کد خبر : 9300

محسنی‌بندپی خبر داد:

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به مصوبه حمایتی امروز مجلس از بیماران نادر، گفت: البته پیشنهاد دیگری برای حمایت از این قشر بیماران وجود دارد که هنوز مطرح نشده و بر اساس آن ردیف مستقل حمایتی در نظر گرفته می‌شود.

 

محمدعلی محسنی بندپی در مورد مصوبه امروز مجلس مبنی بر هزینه بخشی از عوارض گمرکی واردات لوازم آرایشی برای بیماری‌های نادر، گفت: در بند ( ز ) تبصره 6 وجود یا عدم وجود واردات لوازم آرایشی یا افزایش عوارض گمرکی یا سود بازرگانی مدنظر نبود و چیزی که به عنوان ابهام در این بند مطرح شد این بود که به تعداد معدودی از بیماری‌ها اشاره شده بود که باعث می‌شد حق بیماران دیگری که از بیماری نادر رنج می‌برند ضایع شود؛ در واقع در بند مذکور تعدادی از بیماران نادر ذکر شدند و این اقدام نوعی بی عدالتی محسوب می‌شد.

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: عدالت اجتماعی و حذف اختلاف طبقاتی مورد توجه نمایندگان بود از این رو واژه "از جمله را" در بند اضافه کردیم تا همه بیمارانی که از بیماران سخت رنج می‌برند و درمانشان طولانی مدت و گران قیمت است بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شود.

وی ادامه داد: اینکه این درآمدها محقق می‌شود یا نمی‌شود و چقدر پول در قالب بند ( ز ) تبصره 6 محقق خواهد شد و به حساب هیات امنای صرفه‌جویی ارزی واریز می‌شود مهم نیست بلکه مهم این است که مقدار پول و درآمدی که محقق می‌شود به عدالت میان بیماران تقسیم شود؛ اینکه دو بیمار از بیماری‌های متفاوتی که در یک گروه قرار گیرند یکی از امتیازات قانون بودجه کشور برخوردار شوند و دیگری برخوردار نشوند عین بی عدالتی بود.

محسنی بندپی یادآور شد: پیشنهاد دیگری به منظور حمایت از بیماران نادر برای الحاق به جدول شماره 20 لایحه بودجه 1400 وجود دارد که هنوز مطرح نشده و در آنجا ذکر شده که ردیف مستقلی حمایتی در نظر گرفته شود البته چون درآمدها در لایحه بودجه ناپایدار است و مصارف یا هزینه‌ها قطعی است نمی‌خواهیم در سال 1400 فشار مالی دولت را سنگین‌تر کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای افزود: در سال‌های بعد تلاش خواهیم کرد به منابع درآمدی بند ( ز ) تبصره 6 اضافه کنیم تا بیماران بتوانند با آرامش بیشتری درمان خود را دنبال کنند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی