کد خبر : 10634

پاک فطرت با اشاره به اعلام وصول طرح ساخت مسکن ارزان قیمت مطرح کرد:

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، معتقد است ساخت خانه ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها آسیب پذیری شهرها را کاهش داده و علاوه بر کسب درآمد برای شهرداری‌ها، نرخ اجاره بها را نیز کنترل می‌کند.

علیرضا پاک فطرت، به طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: شهرداری شهرهای بزرگ بر اساس این طرح مکلف به ساخت خانه‌هایی با قیمت مناسب می‌شوند تا بر اساس وظیفه مدیریت شهری و حقوق شهروندی به خانواده ‌های کم درآمد و آسیب پذیر با نرخ پایین اجاره دهند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: با تامین مسکن ارزان قیمت برای طبقه کم درآمد و محروم جامعه دو اتفاق بسیار مهم رخ خواهد داد. ابتدا با اجرای این طرح و تعیین اجاره ارزان قیمت؛ نرخ کلی اجاره‌ها در سطح شهر کنترل می‌شود و از طرفی کسب درآمدی برای شهرداری‌ها نیز خواهد بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شهری مانند وین اتریش که سال‌ها از نظر ارتقا فرهنگ شهروندی در اروپا رتبه اول را کسب کرده است، حدود 30 درصد کل آپارتمان‌های مسکونی آن متعلق به شهرداری است. بدین معنی که شهرداری این مساکن را ساخته تا با اجاره آن هم کسب درآمد کرده و هم قیمت اجاره بهاء را تنظیم می‌کند.

وی افزود: با ارائه طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها به دنبال این هستیم که شهرداری‌ها بر اساس جمعیت هر شهر اقدام به ساخت واحدهای استیجاری کنند چرا که شهرداری‌ها به لحاظ منابع مالی خودکفا بوده و تمام درآمد و هزینه‌های آن زیر نظر شوراهای شهر صورت می‌گیرد از طرفی ساخت 1000 واحد خانه با قیمت هر متر 4 الی 5 میلیون تومان برای شهرداری هایی که زمین، پروانه ساخت و نیروی فنی در اختیار دارند، به نسبت پروژهای عمرانی آنها مبلغ قابل توجهی نیست.

پاک فطرت ادامه داد: اما این تعداد واحد مسکونی در کنار یک دیگر موجب بدست آـرودن سرمایه مناسبی برای شهرداری ها شده و همچنین خانواده های آسیب پذیر را در خودش جای خواهد داد.  البته بخشی از انها به صورت خیریه در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه اجرای طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها آسیب پذیری شهر را کاهش می‌هد عنوان کرد: این طرح مختص محرومان و نیازمندان بوده و کارمندان شهرداری حق استفاده از آن‌ها را ندارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهرداری‌ها در طرح مذکور بر اساس مکانیزمی مشخص و جمعیت هر منطقه اقدام به ساخت خانه می‌‌کنند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال شهرداری تهران موظف به ساخت 5000 واحد سکونی می‌شود که تداوم این اقدام، تعداد قابل توجهی خانه در اختیار شهرداری قرار می‌دهد که می‌توانند مسکن بخش عمده از اقشار آسیب پذیر و محروم جامعه را با پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان اجاره بها تامین کنند.

وی اظهار کرد: ساخت خانه ارزان قیمت توسط شهرداری‌ها موجب جذب بیشتر جوانان شده که با این کار ازدواج و فرزند آوری نیز افزایش خواهد یافت. /

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی