کد خبر : 8542

​ با ترس کودکان خود از بیماری کرونا چه باید کرد؟


بیماری کرونا علاوه بر آسیب های جسمی و مالی که برای خیلی از مردم ایجاد نموده متاسفانه از جنبه روحی و روانی نیز موجب ایجاد احساساتی همچون اضطراب، استرس، عدم اطمینان نگرانی بابت از دست دادن اطرافیان و ... گردیده است. این احساسات بویژه درمیان کودکان و نوجوانان بیشتر دیده است و از طرفی با تعطیلی مدارس و لغو برنامه های آموزشی و تفریحی مستمر آنان و دوری از دوستان با توجه به تک فرزندی و یا تعداد کم فرزند در خانواده این موارد و آسیب ها پررنگ تر شده است.
6راهکار موثر برای کنترل احساسات ازار دهنده در کودکان
1-برای صحبت با فرزندتان پیش قدم شوید و با آرامش درباره ی بیماری صحبت کنید: والدین بایستی در صحبت با فرزندان خود درباره ی بیماری کرونا و نقش مهمی که وی در حفظ سلامتی خود و خانواده می تواند داشته باشد با او در کمال آرامش صحبت کنند. بزرگسالان باید درک کنند که کودک ممکن است که عصبی و یا نگران باشد و نیاز به همدلی دارد باید به کودک اطمینان بدهیم که با رعایت موارد بهداشتی امکان ابتلا ضعیف تر می شود.
2-یک برنامه منظم روزانه داشته باشید: داشتن یک برنامه منظم که شامل موارد آموزشی، زمان بازی، استفاده از تکنولوژی و ارتباط با دوستان است می تواند در کودک احساس آرامش خاطر بوجود آورد و سپری شدن وقت کودک به بیهودگی و فکر کردن به موارد منفی که باعث ایجاد اضطراب در وی شود خودداری کند.
3- بگذارید فرزندتان احساسات خود را برزو دهد: با تعطیلی مدارس و تفریحات مختلف همچون مسابقات ورزشی و دورهمی های دوستانه در پارک ها و فعالیت هایی که کودکان پیش از این در آن فعال بودند باعث احساس نومیدی در آنان می شود. به آنان اجازه بدهیم در مورد احساسات خود با ما صحبت کرده و با گفتگو بتوانند آرامش خود را بدست آوردند.
4-در مورد بیماری کرونا انچه را می دانید و آنها می دانند با هم بحث و گفتگو کنید: اطلاعات نادرست زیادی در مورد این بیماری در حال انتشار است. از کودک در مورد اطلاعاتی که از این بیماری دارد سوال کنید و سعی کنید دانسته های کودک را بفهمید و آنها را اصلاح و تکمیل کنید. برای پاسخ دادن به سوالات کودک از سایت های معتبر همچون سازمان جهانی بهداشت استفاده کنید.
5- ایده هایی برای معطوف کردن حواس کودکان به کارهای دیگر: در این وضعیت آشفته بازار سعی کنید حواس کودک را به امور دل خواهش معطوف سازید. مثلا: با هم بازی خانوادگی انجام دهید و یا با هم دیگر آشپزی کیند. سعی کنید در این امر از خود کودک کمک بگیرید و از او سوال کنید در انجام چه چیزی تمایل به همکاری دارد.
6-رفتار خود را مدیریت کنید: بطور یقین والدین نیز احساس اضطراب می کنند و فرزندان نیز از حالات آنان متوجه این امر می شوند. والدین باید سعی کنند اضطراب خود را مدیریت کرده و خوددار باشند. بچه ها برای ایمنی و امنیت به والدین خود متکی هستند. این هم است که بخاطر داشته باشید که کودکان همچون مسافرین اتومبیلی هستند که ما راننده ی آن هستیم. بنابراین حتی اگر احساس اضطراب می کنید اجازه ندهید که مسافران کوچکتان احساس ناامنی کنند.
معاون اجتماعی کلانتری 148 انقلاب
 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی