کد خبر : 8344

نشست مشترک اعضای فراکسیون زنان با زنان تعاون‌گر به منظور بررسی مشکلات و مطالبات آنها در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 نشست اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی با زنان تعاون گر به مناسبت روز میلاد حضرت فاطمه زهرا ( سه ) و روز زن دیروز ( چهارشنبه، 15 بهمن ماه ) به منظور بررسی مشکلات و مطالبات آنها در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 
فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه مطالبات و مشکلات را از طریق دستگاه های ذیربط پیگیری خواهیم کرد، گفت: مسائل و مشکلات مطرح شده را در سطح کلان وزارتخانه پیگیری خواهیم کرد و مسؤولان مربوطه را به فراکسیون دعوت و می‌خواهیم که نسبت به مسائل و مشکلات مطرح شده پاسخگو باشند.
 
رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین با همفکری و تعامل با اعضای فراکسیون پیگیری هایی را خواهیم داشت. مسائلی که در نشست توسط شما مطرح شد، نشانه تجربه و قوت شما بود و خوشحال هستم که در نشست امروز خدمت شما هستیم.
 
فاطمه رحمانی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم با تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر خطاب به بانوان حاضر در نشست گفت: اینکه باید در اجرا هماهنگ شویم، بحثی اجرایی است اما در حوزه تقنین و نظارت انتظار می رود پیشنهادات خود را به صورت روشن و واضح ارائه کنید تا بتوان منطبق بر اختیارات و وظایفمان آنها را مورد توجه قرار دهیم.
 
فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین و آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با تبریک روز زن به زنان حاضر در این نشست تبریک گفت و افزود: زن امروز ترسیم گر آینده ایران اسلامی است و اگر ما زنان مقتدری باشیم، فرزندان مقتدری تربیت خواهیم کرد و اگر زن قناعت کاری باشیم مردان مقتصدی تربیت خواهیم کرد.
 
وی افزود: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به آخرین موردی که اشاره کردند، سبک زندگی بود و شما امروز الگوی سبک زندگی هستد و در واقع ندای رهبری را در گام دوم لبیک گفتید؛ کار شما بسیار ارزشمند است و جایگاه شما باید در جامعه شناسانده شود.
 
محمدبیگی خطاب به بانوان حاضر در نشست با یادآوری اینکه از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات شما فروگذار نخواهیم کرد، تصریح کرد: مشکلات شما را پیگیری و چالش های سد راه تعاونی ها را شناسایی و رفع خواهیم کرد و می طلبد لیستی از مشکلاتتان را به طور مکتوب به ما منعکس کنید تا برای رفع آنها جلساتی را با حضور دستگاه های مرتبط برگزار کنیم تا زنجیره بازار تعاونی ها تکمیل شود.
 
 
خاطره استادرضایی رئیس اتحادیه صنایع دستی استان تهران با انتقاد از عدم تعامل دستگاه های ذیربط در حوزه صنایع دستی و گردشگری، گفت: مباحث قانونی در بحث تعاونی ها در رابطه با صدور مجوز، بیمه و خدمات رفاهی با مشکل مواجه است. متاسفانه با وجودی که وزارت تعاون و رفاه اجتماعی مجوز فعالیت تعاونی ها را صادر می کند، اما تعاونی ها در حوزه صنایع دستی شامل پشتیبانی های قانونی نمی شوند و در صدور مجوز با مشکل مواجه هستند. در واقع میان سه وزارتخانه صمت، میراث فرهنگی و گردشگری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی سرگردان هستند.
 
وی ادامه داد: همچنین آیین نامه حمایتی در حوزه صنایع دستی حدود 4 سال است معطل تصویب است؛ هر چند نیاز است ماده 14 و 15 حمایت از حوزه صنعتگران تعیین تکلیف شود، اما هنوز به سرانجام نرسیده و حتی مسئولان وزارت تعاون در نشستی که برگزار شد حضور نیافتند. البته ماده 14 تصویب اما ماده 15 جای بحث داشت.
 
رئیس اتحادیه صنایع دستی استان تهران با انتقاد از اینکه بخش توسعه ای در حوزه صنایع دستی با مشکل مواجه است، یادآور شد: نیاز به پشتیبانی در پیشنهاد تشکیل ایجاد پنجره ای واحد برای خدمت معین و قابل پشتیبانی از مراجع ذیربط برای تعاونی های زنان را داریم و همچنین بحث تامین منابع مالی کسب و کارهای تعاونی در کشور باید مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه همه تصور می کنند ما اتفاقی نو هستیم و بخش تعاون مظلوم واقع شده است. تصویب قوانین و اجرای منظم آنها بسیار مهم است.
 
مریم کیوانی رئیس اداره توانمندسازی و توسعه ای تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: براساس بند (ب) و (ج) ماده 9 سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، دولت در راستای توسعه تعاونی ها مکلف است حمایت ویژه ای را داشته باشد و بخش عمده حمایت ها باید با تامین منابع انجام شود.
 
کیوانی با بیان اینکه یک میلیون و 800 هزار شغل تاکنون توسط تعاونی ها ایجاد شده، گفت: در سند توسعه تعاون برای ما 21 درصد از اشتغال کل کشور تکلیف شده و انتظار داریم در بند (الف) تبصره 14 قانون بودجه حدود 50 درصد از منابعی که در جدول تبصره 14 دیده شده، در راستای توسعه بخش تعاون به تعاونی ها در قالب وجوه ارائه شده، یارانه سود تسهیلات، تسهیلات و یا ترکیبی از این موارد در نظر گرفته شود و سهم بخش تعاون از محل این اعتبار مشخص است. متاسفانه طی این سال ها این ماده قانونی اجرایی نشده است.
 
وی ادامه داد: بحث ساماندهی زنان سرپرست خانوار در قالب توسعه تعاونی ها مورد توجه قرار گرفته و بیش از 10 هزار و 350 نفر را به سمت و سوی تعاونی پیش بردیم و طی این سال ها تعداد تعاونی های تشکیل شده، رشد قابل توجهی داشته است.
 
آناهیتا اصلاح پذیر مدیرعامل شرکت فرهنگی و آموزشی راه رشد با بیان اینکه تعاونی ها در زمان جنگ ما را نجات دادند، گفت: اگر با یک تعداد تعاونی پردردسر و پرجمعیت مانند تعاونی مسکن و... قرار است همه تاریخ تعاونی و ریشه های آن نادیده گرفته شود، کم لطفی است؛ مجموعه ما تعاونی ای زنانه است و هیات مدیره آن طی 35 سال گذشته از بانوان بوده است.
 
وی ادامه داد: 7 مدرسه و 520 کارمند تحت پوشش بیمه داریم و همچنین 2300 نفر عضو تعاونی هستند و نزدیک به 2000 دانش آموز را سامان دادیم که به قول اولیا و متصدیان، مدارس ما یکی از برندهای خوب کشور است؛ متاسفانه تعریف تعاونی ها غلط بوده و تعاونی ها در واقع اقتصاد مبتنی بر نیاز بوده و از آن به عنوان ابزار راه حل استفاده شده است.
 
مدیرعامل شرکت فرهنگی و آموزشی راه رشد یادآور شد: متاسفانه دولت متولی خوبی برای ارائه آمار و اطلاعات نیست و سویه های سیاسی دارد همچنین شکل تشکیل تعاونی خانوادگی بوده در حالی که تعاونی کار، راه حل بسیار ساده است، یعنی کارمندان آن تعاونی صاحبان سرمایه و عضو تعاونی هستند. 220 معلم ما عضو تعاونی هستند و هیچکدام از آنها در مورد سود مشکلی ندارند و سرمایه گذاری در حوزه تعاونی ها در این بازه زمانی مشکل گشا خواهد بود و ارزشمند است.
 
مریم وزین مدیرعامل شرکت تعاونی دهکده راه سبز کاسپین با بیان اینکه تعاونی ها باید به خوبی شناسایی شوند، گفت: باید افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند درگیر سهامداری کنیم و نباید خانوادگی شود. تعاونی ها مظلوم و مغفول هستند، اما ضعیف نیستند. نام تعاونی در بسیاری از موارد شکست خورده و متاسفانه دید منفی نسبت به آن وجود دارد.
 
وی یادآور شد: باید تعاونی هایی را که عملکرد خوبی دارند، شناسایی کرد؛ ما فروش نداریم و وظیفه ما تامین نیاز تولیدکنندگان و آموزش آنهاست؛ بیمه و همچنین بازار تامین مواد اولیه ما با مشکل مواجه است. تقاضا دارم سیاستی را اتخاذ کنید که مشکلات ما حل شود.
 
سیده گوهرشاد صالحیان مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدی بهزیستی گنبد نیز در این نشست گفت: در فراخوانی 450 خیاط را بکارگیری و با تهیه روزانه 2500 لباس، آنها را به علوم پزشکی ارائه کردیم و همچنین از شروع کرونا دستگاه تولید ماسک را از چین وارد کردیم و ماهانه 10 میلیون ماسک تولید کردیم. مقام معظم رهبری به خوبی تعاونی ها را مورد تاکید قرار دادند و نباید آنها را دست کم گرفت زیرا می توانند به درستی مشکلات را حل کنند.
 
زریان عثمانی مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدات و توانمندسازی شیلان بانو با بیان اینکه دارای 450 عضو هستیم و مشکلی بابت فروش نداریم، گفت: متاسفانه سدهای شکست ناپذیری جلوی راه ما قرار دارد و 6 ماه است که درگیر واردات دستگاه تبدیل نخ به پوشاک هستیم، اما در مسیر ما سنگ اندازی می شود و می گویند بخش دوزندگی تعطیل می شود در واقع ایمانی به تعاونی بودن ما ندارند.
 
وی ادامه داد: در حال پیگیری ایجاد دو تعاونی برای زنان کولبر هستیم که یکی از آنها از طرف بنیاد برکت و دیگری توسط مردم ایجاد خواهند شد. در استان کردستان تعاونی ها به شدت در حال ریزش هستند و مشکل نقدینگی و تسهیلات وجود دارد همچنین بحث آموزش تعاونی ها هم در استان با مشکل مواجه است. فنی و حرفه ای مجوز آموزش به تعاونی ها نمی دهد، در حالی که منجر به ایجاد اشتغال می شود.
 
لیلا اسدالله مدیرعامل بنیاد تعاون توسعه کارآفرینی کشور نیز گفت: ما بر روی بحث آموزش تعاونی ها کار می کنیم و نمایشگاهی را برای آنها برگزار و پیگیر تسهیلات برای آنها هستیم. بستری را فراهم کردیم برای اینکه مشکلات سد راه مجوز تسهیلات و مشاغل خانگی حل شود.
 
زهرا نصیری امیری مدیر اتحادیه شرکت های تعاونی صنایع دستی استان مازندران نیز در این نشست بیان کرد: در رابطه با بحث آموزش با مسئولان فنی و حرفه ای مشکلی نداریم و به این نتیجه رسیده ایم که مربیان را رایگان در اختیار ما قرار دهند. همچنین در رابطه با مدرک و آموزش مشکلی نداریم، همه نسبت به تعاونی ها معترض هستند، زیرا از اول آموزش ها به خوبی داده نشده، در واقع بنیان اولیه خوب چیده نشده، بنابراین با مشکل مواجه می شوند و منجر به منحل یا راکد شدن تعاونی ها خواهد شد.
 
وی ادامه داد: متاسفانه برخی تعاونی ها به علت بدهی خود یا تامین مواد اولیه راکد و غیرفعال شدند و نیاز است وام های بلاعوض با بهره کم در اختیار آنها قرار گیرد. ما از طریق ستاد وارد زندان ها شدیم و بحث آموزش و اشتغال زندانیان مورد توجه قرار گرفت و می طلبد راهکار و شرایطی اتخاذ شود تا اشتغال آنها مورد توجه بیشتر قرار گیرد و در حال تدوین طرحی در استان مازندران هستیم تا همان شغلی که زندانیان در زندان دارند را در بیرون و هنگام آزادی داشته باشند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی