کد خبر : 7637

شاکری مطرح کرد

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس، به تشریح بهانه‌های متعدد شهرداری برای عدم ورود به ایمن‌سازی ۱۰۰۰ساختمان مشابه پلاسکو در پایتخت پرداخت.

در مورد ارائه گزارش از معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران که از وجود 3500 ساختمان ناایمن در پایتخت خبر داده که 1000واحد از آنها وضعیتی همچون پلاسکو دارند، گفت: امروز سالروز وقوع حادثه ساختمان پلاسکو است که در آن  16 نفر از آتش‌نشانان رشید را از دست دادیم، یاد این شهدای آتش‌نشان را گرامی می‌داریم، انشالله با اولیاء‌الله محشور شوند.

شهرداری می‌تواند برای ورود به ساختمان‌های ناایمن از دادستانی حکم بگیرد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تذکر وی پیرامون این موضوع در صحن علنی به تمام دستگاه‌های مربوطه، ادامه داد: شهرداری دو بهانه برای عدم ورود خود به بازسازی و نوسازی ساختمان‌های دارای بافت فرسوده تهران می‌آورد یکی اینکه گفته ما ضابط قضایی نیستیم و برای ورود به این ساختمان‌ها و پلمب کردن آنها به دستور دادستانی نیاز داریم.

وی تصریح کرد: این مشکل در حالی از سوی شهرداری تهران عنوان شده است که رونوشت اخطار در مورد این بناها به دادستانی نیز رفته است، بنابراین چرا در این شرایط از دادستانی مجوز اخذ نشده است؟

چرا شهرداری مصادیق مندرج در قانون را به ایمن‌سازی ساختمان‌ها تسری نمی‌دهد؟

عضو کمیسیون عمران مجلس، اظهار کرد: بهانه دیگری که شهرداری برای عدم ورود به ایمن‌سازی این ساختمان‌ها آورده، این است که در بندهای 14،20 و 24 ماده 55 و تبصره 6 ماده 100 قانون شهرداری که به شهرداری‌ها اختیار می‌دهد به رفع ایراد ساختمان‌های ناایمن بپردازد، مصادیقی تعیین شده است.

شاکری افزود: شهرداری مصادیقی که در قانون همچون دیوار کج و تجهیزات در حال افتادن مشخص شده است را به سایر موارد تسری نمی‌دهد در حالی که این مصادیق برای هر مورد ایجادکننده ناایمنی در خصوص ساختمان‌های موجود در کشور بیان شده است که شهرداری باید برای رفع ایرادات آنها ورود پیدا کند و هیچ مانعی در این زمینه برای آن وجود ندارد.

شهرداری با هماهنگی سازمان نظام مهندسی برای اجرای طرح ایمن‌سازی ساختمان‌ها ورود کند

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از بهانه‌های شهرداری برای عدم ورود به ایمن‌سازی این ساختمان‌ها این است که معتقدند برای مقابله با ناایمنی باید واحدهای فعال در این ساختمان‌ها را تعطیل و پلمب کنیم که این اقدام باعث می‌شود تعداد زیادی از افراد از کسب و کار محروم شوند و این در حالی است که می‌توانند از طریق هماهنگی با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور طرح ایمن‌سازی را برای آن ساختمان تهیه کنند و به مالک ابلاغ کرده و مهلت بدهند تا به تدریج آن را اجرا کند یا حتی شهرداری با اخذ حکم از دادستانی بدون ممانعت از ادامه فعالیت واحدهای صنفی فعال در آن ساختمان طرح ایمن‌سازی را مرحله به مرحله و در قالب فازبندی اجرا کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: آتش‌نشانی در بازدیدهایی که از ساختمان‌های ناایمن داشته باشد رونوشت تمام اخطارها و ابلاغیه‌ها را به شهرداری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادستانی و سایر بخش‌های مربوطه ارسال کرده و همه آنها از این موضوع مطلع می‌شوند، بنابراین در این شرایط هر کدام از دستگاه‌های مربوطه که این اخطار را دریافت می‌کنند باید جهت ایمن‌سازی ساختمان‌های اعلام شده  ورود پیدا کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: شهرداری پیوسته در مورد ایمن‌سازی ساختمان‌های فرسوده مشابه ساختمان پلاسکو به خلاء قانونی اشاره می‌کند در حالی که دادستانی همیشه اعلام کرده است اگر از ما تقاضا کنند به آنها حکم می‌دهیم، کما اینکه پیش از این هم تجربه مشابهی را در شورای شهر داشتیم که از این طریق مشکل ساخت غیرقانونی طبقه هفتم ساختمان علاءالدین رفع شد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی