کد خبر : 14840

آنچه در ۳ ماهه اول اجلاسیه دوم کمیسیون عمران مجلس گذشت

کمیسیون عمران مجلس در ۳ ماهه نخست اجلاسیه دوم از حوزه تقنین و نظارت به موضوعات بسیار مهمی ورود کرد که تصویب طرح اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها و بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از مهم‌ترین اقدامات تقنینی این کمیسیون بوده است.

با توجه به اینکه قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین دو وظیفه اصلی نمایندگان مجلس است، اعضای کمیسیون عمران در سه ماه نخست اجلاسیه دوم مجلس یازدهم، بررسی موضوعات روز و اساسی مردم در کنار طرح ها و لوایح مهم را در دستور کار قرار داده و از ابزارهای نظارتی مجلس برای کاهش مشکلات مردم استفاده کردند. در همین راستا 46 جلسه از تاریخ  هفتم خرداد ماه تا سوم شهریور ماه در کمیسیون عمران مجلس برگزار شد.

مهم‌ترین نشست‌های کمیسیون عمران مجلس برای حل مشکلات عمرانی کشور  

در سه ماه ابتدایی سال دوم مجلس، کمیسیون عمران بررسی مشکلات مرز تمرچین را با حضور معاونان وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، اموراقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی (امور اراضی) و وزارت کشور، توسعه و احداث بیمارستان‌های کشور توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) و ضمن استماع گزارش معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص مسکن حمایتی بررسی مشکلات اجاره مسکن درکشور را در دستور کار قرار داده است.

همچنین رسیدگی به طرح اصلاح قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) و حرم مطهرحضرت معصومه (س) و بررسی مشکلات شرکت های هواپیمایی و بازنشستگان شرکت هما، تعاونی‌های مسکن در دامنه البرز و حریم شهر تهران، مشکلات مربوط به دریاچه ارومیه، بررسی اعتبارات قیر در قانون بودجه سال 1400 کل کشور و نحوه توزیع آن، همچنین گسترش پهنه فرونشست تهران و پایش فعالیت گسلهای اطراف تهران و نیز بررسی علل افزایش نرخ مصالح ساختمانی به خصوص سیمان و فولاد  در دستور کار کمیسیون عمران قرار داشت؛ از طرفی با توجه به بروز حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران و سرباز معلم‌ها در 5 تیر ماه سال جاری؛ از مسئولان مربوطه دعوت شد تا در خصوص این حادثه ناگوار توضیحات خود را ارائه کنند.

مهندسان مجلس یازدهم در طول سه ماه گذشته وزیر راه و شهرسازی را به منظور پاسخگویی به سوال 25 نفر از نمایندگان به کمیسیون عمران فراخوانده و رئیس بنیاد مسکن را  نیز به جهت ارائه گزارش در خصوص آخرین وضعیت اجرای طرح هادی و روستاهای کشور به مجلس دعوت کردند. همچنین در جریان بررسی برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، جلسات مفصل و کاملی با تمامی وزرا به ویژه وزرای راه و شهرسازی، نیرو و کشور که به لحاظ حیطه اختیارات مستقیماًبا کمیسیون عمران در ارتباط هستند، برگزار و برنامه‌های آنها مورد بررسی قرار دادند..

اقدامات کمیسیون عمران مجلس در 3 ماه نخست اجلاسیه دوم

بررسی سه طرح در کمیسیون عمران از جمله اقدامات تقنینی این کمیسیون در 3 ماهه اول سال دوم مجلس بود که مشروح این سه طرح به شرح ذیل است؛

*طرح اصلاح ماده 100 شهرداری‌ها یکی از طرح‌های اصلی کمیسیون عمران بوده که با هدف کاهش رویه فسادزا در شهرداری‌ها و جلوگیری از بروز تخلف در ساخت و ساز‌ها مورد بررسی قرار گرفت و پس از تصویب آن در کمیسیون به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

*طرح انتزاع بخش ساختمان و شهرسازی از وزارت راه و تشکیل دو وزارتخانه حمل و نقل و وزارت ساختمان، شهرسازی و آمایش سرزمین در تاریخ 5 مرداد ماه 1400 در صحن علنی اعلام وصول شد، این طرح به منظور افزایش تمرکز دولت برای اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن و ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی و جبران عقب ماندگی کشور در حوزه ساخت مسکن و ساماندهی این بازار پرتلاطم توسط تعدادی از نمایندگان ارائه شد؛ موافقان تفکیک وزارت‌خانه راه و شهرسازی معتقد بودند گستردگی معاونت‌های این وزارتخانه مانع رسیدگی مطلوب به هر یک از حوزه های حمل و نقل ریلی، هوایی و دریایی، شهرسازی و تولید مسکن می‌شود. این طرح در جلسه روز 24 مرداد ماه در دستور کار صحن علنی قرار گرفت و نمایندگان مجلس با 104 رأی موافق، 127 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 241 نماینده حاضر در صحن ،با کلیات این طرح مخالفت کردند.

*طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از جمله طرح‌های بسیار مهم کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی است که حدود 30 سال از تصویب آن گذشته و هم اکنون به دلیل افزایش مشکلات و نارضایتی های مردم از عملکرد سازمان نظام مهندسی و  با هدف اصلاح برخی رویه های غلط و فساد زا در سازمان نظام مهندسی و افزایش نظارت بر عملکرد این مجموعه و ناظران، پس از بررسی‌های کارشناسی در کمیته  نظام مهندسی کمیسیون عمران به صحن کمیسیون آمده و نمایندگان در حال بررسی جزئیات آن هستند.

بررسی مواد ارجاعی طرح جهش تولید و تأمین مسکن اعاده شده از شورای نگهبان؛ طرح جهش تولید و تامین مسکن یکی از طرح‌های مهم کمیسیون عمران در جهت ساماندهی بازار مسکن بود، بی تردید این طرح از مترقی ترین طرح‌های مسکن سازی پس از انقلاب اسلامی بوده که دولت را مکلف به تولید و عرضه سالانه یک میلیون واحد مسکونی می‌کند و اجرای دقیق آن ضمن جبران عقب ماندگی کشور درحوزه مسکن، انقلابی در حوزه مسکن سازی و ساماندهی این بازار به شمار خواهد آمد. این طرح در تاریخ 6 شهریور ماه 1400 توسط شورای نگهبان تایید و به قانون تبدیل شد.

 
اینفوگرافی کارنامه کمیسیون عمران

 

در خواست تحقیق و تفحص و اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس (برای ارجاع به قوه قضائیه)

در جلسات سه ماه اخیر کمیسیون عمران درخواست انجام تحقیق و تفحص آب و فاضلاب خوزستان در اجرای ماده 212 آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، اعمال ماده 234 آقای مختار نماینده محترم آبادان در خصوص تخلفات اراضی شهری در منطقه آزاد اروند و درخواست ماده 234 جناب آقای اردشیر مطهری نماینده محترم گرمسار در خصوص ستاد بحران استان سمنان نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اقدامات نظارتی کمیسیون عمران مجلس

*سفر هیأتی از کمیسیون عمران به استان ایلام به همراه رئیس مجلس

*بازدید از کلیسای مارگورگیس جهت تعمیرات و طرح بازآفرینی

*بازدید از مرکز پدافند هوایی

*سفر هیاتی از کمیسیون به استان هرمزگان - بستک جهت بررسی راههای مواصلاتی و بررسی آب آشامیدنی

*بازدید رئیس کمیسیون عمران از مناطق بافت فرسوده شهر مشهد مقدس

مهمترین نشست کمیسیون عمران مجلس

با توجه به وجود افزایش بی ضابطه قیمت مسکن به ویژه در حوزه رهن و اجاره و همچنین قیمت مصالح ساختمانی کمیسیون عمران با جدیت به این موضوعات ورود کرده و  ضمن ارائه طرح‌ و برنامه برای کنترل این وضعیت نابسامان، نشست‌های متعددی با مسئولان ذی‌ربط برگزار کرد که بی تردید تاثیر بر کاهش قیمت مصالح ساختمانی و اجرای دقیق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران و حمایت از آنها با تعیین سقف اجاره بها داشته است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی