کد خبر : 9683

سعیدی مطرح کرد:

نماینده مردم چابهار در مجلس از وزارت نیرو خواستار فعال کردن تمامی ظرفیت‌های دیپلماسی آب برای افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند شد و گفت: تداوم روند فعلی باعث خشک شدن رودخانه هیرمند و تالاب هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی جهان خواهد شد.

 

معین‌الدین سعیدی  با بیان اینکه ٤٨ سال است که تلاش می‌شود تا حقابه ایران از رودخانه هیرمند افزایش یابد، گفت: در لایحه بودجه 1400 با پیشنهاد حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند و نیمروز و هامون بندی به ماده واحده الحاق و دولت مکلف شد تا در سال جدید براى تصویب، استمرار و افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند؛ اقدام سیاسی، اقتصادی و عمرانی لازم را در چارچوب اعتبارات مصوب انجام دهد.

 
معین‌الدین سعیدی

نماینده مردم چابهار، نیک شهر، کنارک و قصرقند در مجلس یازدهم افزود: این موضوع از گذشته در  دستور کار وزارت‌خانه‌های امور خارجه و نیرو قرار داشت و نکته‌ای که در بند الحاقی مورد توجه قرار گرفته این است که وزارت امور خارجه موظف به ارائه گزارش عملکرد هر سه ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شد.

وی یادآور شد: پس از ایجاد و ساخت سد کمال‌خان بر روی رودخانه هیرمند مشکلات و چالش‌های زیادی ایجاد شد و بر این باوریم که با وضع قوانین مشکلات نخواهد شد بلکه نیازمند فعال کردن تمامی ظرفیت‌های دیپلماسی آب هستیم که وزارت نیرو باید به طور کامل پیگیر آن باشد.

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: هفته‌های پایانی سال 98 نشستی را با اردکانیان وزیر نیرو داشتیم و در حال حاضر دفتر رودخانه‌های مرزی منابع آب مشترک هم فعال است البته نیازمند عزم راسخ و جدی از سوی وزارتخانه‌های امور خارجه و نیرو هستیم.

سعیدی تصریح کرد: به طور قطع تداوم روند فعلی باعث خشکی رودخانه هیرمند و تالاب هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی جهان خواهد شد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی