کد خبر : 15629

طغیانی تشریح کرد:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه معاملات مصرفی از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند، درباره تاثیر نرخ تورم بر دریافت این نوع مالیات توضیحاتی ارائه کرد.

 

 

مهدی طغیانی  درباره برخی انتقادات به طرح مالیات بر عایدی سرمایه مبنی بر اینکه تورم در این مالیات در نظر گرفته نشده است، توضیح داد: کارشناسان درباره تعدیل تورمی در طرح مالیات بر عایدی سرمایه اختلاف نظر جدی با یکدیگر دارند در واقع پاسخ‌ها به این پرسش که «آیا برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه، ابتدا باید تورم را از سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در حوزه‌هایی مانند مسکن، زمین، طلا و... کم کرد یا خیر؟» متفاوت است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی معتقدند که تورم را باید از سرمایه گذاری کم کرده و از مابقی سرمایه‌، مالیات بر عایدی سرمایه اخذ شود، برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که نباید تورم را از سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته، کم کرد زیرا با این اقدام تورم که در حال حاضر حدود 40 درصد است را برای سرمایه‌گذاران گارانتی می‌کنیم و این امر موجب افزایش قیمت زمین، طلا و... بیش از نرخ تورم می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: تورم به نوعی میانگین افزایش قیمت کالاها است بنابراین دریافت مالیات بر عایدی سرمایه بدون حذف تورم از سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در حوزه طلا، زمین و... تنبیهی مضاعف است تا سرمایه مردم به سمت حوزه‌هایی مانند طلا، ارز و... نرود.

طغیانی با بیان اینکه معاملات مصرفی مردم از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند، توضیح داد: به طور مثال اگر هر کدام از اعضای یک خانواده (پدر، مادر و فرزندان بالای 18 سال) چند بار نیز خودروی خود را خرید و فروش کنند، مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌پردازند، زیرا این خودرو مصرفی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در مالیات بر عایدی سرمایه میزان مصرف افراد جزو محاسبات قرار نمی‌گیرد، تصریح کرد: اگر  تنها یک خودرو به نام فرد باشد، هرچه این خودرو را خرید و فروش کرده و عایدی به دست آورد معاف از پراخت مالیات بر عایدی سرمایه است، اما بیش از یک خودرو ملزم به پرداخت این نوع مالیات است./

پایان پیام

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی