کد خبر : 6627

نوروزی در تشریح دستور کار امروز کمیسیون قضایی مجلس:

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس از بررسی پیشنهادهای دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه در مورد لایحه بودجه ۱۴۰۰ در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.

حسن نوروزی  در تشریح دستور کار امروز ( یکشنبه، 23 آذرماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از بررسی پیشنهادهای دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه در مورد لایحه بودجه 1400 در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و  گفت: پس از انتخاب اعضای کمیسیون برای عضویت در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400، پیشنهادهای معاونت‌ها و دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه و دیگر دستگاه‌های اجرائی درخصوص لایحه بودجه  استماع و بررسی شد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: تبصره های 6، 10، 11، 12، 15 و 21 در لایحه بودجه مربوطه به قوه قضائیه است و بر اساس برنامه ششم توسعه دولت باید هر ساله 2.9 درصد کل بودجه را به دستگاه قضا اختصاص دهد  .

وی ادامه داد: بودجه‌های آموزش قوه قضائیه، شورای حل اختلاف، سازمان‌های پزشکی قانونی، ثبت اسناد، زندان‌ها و دیه و همچنین دیوان عدالت اداری و بازرسی کل کشور در لایحه بودجه 1400 نسبت به سال 1399 رشد داشته اما مطابق با برنامه ششم نیست.

نماینده مردم بهارستان و رباط کریم در مجلس یازدهم یادآور شد: دستگاه‌های زیرمجموعه قوه قضائیه با مشکلاتی مواجه و به گونه‌ای 60 تا 80 درصد ادارات تعزیرات حکومتی و پزشکی قانونی استیجاری بوده و برای تقویت نیازمند اختصاص بودجه مناسبی هستند؛ تعزیرات حکومتی از جایگاه ویژه‌ای برای کنترل بازار و مبارزه با گرانی ها و قاچاق برخودار است بنابراین باید از نظر بودجه‌ای تقویت شود همچنین سازمان زندان‌ها باید اقداماتی انجام دهد که زندان‌ها به مرکز انسان سازی تبدیل و به زندانیان آموزش‌های لازم داده شود.

نوروزی افزود: سازمان بازرسی کل کشور طی سال های اخیر هزاران میلیارد تومان از بودجه‌های هدررفته را به بیت‌المال بازگردانده بنابراین این سازمان‌ها بودجه آفرین و پشتوانه بودجه کشور هستند و باید مورد حمایت جدی قرار گیرند تا از بسیاری از تخلفات و مفاسد جلوگیری شود.

وی افزود: سازمان‌هایی که در بدنه قوه قضائیه هستند هزینه‌ای نیستند بلکه درآمدی و امنیت آفرین درآمدها و تقویت کننده نظام قضایی، حقوقی و اجرایی هستند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس یازدهم ادامه داد: شورای حل اختلاف به 40 تا 42 درصد پرونده‌های خام رسیدگی می‌کند در حالی که نیروهای آن حداقل حقوق و دستمزد را می‌گیرند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در این نشست مسئولانی از سازمان بازرسی، قوه قضائیه، شورای حل اختلاف، سازمان زندان ها، سازمان قضایی نیروهای مسلح، دیوان عدالت اداری، دادگستری، تعزیرات حکومتی، دانشکده قضایی، سازمان ثبت اسناد و برنامه و بودجه حضور داشتند و خواسته‌ها و پیشنهادات خود را در مورد بودجه مطرح کردند و قرار شد اعضای کمیسیون در تلفیق پشنهادات را مطرح کنند و دفاع لازم را داشته باشند./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی