کد خبر : 7049

امروزه یکی از مواد مخدر شایع در بین جوانا ماده مخدر گل می باشد که متاسفانه به علت تبلیغات کذب از آن به عنوان ماده مخدر نام نبرده و به همین علت فرد توجیهی برای استفاده این ماده برای خود میبافد.

ماریجوانا جزء دسته مواد توهم زا دسته بندی می شود و در این حالت احساسات فرد به طور غیر طبیعی تغییر پیدا می کند. افزایش ضربان قلب، قرمز شدن چشم، خشک شدن دهان و گلو، خنده های بی مورد و ریسه رفتن، گیجی و عدم تمرکز حواس، از دست دادن هماهنگی و تعادل، تکلم آهسته، تمایل به مصرف همزمان با غذا، پراشتهایی، فراموشی و خواب آلودگی، بیان حرف های نامفهموم و بی ربط، گوشه گیری خستگی و افسردگی از نشانه های مصرف گل می باشد.

از آثار طولانی مدت مصرف گل می توان به کاهش حافظه کوتاه مدت، افت تحصیلی ، تغییر در عادات خوردن و خوابیدن، کاهش بازداری اجتماعی  در رفتار و درگیری و خشونت و سندرم بی انگیزگی اشاره نمود. مشکلات ریوی و سرطان نیز از آثار طولانی مدت مصرف ماریجوانا می باشد.

مصرف گل رفتارهای پرخطر در رانندگی را نیز افزایش می دهد و با توجه به توهم در حس بینایی و عدم هماهنگی و کاهش تمرکز در رانندگی، احتمال تصادف را افزایش می دهد

نواجوانان و جوانان و دلایل مختلف به همراه گل روی می آورند. حس کنجکاوی، ابراز وجود و نمایش بزرگ شدن، احساس تعلق به گروه و فشار همسالان می تواند از دلایل علاقه نوجوانان و جوانان به ماریجوانا باشد. از طرف دیگر تفکر غلط اعتیاد آور نبودن گل باعث می شود جوانان نسبت به سایر مواد بیشتر به حشیش روی آورند. به طوریکه در چند سال اخیر شاهد افزایش مصرف مشتقات شاهدانه و از جمله گل در کشورمان بخصوص در خانم های جوان هستیم. برخی نوجوانان و جوانان مصرف گل را آرامش بخش تلقی می کنند چون اطلاعات نادرستی درباره آن از دیگران دریافت کرده اند. بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر اولین ماده ای را که تجربه کرده اند گل بوده است و ماریجوانا دروازه ورود به مواد پرپرخطر تر می باشد. چه بسا افرادی که در ابتدا به سایر ماود همچون هرویین و شیشه تمایلی نداشته اند و پس از مصرف گل به سمت چنین مواد خطرناکی روی آورده اند. مصرف کننده گل در صورت مصرف نکردن دچار مشکلات روانی از جمله: بی قراری، تپش قلب، وحشت زدگی و اضطراب شدید می شوند.

والدین باید به خواب زیاد و یا کم خوابی، بداخلاقی، افت تحصیلی و غیبت مکرر از کلاس های درس، کاهش انگیزه برای درس خواندن، داشتن چشمان قرمز یا گاهی شفاف، بوی  بد دهان، افزایش میل به تنهایی و انزوا و ... دقت کنند تا خطری متوجه فرزندانشان نباشد. این ماده بصورت خوردن، تزریق و ... ممکن است مورد مصرف قرار گیرد.

خانواده ها باید مراقب باشند فرزندانشان با چه افرادی دوستی می کنند و اوقات فراغت خود را به چه شکل می گذرانند تا در دام اعتیاد نیفتند. تحقیقات نشان داده اند افراد کمی وجود دارند که به دنبال ترک این ماده مخدر هستند اما در سال های اخیر روند درخواست درمان برای این ماده مخدر به شدت افزایش پیدا کرده است و و روند درمان برای این ماده مخدر در افرادی که بصورت هر روزه از آن استفاده می کنند بسیار دشوار است. فرایند ترک این ماده مخدر بیشتر برمبنای روش های ذهنی قرار دارد. در ماده مخدر گل جامعه ی هدف جوانان هستند، انتخاب جوانان به این خاطر است که مصرف این مواد بصورت جمعی است و توسط چند نفردر قالب سیگار مصرف می شود. معمولا جوانان علاقمند هستند که در پارک ها و دورهمی های جمعی از این مواد استفاده کنند، به این شکل که توتون سیگار را تخلیه و کاغذ آن را استفاده و کاغذ آن را از پودر گل پر می کنند و یک سیگار را یک یا چند نفر می توانند استفاده کنند. در پایان باز خاطرنشان می شود عوارض و خطرات گل بیشتر از بقیه مواد مخدر است و جوانان فریب تبلیغات مثبت ولی دروغین این مخدر را خورده و فکر می کنند چون ریشه ی گیاهی دارد جز مخدرها به حساب نمی آید . در حالی که ترک کردن گل خیلی پرزحمت و پر هزینه تر از بقیه مواد مخدر است و درمان آن نیز به سختی انجام می شود. چون اثرات روحی و روانی زیادی دارد و مراکز درمانی نیز اکثرا درمان جسمی را انجام می دهند و درمان روحی آن نیاز به کار مشاوره ای و روانشناسی مداوم دارد.

معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی