کد خبر : 7229

بسمه تعالی

از مهم ترین شیوه های تعلیم و تربیت، روش الگوگیری است به همین دلیل قرآن کریم الگوهای صحیحی را تعمین نموده و بر پیروی از ایشان سفارش کرده است. از سوی دیگر نیاز به الگو. از نیازهای طبیعی بشر است و انسان را وا می دارد تا با در نظر داشتن الگوی مورد نظر، تلاشی هدف دار و اگاهانه برای رسیدن به ویژگی های رفتاری و اخلاقی در پیش گیرد.

قرآن کریم، رسول گرامی (ص) را الگوی شایسته و اسوه ی حسنه ی مومنان معرفی کرده است. در این الگوگیری فرقی میان زن و مرد نیست. اما به دلیل خلق و خو و مسئولیت های خاص زنانه، لازم است زنان از جنس خود هم، الگویی داشته باشند تا از نظر پذیرش الگو و روشن شدن مصادیق اسوه پذیری، به راه و رسم و سیره ی اخلاقی و خانوادگی او اقتدا کنند. 
کلید آرامش، انظباط، استحکام و صمیمیت خانواده به دست زنان است و به دنبال آن موفقیت و اسودگی خاطر مرد نیز. به نوع رفتار و برخورد زن درون خانه بستگی دارد. بهترین و جامع ترین اسوه ی عملی ایشان در برخورد با علی (ع) به بررسی فرازهایی از زندگی فاطمه (س) می پردازیم.
1- عشق و محبت توام با احترام به همسر: از اهداف مهم در ازدواج، آرامش و رابطه ی محبت آمیز میان زوجین است . برقراری رابط عاطفی، نقش مهمی در استحکام خانواده و حسن رابطه و سازگاری زن و شوهر دارد.
یکی از عوامل مهم در تحقق عشق و محبت میان همسران بیان و اظهار آن است. چه بسا کسانی که در قلب محبت فراوانی نسبت به همسرشان دارند. ولی توانایی ابزار آن را ندارند. در حالی که گفتن جملاتی که حاکی از محبت زوجین نسبت به هم است در رفع بسیاری از تردیدها و سوءظن ها موثر و بر میزان محبت آنان می افزاید.
در زندگی مشترک فاطمه (س) با علی (ع) عبارات و کلمات محبت امیز بسیار است. فاطمه (س) با الهام از دستورات و با دارا بودن درک صحیح از روابط زن و شوهر، همواره به همسر بزرگوارش عشق می رزید و او را مورد محبت قرار می داد و در کلام خود علاقه و احترام را تواما در نظر داشت.
استفاده از نام مناسب و القاب زیبا برای خطاب همسر، باعث روابط مثبت و ایجاد محیطی آکنده از صمیمیت می شودفاطمه (س) درم قام اظهار محبت و علاقه به امام علی (ع) می فرمود: علی جان روح من فدای روح تو و جان من سپر بالاهای جان تو.
2- شناخت همسر و آشنایی با ابعاد روحی و شخصیتی او: از عوامل و انس و الفت در خانواده و استحکام آن. شناخت حالات و روحیات یکدیگر و درک متقابل است. در صورت درک صحیح روش و رفتار همسر. طرف مقابل می تواند در برابر آن واکنش مناسبی نشان دهد و با شناخت موقعیت او راحت تر از خطاها و لغزش های احتمالی همسرش گذشت کند. زیرا بسیاری از اختلافات ناشی از بد فهمی ها و سوء تفاوت ها است.
فاطمه (س) در مدت کوتاه زندگی خود با علی (ع) ناتوان بودند. فاطمه (س) آنها را راهنمایی می کرد و با خصوصیات رفتاری امام آشنا می ساخت.
روشن است که موفقیت مردان در عرصه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و ... در گرو آسودگی خاطر و آرامش روحی و روانی است. این قاعده حتی در حیطه ی وظایف فردی مرد نیز جاری است. مانند تحصیل علم، عبادات فردی و .. پس زنان در این زمینه. مسئولیت ویژه ای دارند و باید با درک موقعیت و روحیات همسرشان آنها را در امور یاری رسانند.
3- پرهیز از تقاضای نامقدور: ریاست اقتصادی و مسئولیت هزینه های خانواده. بر عهده ی مرد است و او موظف است از نظر اقتصادی همسر و فرزندانش را تامین کند. و این به دلیل نقش ویژه ی زنان در خانواده است تا بتوانند آسوده خاطر به پرورش کودکان و انجام وظایف همسری بپردازند.
4- قناعت و ساده زیستی: وارستگی و ساده زیستی هم. از نقاط برجسته حیات فاطمی است که در زندگی کوتاه حضرت نمودهایی زیاد داشته است. زهد و ساده زیستی حضرت، همیشه به معنای فقر و جبر روزگار نمیباشد.
بی شک زندگی دختر گرامی (ص)و اسوه پذیری از آن حضرت به این معنا نیست که زنان جامعه ی ما برای پیروی از فاطمه (س) چادر وصله دار به سر نمایند و یا پوست گوسفندی، فرش خانه شان باشد. آن چه مهم است درک پیام این رفتار هاست و آن ساده زیستی و وارستگی از دنیاست. امروزه با گسترش وسایل رفاهی و تجملاتی، سطح زندگی افراد تفاوت های بسیاری با هم دارد و چون استفاده ی یکسان و برخورداری از تمامی امکانات رفاهی برای همه مقدور نیست، زمینه ی بروز ناراحتی ها و تعارض در خانواده ها می شود. تنها راه پیشگیری از این مسائل مهم، ساده زیستی و رضایت به داشته هاست . در غیر این صورت موازنه ی دخل و خرج در خانواده به هم می خورد و از نظر اقتصادی اعضای آن به زحمت می افتند.
5- تقسیم کار در خانه ی فاطمه (س) : از ویژگی های خانواده ی متعادل و موفق. تقسیم کار مناسب و منصفانه ی مسئولیت های موجود در خانه و خانواده است. وقتی اعضای خانواده به طور مشترک در کارها و مسئولیت های خانه سهیم باشند. کارها با عدالت توزیع می شود. 
تقسیم کار در صورتی بر پایه ی عدالت است که به شئونات و استعدادهای تکوینی زن و مرد توجه شود. در مورد زن، مهم این است که لطافت و ظرافت روحیه او مورد توجه قرار گیرد.
با تعمق و تفکر رد مطالب فوق میتوان به این حقیقت رسید که الگو قراردادن معصومین میتواند پاسخگوی ما در تمام چالشهای زندگی و جوانب مختلف ارتباط با اعضا خانواده بوده و ضامن سلامت روان و همبستگی اعضا خانواده می باشد. 
معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب
ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی