کد خبر : 4344

لطفی:

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تا زمانی که موضوع سامانه جامع پرداخت یارانه و شاخص‌های تعیین وسع مالی خانوارها تعیین تکلیف نشود، تصمیم‌گیری در مورد پرداخت یارانه مشروط به متولدین جدید غیرقانونی است.

حسن لطفی  با انتقاد از نبود سامانه جامع پرداخت یارانه در کشور، در مورد فرصت 10 روزه به دولت برای لغو مصوبه پرداخت یارانه مشروط به متولدین جدید، گفت: در کشور به انحای مختلف یارانه پرداخت می‌شود و یارانه پنهان در کشور داریم که به حامل‌های انرژی، آب و نان اختصاص دارد و بخش عمده‌ آن به جیب سرمایه‌داران و پولداران می‌رود تا نیازمندان.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: باید با طراحی سامانه جامعی در کشور میزان بهره‌مندی هر فرد از هدفمندی بنزین و یارانه، کمک معیشت و سهام عدالت مشخص شود اما متاسفانه نبود این سامانه شفافیت را در این حوزه با مشکل مواجه کرده است.

وی با انتقاد از اینکه ملاک و شاخص‌های تعیین وسع مالی خانوار برای پرداخت کمک معیشتی و یارانه هنوز مبهم است، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در حوزه هدفمندی یارانه‌ها به درستی عمل کنیم باید تمامی این موارد را مورد توجه قرار دهیم؛ با توجه به نبود اطلاعات مناسب و عدم برگزاری آزمون وسع به تمامی افراد جامعه یارانه پرداخت می‌شود بدون اینکه بدانیم چه کسانی مشمول این قانون هستند و چه کسانی نیستند و هیچ معیار و شاخص مشخصی هم نداریم.

نماینده مردم رزن در مجلس یازدهم یادآور شد: بنابراین تا زمانی که سامانه جامع پرداخت یارانه در کشور و شاخص‌های تعیین وسع مالی خانوارها در کشور وجود نداشته باشد پرداخت یارانه مشروط به متولدین جدید غیرقانونی و مغایر قانون اساسی است و از سویی برای پرداخت یارانه به متولدین جدید هم هیچ معیار و مبنایی وجود ندارد و مشخص نیست که به کدام یک از نوزادان باید یارانه پرداخت و کدام یک پرداخت نشود.

لطفی ادامه داد: تا چالش‌های ذکر شده حل نشود و معیارها و شاخص‌هایی را برای میزان توان مالی افراد نداشته باشیم پرداخت مشروط یارانه به متولدین جدید خلاف تمامی مقررات است و باید نسبت به ساماندهی یارانه‌ها اقدام جدی شود./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی