرر شد تعداد ۳۰۰ واحد پیش ساخته آماده و تحویل زلزله زدگان گردد تا در فصل سرما در آن مستقر شوند .

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به مشکلات پیش آمده برای دام مردم منطقه تصریح کرد: در بحث خوراک دام و محل های نگهداری آن مشکلات عدیده ای وجود دارد  که گزارش این موضوع در حال تهیه و پیگیری حل  آن  نیز در دستور کار قرار گرفته است. 

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه مشکلات  مردم منطقه زلزله زده از نظر دسترسی به آب شرب به قبل از زلزله بر می گردد، اظهار داشت: زلزله در این منطقه سبب شده است تا مسئولان محرومیت های منطقه را از نزدیک ببینند چرا که این منطقه وضعیت اسفباری دارد و شرایط در آن بسیار سخت است و هر چه سریعتر باید اقدامات لازم انجام گیرد. بیش از۵۰ درصد مردم روستا تحت پوشش کمیته امداد هستند و طبیعتاً توجه بیشتری باید به این منطقه صورت پذیرد.

وی از عزم جدی مجلس و دولت برای رفع مشکلات مناطق زلزله زده خبر داد و افزود:قرار است فردا در جلسه ای با حضور مسئولان  مشکلات موجود مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

بر اساس این گزارش؛ رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که برای اطلاع از آخرین روند بازسازی در مناطق زلزله زده اندیکا به خوزستان سفر کرده بود در حاشیه بازدید ها از مراحل  پروژه دفع آب های سطحی و ساماندهی  فاضلاب شهر اهواز دیدن کرد.

وی در این رابطه گفت: در حال حاضر اتمام این پروژه به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، اما روند تخصیص اعتبارات بسیار نامناسب و ضعیف بوده به نحوی که تاکنون تنها 30 میلیارد تومان پرداخت شده و این موضوع پیمانکاران را با مشکل مواجه کرده و نگرانیم پیمانکار کار را رها کند. 

وی با ابراز تأسف از کندی روند این پروژه اظهار داشت: علیرغم وعده رییس جمهوری و تاکید بر اتمام این پروژه ظرف دو سال آینده با اینگونه تخصیص ها این امر مسیر نخواهد شد .

این نمایند مردم در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در ادامه این نظارت میدانی، از مناطق بافت فرسوده شهر اهواز نیز بازدید کردیم، شهرداری این شهر متاسفانه توان احیای بافت های فرسوده را نداشته و به کمک دولت نیاز دارد. بی تردید این موضوع را در جلسه های آتی کمیسیون عمران مورد بررسی و پیگیری قرار خواهیم کرد. از طرفی وزارت نفت نیز باید سهم صنایع آلاینده را به دهداری ها و شهرداری ها پردخت کند که متاسفانه پرداخت نکرده و هم اکنون حدود 30 هزار میلیارد تومان بدهکار است. این موضوع را نیز پیگیری خواهیم کرد تا با پرداخت آن کمکی به دهیاری ها و شهرداری ها شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی