کد خبر : 6568

راستینه :

نماینده مردم شهرکرد، بن و ‌سامان در مجلس گفت: در صورت عدم اجرای قانون حمایت از معلولان توسط دستگاه‌های اجرایی، ماده ۲۳۴ قانون آیین نامه داخلی مجلس را اعمال خواهیم کرد تا حداقل دستگاه‌ها به مسئولیتشان در حوزه معلولان عمل کنند.

احمد راستینه هفشجانی؛ در رابطه با وضعیت معلولان در کشور گفت: متاسفانه دستگاه‌های اجرایی نسبت به اجرای دقیق و کامل بسیاری از قوانین کوتاهی می‌کنند که یکی از آنها قانون جامع حمایت از معلولان است. معلول به معنی نقص عضو بوده اما ظرفیت و توانمندی‌های بسیاری از این افراد کمتر انسان‌های سالم نیست، از این رو باید شرایط را برای حضور هر چه بیشتر این قشر فراهم کنیم.

 نماینده مردم شهرکرد، بن و ‌سامان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اشتغال از دغدغه‌های جدی معلولان است، افزود: قانون حمایت از معلولان دستگاه‌ها را به صراحت مکلف‌ کرده تا درصدی از جذب‌ و استخدامشان را به معلولان اختصاص دهند که اگر این امر به دستی اجرا شود و دستگاه‌ها به آن پایبند باشند، بخشی از مشکلات شغلی این قشر رفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه مناسب ‌سازی و دسترس ‌پذیری معابر برای تردد افراد دارای معلولیت از موارد پر اهمیت در قانون حمایت از معلولان است، تصریح کرد: بر اساس قانون هر دستگاهی وظایفه‌ای برای متناسب‌سازی معابر، ناوگان حمل و نقل عمومی، ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری بر عهده دارد، اما متاسفانه موارد مذکور به ندرت در معماری شهری لحاظ شده است، از این رو معلولان برای حضور در جامعه و تردد در معابر شهری با مشکلات بسیار زیادی رو برو هستند.

وی ادامه داد: در صورت عدم اجرای قانون حمایت از معلولان توسط دستگاه‌های اجرایی، ماده 234 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را در این خصوص با همراهی برخی از نمایندگان اعمال خواهیم کرد تا حداقل دستگاه‌ها به مسئولیتشان در حوزه معلولان عمل کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در فصل بررسی بودجه1400 قرار داریم، سازمان بهزیستی باید مشکلات و کمبودهایش را از طریق کمیسیون برنامه و تلفیق پیگیری کنند. نمایندگان مجلس یازدهم این اهتمام را دارند که برای رفع مشکلات معلولان و حمایت از این قشر گام‌های موثری بردارند./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی