کد خبر : 10970

ورناصری با اشاره به سوالات خود از زنگنه مطرح کرد؛

عضو کمیسیون انرژی مجلس، دلایل عدم توسعه متوازن صنایع بالادستی و پایین دستی، علت عدم ساختارسازی دقیق در بخش نظارتی به عنوان یکی از علل اصلی عدم توسعه متوازن صنایع پایین دستی و بالادستی، مشکل همیشگی تامین سوخت عشایر و... را بخشی از مجموعه سوالات خود از وزیر نفت در کمیسیون انرژی عنوان کرد.

 
علیرضا ورناصری قندعلی به 3سوال خود از وزیر نفت -که هفته جاری در کمیسیون انرژی مطرح می‌کند- اشاره کرد و گفت: وزیر نفت باید پاسخ دهد؛ علت عدم توسعه متوازن صنایع بالادستی و صنایع پایین دستی، علیرغم نقش موثر صنایع پایین‌دستی در افزایش تاب‌آوری مقابل تحریم‌ها و فشارهای خارجی، چیست؟،

نماینده مردم مسجدسلیمان و لالی و هفتگل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جهان 70 درصد مبادلات تجاری ملل با همسایگان مجاورشان صورت می‌گیرد، علاوه‌بر نقش موثر صنایع پایین دستی در اشتغالزایی و توسعه زنجیره ارزش در داخل، همسایگان ما نیز نیازمند محصولات نهایی و کالاهای نهایی زنجیره تولید هستند. این امر به عنوان یکی از مجاری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در تقویت اقتصاد داخلی باید محور شمول تنوع محصولات پایین دستی و توسعه گستره بازارهای مصرف قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع، خواهان پاسخ شفاف وزیر نفت به 2 سوال فوق هستم، ابتدا اینکه دلیل عدم ساختارسازی دقیق در بخش نظارت، بخش تنظیم‌گری، بخش برنامه‌ریزی، بخش مدیریت، بخش اجرا و تصدی‌گری به عنوان یکی از علل اصلی عدم توسعه متوازن صنایع پایین دستی و بالادستی چیست؟، دوم آنکه راهکارهای وزارت نفت جهت شتاب‌دهی به برنامه‌های تدوین شده وزارتخانه‌ایی برای افزایش تولید فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از خام‌فروشی با توجه به سنوات همیشگی و افول بازار جهانی نفت چیست؟

ورناصری با بیان اینکه به چه دلیل مشکل همیشگی تامین سوخت عشایر برطرف نمی‌شود، سوال دیگر خود را از بیژن نامدار زنگنه تشریح کرد و گفت: جایگاه عشایر و ایلات از نظر پدافند غیرعامل در مناطق مرزی و دورافتاده بسیار مهم و اهمیت بسیاری برای امنیت کشور دارند. عشایر میراث داران و حافظان کشور و دایره المعارف ما هستند که به دلیل انطباق با محیط زیست و داشتن کمترین خسارت پرچمداران حفظ محیط زیست هستند، اما دهه‌ها است که مظلومانه گرفتار مشکلات عدیده‌ای ازجمله تامین سوخت مکفی و به موقع هستند. وزیر نفت باید توضیح دهد، برای تامین سوخت عشایر در فصول مختلف و مستثنی شدن عشایر از ثبت‌نام اینترنتی جهت تامین سوخت با توجه به مشکلات آن‌ها برای تردد به شهرها چه اقدامات و تدابیری صورت گرفته است.

این نماینده مجلس در تشریح سوال سوم خود از وزیر نفت، گفت: دلایل تقسیم‌بندی و واگذاری میدان‌های نفتی قلعه نار و کبود در استان ایلام و خوزستان با مجموع تولید 37 هزار بشکه در روز و با فاصله 300 کیلومتری از شهرستان مسجدسلیمان به شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان و واگذاری میدان نفتی کوپال به فاصله حدودا 25 کیلومتری از شهرستان مسجدسلیمان با میزان تولید 91 هزار بشکه در روز به شرکت نفت و گاز مارون چیست؟

وی در ادامه افزود: امروزه با توجه به اهمیت نقش مهم نفت در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی کشورهای منطقه بهره‌برداری از حوزه نفتی در راستای کاهش هزینه‌های شرکت‌های نفتی، همچنین نظارت بهتر در زمینه تولید و استفاده حداکثری از میزان برداشت از یک چاه (مخزن)، بهره‌برداری به شرکت‌های مجاور این میادین، صورت می‌گیرد که این اقدامات سبب افزایش بهره‌مندی مردم منطقه از خدمات آن شرکت‌ها است اما متاسفانه در سال‌های گذشته سیاست‌های وزارت نفت درخصوص تقسیم‌بندی میادین به شرکت‌های بهره‌برداری، کاهش چشمگیر خدمات اجتماعی به مردم منطقه را در پی داشته است.

ورناصری ادامه داد: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده درخصوص میادین زیرمجموعه شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان به 3 میدان با تقسیم‌بندی عجیب می رسیم، چراکه میدان نفتی قلعه نار از میادین نفتی ایران است که در استان ایلام در فاصله 30 کیلومتری از شمال اندیمشک و 70 کیلومتری از دهلران قرار دارد، هم اکنون تولید نفت خام این میدان به طور متوسط 25 هزار بشکه در روز است، همچنین میدان نفتی کبود با ظرفیت تولید 12 هزار بشکه در روز که فاصله این دو میدان تا شهرستان مسجدسلیمان حدود 300 کیلومتر است عملیات تولید این دو میدان توسط شرکت بین المللی نفت و گاز مسجد سلیمان انجام می‌گیرد، مجموعه تولید این میادین 37 هزار بشکه در روز است.

وی اظهار کرد: حال سوال این است چرا میدان نفتی کوپال در فاصله 25 کیلومتری از شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان با تولید روزانه 91 هزار بشکه در روز به شرکت نفت و گاز مارون تعلق گرفته است و میادین قلعه نار و کبود با فاصله 300 کیلومتری زیرمجموعه شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان قرار دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: این تقسیم‌بندی سبب شده است که شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان هزینه‌های بسیاری مانند عوارض سالیانه، آلایندگی بسیار بالا به شهرهای موجود در مسیر دو میدان کبود و قلعه نار، کاهش کیفیت تولید و بهره برداری به دلیل بعد مسافت و نظارت دقیق و در نتیجه سالیانه مبالغ بسیاری از هزینه های این کشور که می بایست در راستای محرومیت زدایی مردم محروم و نجیب مسجدسلیمان هزینه شود با این سیاست از بین برود. همچنین شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان را با خطر تولید غیراقتصادی مواجه کنند لذا وزارت نفت می‌بایست درخصوص واگذاری میدان کوپال به شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان و همچنین واگذاری میادین قلعه نار و کبود به نزدیک ترین شرکت بهره برداری اقدام لازم را عملی کند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی