کد خبر : 9020

در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی انجام شد:

اولین نشست کارگروه بررسی و تدوین قانون سازمان‌های مردم نهاد با حضور زهره الهیان رییس فراکسیون سازمانهای مردم نهاد مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

اولین نشست کارگروه بررسی و تدوین قانون سازمان‌های مردم نهاد با حضور زهره الهیان رییس فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد مجلس در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی  برگزار شد .

در این نشست که با حضور عابدینی معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور و تعدادی از روسای کمیته‌های فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد مجلس شورای اسلامی، کارشناسان دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌ها و تعدادی از کارشناسان و اساتید دانشگاه برگزار شد، طرح قانون سازمان‌های مردم نهاد مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این نشست حضار ضمن بیان توضیحاتی پیرامون نقاط قوت و ضعف طرح پیشنهادی و ضرورت تقویت بنیه آن، تاکید کردند که در تصویب این طرح باید همه جوانب از جمله حقوق و وظایف و اختیارات سمن‌ها دیده شود که لازمه آن اخذ نظرات فعالان حوزه سمن‌ها و دستگاه‌های متولی حوزه سمن‌ها است . 
بر اساس این گزارش زهره الهیان نیز به بیان ضرورت تدوین قانون در حوزه سازمان‌های مردم نهاد پرداخت و تاکید کرد که ما در مجلس هشتم با همکاری نمایندگان، سازمان‌ها و سمن‌ها، طرح فوق‌الذکر را جهت تصویب قانون ارائه دادیم که متاسفانه به‌علت وجود نظرات مختلف در حوزه‌های نظارتی نتوانستیم در آن دوره از مجلس، قانون را به تصویب برسانیم و حال در مجلس یازدهم بر این عقیده هستیم که باید از ظرفیت‌های مردمی در چارچوب ظرفیت‌های قانونی استفاده کنیم، چرا که بارها رهبر معظم انقلاب اسلامی بر استفاده از ظرفیت مردم و جوانان تاکید کرده‌اند و معظم له در چندین سخنرانی به ضرورت بکار گیری مشارکت تخصصی مردم درمسیر پیشرفت کشور اشاره داشته‌اند .
الهیان در ادامه گفت: ما باید با استفاده از قانون ضمن حمایت از سمن‌‎های فعال و واقعی راه را برای رشد و توسعه همه جانبه کشور مهیا سازیم لذا با تصویب قانونی شفاف کمتر شاهد سوءاستفاده از این ظرفیت های عظیم مردمی خواهیم بود و نظام جمهوری اسلامی که خود برخواسته از اقشار مختلف مردم هست مسلما با حضور هدفمند تاثیرگذار سمن‌ها بیش از پیش در مسیر عدالت اجتماعی قرار خواهد گرفت.
وی در ادامه ضمن برشمردن نقاط ضعف و قوت طرح‌های پیشنهادی در طی سال‌های اخیر تصریح کرد: بحمداله در مجلس یازدهم بسیاری از نمایندگان با داشتن دغدغه در این حوزه آماده همکاری و همفکری هستند که جای بسی خوشحالی و مباهات دارد که نمایندگان مجلس یازدهم نسبت به این ظرفیت و پتانسی، آگاهی و دغدغه دارند .
رییس فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد مجلس شورای اسلامی، در پایان از همه صاحبنظران و فعالان سمن‌ها خواست که فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد را در این امر یاری کنند تا مجلس یازدهم بتواند با مشورت و همفکری همه دلسوزان قدم موثری را برای مشارکت مردم در همه عرصه‌ها فراهم کند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی