کد خبر : 5547

سلامت روان در نوجوانان بسیار مهم و حائز اهمیت است. همانطور که باید مراقب سلامت جسمانی نوجوان خود باشید، از سلامت روان نیز نباید غافل بود. مسائل مربوط به سلامت روان اغلب در دوران نوجوانی نمود بیرونی پیدا می کنند. آگاهی، پیشگیری و مداخله به موقع و مناسب می تواند والدین را در گذار از این دوره ی خاص و بحرانی کمک و یاری دهد.

در این راستا لازم است که والدین با ویژگی های جسمانی و روانی این دوره آشنا باشند تا هرگونه تغییر یا اختلال را در نوجوان خود تشخیص دهند. 
نوجوان بین 12 تا 18 سالگی با بحران هویت خود مواجه می شود باید آن را  حل کند. در این دوران نوجوان به صورت روانی بین عقاید در مورد خودش و تصور دیگران از او ادغام ایجاد می کند. این مرحله از رشد به تشکیل هویت معروف است. یعنی در پایان این مرحله فرد به تصویری منسجم و باثبات در مورد خود دست پیدا می کند در غیر این صورت دچار بحران هویت شده و سردرگمی نقش را تجربه میکند. در واقع این دوره، دوره ی نقش آزمایی است که فرد مکن است برای رسیدن و شکل دادن به مفهوم یکپارچه و منسجم از خود، رفتارها، عقاید و علایق گوناگونی را امتحان کند. بنابراین این فرایند هم میتواند بسیار مثبت و مفید و سازنده طی شود و نهایتا نوجان را برای مراحل رشد بعدی آماده کند و هم میتواند موجبات مشکلات شخصیتی، روانی و اجتماعی را برای نوجوان فراهم کند.
مهمترین مشکلات دوره نوجوانی عبارتند از:
1-کشمکش بین استقلال و وابستگی: این دوره حد فاصل بین کودکی و بزرگسالی است. در واقع فرد از طرفی نیازمند حمایت و توجه والدین و از طرفی علاقمند به تجربه ی دنیای همسالان و محیط های متنوع اجتماعی است. که این امر باعث نگرانی والدین و چالش های والد-فرزندی می شود.
2-طغیان علیه مراجع قدرت: نوجوان برای کسب استقلال و به جهت علاقمندی به تجربه ی فعالیت های هیجانی به مخالفت، درگیری و سرپیچی از والدین، عوامل مدرسه، قوانین و.. می پردازند.
3-هویت فردی: احساس هویت شخصی در نوجوانان کم کم بر اساس همانندسازی با گذشته ی خود، خانواده، همسالان، چهره های مشهور و... تکوین می یابد. هر اندازه ارزش هایی که از طرف دوستان و همسالان دریافت میکنند با ارزش ههای والدین و معلمان و عرف جامعه همخوانی بیشتری داشته باشد به همان نسبت کار هویت یابی آسان تر پیش می رود. در غیر اینصورت خانواده چالش های زیادی را تجربه می کنند که منجر به آسیب روانی آنها می شود.
4-چگونگی ارضای نیازهای جدید: رشد و نمو غدد داخلی و ترشحات هورمون های جنسی به نوجوان امکان برقراری روابط جنسی را می دهد و انگیزه و کشش جنسی نسبت به غیر هم جنس در او ایجاد می گردد و از طرفی با ترس و پریشانی و نگرانی همراه است. این تناقضات انرژی مضاعفی را از نوجوان می گیرد و متاسفانه گاهی موجب لغزش و اشتباه می شود.
5-ترس از آینده: در این دوران آینده در ذهن نوجوان مبهم و دور از دسترس است طوری که حتی چگونگی تامین مسایل اقتصادی و تشکیل خانواده و تحصیلات عالی اهدافی پرتنش و دوری هستند که دستیابی به آنها بسیار دشوار است. 
6-ترس و اضطراب: ناتوانی در سازگاری بانقش ها و موقعیت های جدید، چالش با والدین و مدرسه و... موجب ایجاد و افزایش اضطراب در نوجوان میشود. مانند ترس از عدم موفقیت در امتحان یا مورد سرزنش قرار گرفتن در خانه و مدرسه، ترس از پذیرش مسئولیت و ارتباط با جنس مخالف یا مورد مورد پذیرش دوستان واقع نشدن. 
اصول اساسی که به والدین در ارتباط با فرزند نوجوان کمک میکند:
ایجاد امنیت روانی در محیط خانوادگی: تمام تلاش پدران و مادران مسئول و آگاه باید بر این اصل باشد که فضای خانه و خانواده سرشار از امنیت و آرامش باشد تا نوجوان علی رغم گرایش به محیط بیرون و همسالان از خانواده دور نشود و بتواند تجارب خود را با والدین به اشتراک بگذارد و از آنها کمک بگیرد.
محبت، پذیرش و احترام: اساس یک رابطه ی سالم و غنی میان والدین و فرزندان، محبت کردن و دوست داشتن و به عبارتی مبادله مهر و عطوفت است. یک نگاه محبت آمیز یا نوازش مهربانانه بزرگترین معجزه را می کند و رفتار فرزند را به سوی خلاقیت، انعطاف و خیر و نیکی تقویت می کند. همچنین فرزندان باید بدانند که والدین او را همانطوری که هست پذیرفته اند. بنابراین محترم شمردن نوجوان و احترام به شخصیت و حقوق و نظرات او از مهمترین اصول ارتباطی است.
پرهیز از تحمیل: چیزی یا کسی را به نوجوان مان تحمیل نکنیم. بدترین تحمیل این است که از او بخواهیم مثل ما باشد. یادتان باشد دنیا تغییر کرده و روحیات و نیازهای انسان ها به مرور تغییر می کند. فرزندان در این سن باید توجیه شوند و مسایل را به صورت منطقی قبول کنند نه با زور و تحمیل.
پرهیز از قیاس با دیگران: هرگز توانایی ها و ضعف های فرزندی رابا فرزند دیگر یا نوجوانی را با نوجوان دیگر مقایسه نکنید. این کار باعث می شود که فرزند شما به جای کسب هویت فردی به ارضای رضایت شما بپردازد و دچار هویت کاذب و ناکارآمد شود. همچنین به شدت باعث تخریب اعتماد به نفس و خودارزشمندی می شود.
قاطعیت: در کنار اصول برقراری ارتباط که در بالا مطرح شد اصل قاطع و جدی بودن بسیار حائز اهمیت است. در واقع در ارتباط با فرزند خود به موقع مهربان و به موقع جدی و قاطع باشید. هرگز قاطعیت را با عصبانیت، خشونت و سخت گیری اشتباه نگیرید. 
   شهروندان محترم می توانند در این خصوص جهت دریافت مشاوره و راهنمایی از مشاورین تلفن 096580 سامانه پاسخگوی پلیس تماس بگیرند یا به مراکز مشاوره و مددکاری که به صورت رایگان می باشد مراجعه نمایند.

 

اداره مشاوره و مددکاری فرماندهی انتظامی تهران بزرگ
                                                                                                                  دکتر عفت السادات محمودپناهی

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی