کد خبر : 4493

مدیرعامل سازمان آتش نشانی :

مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه ایمن سازی کامل ساختمان‌های پایتخت نیازمند مشارکت مردمی است، بر آمادگی سازمان متبوع خود برای همکاری با وزارت بهداشت در خصوص ارتقاء سطح ایمنی مراکز درمانی تاکید کرد.

مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به وضعیت ایمنی ساختمان‌ها به ویژه مراکز درمانی پایتخت، گفت: ساختمان‌ها طبق تکالیف سازمان آتش نشانی به دو دسته ساختمان‌های جدید الاحداث و ساختمان‌های قدیمی  تقسیم می‌شوند. ضوابط ایمنی در ساختمان‌های جدیدالاحداث بر اساس مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در معماری بنا و امکانات موجود در ساختمان‌ها تعیین شده و ما تلاش می‌کنیم مقررات ایمنی در خصوص این ساختمان‌ها به صورت صد‌ در صدی رعایت شود.

وی با بیان اینکه رعایت ضوابط ایمنی از ابتدای امسال شامل تمام ساختمان‌ها با هر ظرفیتی شده و تنها منوط به ساختمان‌های بلند مرتبه نمی‌شود، اظهار کرد: این موضوع باعث می‌شود که ناایمنی در ساختمان‌های تهران،  حداقل به لحاظ ایمنی ساختاری مشاهده نشود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی ضمن تاکید بر ضرورت رعایت نکات ایمنی در ساختمان‌های قدیمی، عنوان کرد:  باید به این نکته توجه کنیم که ایمنی ساختمان‌ها با هر فاکتوری دچار تغییر می‌شود، به نحوی که  ممکن است ساختمان ایمنِ امروز به دلیل تغییرات در فاکتور‌های ایمنی چند ماه دیگر ایمن محسوب نشود. از این رو سازمان آتش نشانی هم طبق چک لیست‌ها و بر اساس مقررات و ضوابط ایمنی طراحی شده، از ساختمان‌ها  بازدید کرده و نتیجه را به بهره‌برداران اعلام می‌کند.

وی ضمن اشاره به اقدامات چهارگانه سازمان آتش نشانی برای شناسایی وضعیت ایمنی ساختمان‌ها اظهار کرد: ابتدا ساختمانهای ناایمن شناسایی شده سپس میزان ایمنی و مخاطرات آنها احصاء و مالکین و بهره‌برداران نسبت به این موضوع آگاه‌ می‌شوند، سپس راهکارها و دستورالعمل‌های ایمن‌سازی نیز به آنها ارائه می‌شود.

داوری با بیان اینکه خلاهای قانونی و عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها موجب شده ایمن‌سازی ساختمان‌ها به صورت کامل و قطعی انجام نشود، ادامه داد: یقیناً مشارکت مردمی در این خصوص تاثیرگزار است، بنابراین قوانین باید به نحوی تدوین شوند که مشارکت مردمی به حداکثر برسد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: به عنوان مثال در قوانین راهنمایی رانندگی وظایف دستگاه‌ها، مردم و تخلفها کاملا مشخص شده است. این موضوع کمک کرده تا  ساماندهی بهتری در این حوزه داشته باشیم. امیدواریم در مورد ایمن‌سازی ساختمان‌ها نیز چنین اتفاقی رخ بدهد.

داوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بازرسی از مراکز جراحی محدود و بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: سازمان آتش نشانی آماده همکاری با وزارت بهداشت و هر دستگاه دیگری برای ارتقاء سطح ایمنی ساختمان‌ها و مراکز درمانی است. بنابراین از وزارت بهداشت درخواست می‌کنم، هنگام بازدید دوره‌ای از مراکز درمانی، وضعیت ایمنی ساختمان‌ها را از ما استعلام کرده تا ارزیابی کارشناسی برای اخذ تصمیم بهتر در اختیارشان قرار بگیرد./ 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی