کد خبر : 7739

شاکری در بازید از روند ساخت ساختمان پلاسکو:

نماینده مردم تهران در مجلس، از پیگیری حقوق خانواده شهدای آتش‌نشان و کسبه آسیب‌دیده به عنوان مهمترین اولویت‌هایی که باید مورد توجه قرار گیرد یاد کرد و تاکیدکرد که از وزیر کشور برای حضور در مجلس جهت تعیین متولی واحد برای ایمن‌سازی ساختمان‌های مشابه پلاسکو دعوت خواهند کرد.

 اقبال شاکری  ظهر امروز چهارشنبه(اول بهمن ماه) به مناسبت سالروز وقوع حادثه ساختمان پلاسکو ضمن برگزاری نشست با شهردار منطقه 12، مهندسان و نماینده کسبه ساختمان پلاسکو از روند اجرای پروژه ساخت بنای جدید آن بازدید کرد.

شاکری در ابتدا یاد 16 شهید آتش نشان حادثه پلاسکو  را گرامی داشت سپس به تشریح جزئیات اقدامات خود در کنار دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در زمان بروز این حادثه پرداخت که تلاش شبانه روزی برای امدادرسانی در محل وقوع حادثه داشت، همچنین از 3 عامل قابل پیشگیری که به این حادثه منجر شده بود به عنوان سئوالات مهمی که در آن زمان برایشان ایجاد شده بود، یاد کرد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سه کاری که باید در شرایط کنونی به موازات یکدیگر در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو انجام شود پیگیری امور خانواده شهدای آتش نشان، پیگیری امور کسبه و ورود شهرداری به ایمن سازی ساختمان هایی در تهران است که آتش نشانی در رابطه با وضعیت آن ها اخطار داده است.

وی تصریح کرد: یکی از عوامل تاثیرگذار در بروز حادثه پلاسکو عدم ایمنی این ساختمان بود که هنوز هم جای سوال دارد و تمام دستگاه های مربوطه در این زمینه مقصر بودند و نگرانی کنونی ما این است که هنوز تعداد هزار ساختمان شبیه ساختمان پلاسکو در پایتخت وجود دارد که برای ایمن سازی آن ها اقدامی صورت نگرفته است و این در حالی است که علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

شاکری با اشاره به دستگاه های مقصر که باید به موضوع ایمن سازی ساختمان های ناایمن ورود پیدا کنند، خاطرنشان کرد: اولین نکته ای که باید به آن اشاره کنم توقف بررسی لایحه ایمنی یکپارچه کشور است که از سال 92 تاکنون در هیات دولت خاک می خورد. همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند به عنوان مجری قضایی برای پلمپ کارگاه هایی که ناایمن هستند حکم بدهد اما به وظیفه نظارتی خود در این بخش عمل نمی کند.  

 
بازدید اقبال شاکری از ساختمان پلاسکو

 

دعوت از وزیر کشور برای تعیین متولی واحد جهت ایمن‌سازی ساختمان‌های مشابه پلاسکو

وی با بیان اینکه کشور در حالی با مشکل ناایمنی تعداد زیادی از ساختمان ها مواجه است که 10 دستگاه با عنوان متولی در این بخش مشخص شده اند، یادآور شد: وزارت کشور از طریق اجرای قانون شهرداری ها موظف است که به این حوزه ورود پیدا کند و اگر ابهامات قضایی هم دارند نباید سکوت کنند. از سوی دیگر وزارت راه و شهرسازی یکی از مقصران این بخش است که ساز و کار مبحث 22 که یکی از مهم ترین مقررات این حوزه است را اعلام نمی کند. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز باید ایمن سازی ساختمان های مراکز درمانی، درمانگاه ها و کلینیک ها را مورد بررسی قرار دهد تا شاهد تکرار حادثه تلخ کلینیک سینا نباشیم. همچنین اصناف موظف به بازرسی ساختمان هایی هستند که زیر نظر آن ها فعالیت دارند و باید از ایمنی آن ها اطمینان حاصل کنند. ضمن اینکه وقتی آتش نشانی اخطار می دهد رونوشت آن را به همه دستگاه ها از جمله دادستانی نیز ارسال می کند بنابراین در این شرایط شهرداری باید به محض آگاهی از کوتاهی هرکدام از آن ها وارد عمل شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: هم اکنون تعداد زیادی از ساختمان ها به ویژه در همین منطقه 12 وجود دارند که از ایمنی کافی برخوردار نیستند که به عنوان مثال می توان به ساختمان علاءالدین اشاره کرد. بنابراین لازم است برای ایمن سازی آن ها تدبیری اندیشیده شود چرا که جان مردم برای ما بسیار اهمیت دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از شهرداری، آتش نشانی، بنیاد مستضعفان، مهندسان و سایر افراد و دستگاه هایی که در بازسازی ساختمان پلاسکو نقش داشته اند، افزود: ساخت این ساختمان در طول 2 سال که بیانگر عزم و همت عالی مسئولان مربوطه است، نشان می دهد که ما نه کمبود منابع داریم و نه در حوزه فناوری با مشکل مواجه هستیم بنابراین باید از حادثه پلاسکو درس عبرت بگیریم و قبل از اینکه شاهد وقوع حادثه مشابه ساختمان پلاسکو باشیم برای ایمن سازی ساختمان های ناایمن برنامه ریزی کنیم و مجلس نیز این موضوع را به طور جدی پیگیری خواهد کرد.

وی در ادامه خواستار توجه به بیمه بهره برداری در خصوص مالکان، رعایت مسائل حقوقی برای تحویل واحدها به کسبه آسیب دیده و حفظ و نگهداری از بنای جدید پلاسکو شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، در پایان ضمن اشاره به اینکه برای ارائه راهکار جهت ممانعت از بروز ترافیک سنگین در چهارراه استانبول بعد از افتتاح ساختمان پلاسکو با شورای عالی معماری و شهرسازی مکاتبه خواهد کرد تاکیدکرد که از وزیر کشور برای حضور در مجلس به منظور تعیین متولی واحد برای ایمن‌سازی ساختمان‌های مشابه پلاسکو در پایتخت دعوت خواهند کرد.

 
بازدید اقبال شاکری از ساختمان پلاسکو

 

اجرای پروژه ساخت ساختمان پلاسکو افتخار مهندسی کشور است

علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12 در این نشست با بیان اینکه ساخت مجدد ساختمان پلاسکو پاسخی به مطالبات عمومی و تلاش برای التیام زخم ایجاد شده در پی بروز این حادثه در بین شهروندان بود، افزود: ما این طرح را به تصویب کمیسیون ماده 5 رساندیم و درخواست های بنیاد مستضعفان را به شورایعالی شهرسازی و معماری ارسال کردیم و به محض دریافت مجوز تلاش شبانه روزی برای ساخت آن آغاز شد.

وی تصریح کرد: اجرای پروژه ساخت ساختمان پلاسکو افتخار مهندسی کشور است که در آن از اقلام و تجهیزات تولید داخلی با بالاترین استاندارد استفاده شده است.

سعادتی با بیان اینکه اجرای این پروژه با پشتوانه همت ملی صورت گرفته است، یادآور شد: 85 درصد این پروژه اجرا شده و واحدها آماده تحویل به مالکان هستند که تا 2 ماه ابتدای سال 1400 انجام می شود ضمن اینکه ساخت این ساختمان براساس شاخص های ایمن سازی که از سوی سازمان آتش نشانی و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تعیین شده صورت گرفته و به تائید آن ها نیز رسیده است.

شهردار منطقه 12، تاکید کرد: هم اکنون 347 واحد برای استقرار کسبه آماده شده است و جانمایی به دلیل تغییراتی که در ماهیت ساختمان ایجاد شده توسط بنیاد مستضعفان صورت می گیرد و تعدادی از آنها در ایام دهه فجر افتتاح خواهند شد.

 
بازدید اقبال شاکری از ساختمان پلاسکو

 

ایمن‌سازی ساختمان جدید پلاسکو با توصیه‌های سختگیرانه سازمان آتش‌نشانی صورت گرفته است

نماینده کسبه ساختمان پلاسکو در این نشست خواستار توجه به رعایت مسائل حقوقی در زمان تحویل واحدها به مالکان آن ها شد همچنین بر ضرورت رفع مشکل بیمه بهره برداری توسط مسئولان مربوطه تاکید کرد.

مهندسان حاضر در این نشست به این نکته اشاره کردند که اجرای این پروژه از اواخر سال 97 در قالب گودبرداری و سازه نگهبان آغاز شده و بتن ریزی فوندانسیون نیز از تیرماه سال 98 آغاز شده است و به صورت شبانه روزی تداوم یافته است و تاکنون 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا پایان سال به 95 درصد می رسد و از آخر سال 99 نیز واحدهای آماده شده در اختیار مالکان آن ها قرار خواهد گرفت.

همچنین مهندسان به این نکته اشاره کردند که ایمن سازی ساختمان جدید با توصیه های سختگیرانه سازمان آتش نشانی صورت گرفته است و این بنا در هر طبقه دارای 2 راه پله فرار، 4 آسانسور، پله برقی، عایق ضد حریق و سیستم های ایمنی اعلام و اطفاء حریق است ضمن اینکه 4 طبقه به ساختمان پلاسکو در زیرزمین اضافه شده و تعداد واحدهای آنها از 304 که در گذشته بوده به 347 واحد افزایش یافته است. /

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی