کد خبر : 5322

در بازدید فراکسیون زنان مجلس از سازمان پزشکی قانونی مطرح شد

اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از سازمان پزشکی قانونی کشور بازدید کردند و از نزدیک در جریان فعالیت بخش‌های مختلف آن قرار گرفتند.

اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از سازمان پزشکی قانونی  کشور بازدید کردند و از نزدیک در جریان فعالیت بخش‌های مختلف آن قرار گرفتند.

پس از بازدید نمایندگان از بخش‌های مختلف این سازمان مانند معاینات، آزمایشگاه و سقط‌ جنین، نشستی با حضور عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور و مسئولان مربوطه برگزار شد.

فاطمه قاسم‌پور، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در ابتدای این نشست گفت: این بازدید میدانی از این حیث انجام شد تا در جریان مسائلی که پزشکی قانونی به طور خاص با آن مواجه بوده و همچنین مسائل زنان به عنوان بخشی از مراجعین سازمان قرار گیریم و در عرصه قانون‌گذاری و نظارت بر اساس شناخت حاصل شده مشکلات و مسائل احصا شده را در مجلس پیگیری و دنبال کنیم.

 
بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از سازمان پزشکی قانونی

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بر اساس گزارش های دریافتی، مقدورات پزشکی قانونی از مطالبات جدی مردم است و وظایف شما نیز متعدد و بسیار سنگین بوده و به فناوری‌های نوین و جدید نیاز دارید همچنین یکی از مسائل حوزه کاری پزشکی قانونی، فشار کاری است که بر روی بانوان مشغول در سازمان وجود دارد در واقع کارها بسیار سنگین است و در استان‌ها هم با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و کمبود نیرو سنگینی کار پرسنل را مضاعف می‌کند.

عباس مسجدی‌آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه، گفت: پیامی که مقام معظم رهبری در شروع به کار مجلس یازدهم بیان فرمودند در وصف هیچ مجلسی بیان نشد و مردم، دانشگاهیان و جوانان از مجلس جوان، فعال، پرنشاط و متدین انتظار دارند.

 
بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از سازمان پزشکی قانونی

وی ادامه داد: جفایی که در حق سازمان پزشکی قانونی وجود دارد و شاید ما خودمان کوتاهی کردیم این است که مردم تنها به بخش کوچکی از وظایف ما یعنی تشریح آگاهی دارند؛ افراد ماهر و باتجربه و متخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند و فعالیت کار پزشک قانونی در کشور قدمت 100 ساله دارد و در سال 1372 با مصوبه مجلس سازمان مستقلی شکل گرفت و همکاری تنگاتنگی با دانشگاه‌ها داریم؛ در این رابطه بسیاری از متریال‌های پزشکی و قانونی به طور خاص در قانونی پزشکی وجود دارد.

مسجدی‌آرانی با یادآوری اینکه حجم کار بر روی متخصصان و پزشکان ما زیاد است، افزود: کار ما تخصصی و فشار روانی برکارکنان زیاد است ما به دنبال کار سیاسی نیستیم و حق و حقیقت را دنبال می‌کنیم.

1360 پرونده تصادف ساختگی در سال 98

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: در سال 1398 از 2 میلیون پرونده 609 هزار پرونده مربوط به نزاع، 360 هزار پرونده مربوط به تصادفات بوده البته تصادفات و حتی در شرایط فعلی سقط‌ جنین‌های ساختگی هم داریم؛ در سال 98، هزار و 160پرونده تصادف ساختگی، 85 هزار پرونده ادعای همسرآزاری و 2 هزار و  448 پرونده کودک‌آزاری داشتیم.

آمار نگران کننده سالمندآزاری/ تلاش برای رفع مشکلات حضانت فرزندان

وی با بیان اینکه اثبات محجوریت از پرونده‌های بسیار حساس و مهم محسوب می‌شود و عقبه آن مالی است، یادآور شد: حضانت فرزندان کاری فنی و تخصصی است البته کوتاهی‌هایی در این رابطه در سازمان صورت گرفته بنابراین تیم تخصصی از اساتید دانشگاه را بسیج کردیم تا مطالعاتی را داشته باشند و در حال تنظیم پروتکل‌هایی هستند، متاسفانه به سمت سالمند‌آزاری پیش می‌رویم و آمار نگران‌کننده‌ای در این رابطه وجود دارد، همچنین بحث سلامت روان در صحنه جرم جزو وظایف ما است؛ ادبیات ما این است که برای تحقق سند گام دوم انقلاب باید به دانایی دست یابیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

 
بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از سازمان پزشکی قانونی

مسجدی آرانی با یادآوری اینکه 5 هزار عضو هیات علمی با ما کار می‌کنند، گفت: همچنین از متخصصان و جوانان برای پیشرفت کار سازمان استفاده می‌کنیم.

وجود 8 هزار نقطه حادثه خیز در کشور و بی توجهی 20 ساله نسبت به رفع آنها

وی با یادآوری فوت بیش از 17 هزار نفر در تصادفات جاده‌ای سال 98، افزود: در این رابطه 360 هزار پرونده داشتیم و آمار فوتی‌ها رو به رشد است، 5 هزار نقطه حادثه خیز در کشور وجود دارد که متاسفانه 20 سال است اقدامی برای رفع آن‌ها شده است.

رئیس پزشکی قانونی کشور با یادآوری اینکه سال گذشته 64 هزار پرونده تشریح داشتیم، گفت: به طور تقریبی 9 هزار و 800 پرونده قصور پزشکی وجود دارد که از این تعداد 54 درصد تبرئه و 46 درصد تائید می‌شود؛ همچنین 5 هزار و 611 پرونده روانپزشکی داریم و در سال 98 حدود 12 هزار پرونده متقاضی سقط جنین داشتیم که از این تعداد به 9 هزار و 820 نفر مجوز سقط قانونی دادیم.

اختلال هویت جنسی در حال رشد

مسجدی‌آرانی با انتقاد از اینکه اختلال هویت جنسی در حال رشد است، گفت: سال گذشته 580 پرونده تغییر جنسیت داشتیم که 400 پرونده مربوط به خانم ها و 180 مربوط به آقایان بوده و بر اساس بررسی‌ها یکی از دلایل اصلی آن فضای مجازی است.

 
بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از سازمان پزشکی قانونی
 
بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از سازمان پزشکی قانونی

عریان پوشی یکی از عوامل اصلی کودک‌آزاری

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، عریان پوشی را یکی از عوامل اصلی کودک آزاری دانست و افزود: آگاهی بخشی مردم در این رابطه بسیار مهم است و باید مردم هوشیار باشند، در دور جدید فعالیت سازمان گفتمانی را ایجاد کردیم که نهضت خدمات‌رسانی به مردم است.

وی با بیان اینکه 3 هزار پرسنل داریم و درصد اشغال پست سازمانی ما 30 درصد است، ادامه داد: متاسفانه مجوز استخدام نمی دهند البته در سال جاری 200 مجوز دادند؛ از 3 هزار پرسنل 1100 نیرو قراردادی هستند در حالی که برخی از آن ها 27 سال سابقه کار دارند و کار کردن در سازمان بسیار طاقت فرسا و سخت است البته جلساتی را با کمیسیون‌های اجتماعی و بهداشت داشتیم که قول پیگیری دادند.

مسجدی‌آرانی با بیان اینکه آینده پژوهشی در دستور کار ما قرار گرفته است و ماهانه یک میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه‌ها داریم، ادامه داد: البته ظرفیت خیرین استفاده می‌کنیم و چندین پروژه را با همکاری آنها به سرانجام رساندیم./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی