کد خبر : 4946

محسنی بندپی:

عضو کمیسیون بهداشت مجلس ضعف نظارت بر سلامت مواد غذایی را یکی از عوامل موثر در افزایش سرطان‌ها دانست وگفت: مواد غذایی تاریخ گذشته و فاسد به مردم عرضه می‌شود و هیچ برخوردی هم با متخلفان نمی‌شود.

محمدعلی محسنی بندپی، با بیان اینکه سیستم نظارتی ما در حوزه نظارت بر سلامت مواد غذایی قوی نیست، گفت: اگر سیستم نظارتی قوی داشتیم در بخش‌های مختلف با این همه مشکل مواجه نبودیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر نه تنها کنترل کیفی درست و حسابی نداریم بلکه در برخی مباحث کنترل کمی هم نداریم و این بیانگر درگیری بیش از حد مسئولان حوزه درمان است.

وی با طرح این سوال که در حال حاضر چه دستگاهی بر مواد غذایی تاریخ گذشته نظارت می‌کند، ادامه داد: مواد غذایی تاریخ گذشته و فاسد به مردم عرضه می‌شود و هیچ برخوردی هم با متخلفان نمی‌شود البته بر فست و فودی‌ها، اغذیه فروشی‌ها، رستوران‌ها و کارخانه‌های تولید مواد غذایی هم نظارت جدی صورت نمی‌گیرد.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس یازدهم یادآور شد: اگر به دنبال کاهش هزینه‌های حوزه سلامت و درمان هستیم باید به تغذیه افراد و ارتقای سلامت مواد غذایی توجه بیشتری شود و همچنین به صورت جدی نظارت‌ها بر عملکرد کارخانه‌های تولید مواد غذایی تشدید شود؛ امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم وزارت بهداشت با فراغت بیشتری به حوزه نظارت‌ها ورود و توجه کند.

محسنی‌بندپی با انتقاد از اینکه طی 5 سال گذشته میزان چاقی و افزایش وزن در دانش‌آموزان دو برابر شده است، گفت: وزارت بهداشت باید با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش به این موضوع ورود کند و همکاری بین‌بخشی میان وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و حتی وزارت کشور می‌تواند در تامین سلامت مردم موثر واقع شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: 20 درصد وظایف حوزه بهداشت و درمان به طور مستقیم بر عهده وزارت بهداشت است و 70 درصد آن هم مربوط به وظایف بین بخشی است که از آنجایی که وزارت بهداشت اعتبار و نیروی کافی ندارد می‌طلبد 70 درصد وظایف حوزه بهداشت و درمان را سایر دستگاه‌ها متحمل شوند تا با افزایش هماهنگی بین بخشی بتوان سلامت مردم را ارتقا داد.

وی با انتقاد از اینکه برخی مواد غذایی کیفیت مناسبی ندارند، تصریح کرد: البته کنترل کیفی نداریم و از سویی با ضعف نظارت‌ها هم مواجه هستیم و مردم هم با روی آوردن به سبک غلط زندگی و تغذیه نامناسب زمینه افزایش بیماری‌های غیرواگیر و افزایش هزینه‌های درمان را فراهم کردند؛ ضعف نظارت بر سلامت مواد غذایی یکی از عوامل موثر در افزایش سرطان ها در کشور است./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی