کد خبر : 3938

محفوظی مطرح کرد

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: در حوزه انتخابیه آبادان مسئولان شیلات برای حفظ ذخایر آبزی در منطقه شمال خلیج فارس و صیدگاه مشترک بین سه کشور ایران و کویت و عراق باید چندماه معین صید و صیادی را برای همه ممنوع کنند.

سید مجتبی محفوظی با اشاره به فعالیت ها در زمان سرکشی به حوزه انتخابیه گفت: مجلس یازدهم هرگز تعطیل نیست یک هفته به نمایندگان اجازه داده شد که به حوزه انتخابی شان بروند و پیگیر امور نظارتی و وظایف خودشان در حوزه انتخابیه باشند. 

نماینده مردم آبادان در مجلس ادامه داد:وقتی که وارد حوزه انتخابیه شدیم تا به حال در شهرستان آبادان ،اروندکنار و روستاهای بخش مرکزی مناطق بسیاری را دیدار کردیم و با آخرین مشکلات مردم روبرو شدیم.

 وی افزود: از پیگیری‌هایی که انجام داده بودیم نظارت کردیم و اینکه پیگیری ها درباره حوزه انتخابیه به کجا رسیده است را به تبع آن باید مسئولین شهرستان و ادارجات آنها را پیگیری می‌کردند 

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به موضوع مهم آب  و مشکلات بی آبی استان، مطرح کرد: موضوع آب شهرستان آبادان مطرح شد،درحوزه انتخابیه با مشکل بی‌آبی مواجه هستیم؛ من و همکارانم در مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه آبادان و از طریق وزارت نیرو و "تقی زاده" و همکاران آنها موضوع آب را پیگیری کردیم و ردیف هایی را برای ما تعریف کردند و برای شهرستان امتیازهایی را گرفتیمکه مسئولین امر در شهرستان آنها را به مرحله اجرا برسانند و ما شاهد بحران آب نباشیم،هر چند معضل را در حوزه انتخابیه داریم اما به بحران نرسیدیم. 

وی با بیان اینکه آبادان مشکل اساسی فاضلاب دارد ادامه داد: باز هم ما پیگیری هایی را قبلا در موضوع فاضلاب داشتیم ،این پیگیری‌ها در زمانی اتفاق می‌افتد که ما در مجلس هستیم و در پایتخت بودیم و زمانی که قرار شد به حوزه انتخابیه سرکشی کنیم،تمام موارد را که در تهران مطرح شده،در استان  پیگیری می‌کنیم.مواردی که در وزارتخانه‌ها پیگیری کرده و ردیف  بودجه و امتیاز گرفتیم در حوزه انتخابیه بررسی می کنیم که آیا این موارد اجرا شده است یا نه .

محفوظی در ادامه بیان کرد:موضوع دیگر فاضلاب آبادان است که از یک هفته پیش روزانه ۴۰ یا ۵۰ مورد مشکل فاضلاب شهری به صورت روزانه حل می‌شود،بعضی از این موارد لایروبی می‌شود و بعضی گرفتگی ها برداشته می‌شود و مشکل آب و فاضلاب  به صورت موردی در حوزه انتخابیه آبادان برطرف می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بااشاره به جلسه با مسولان شیلات استان، ادامه داد: موضوع بعدی نشستی بود که با "میرزایی" و معاونان مسئولان کشوری شیلات جلساتی داشتیم  ودر دو مورد پرورش آبزیان و دیگری صیادان این جلسات برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه انتخابیه آبادان، اروندکنار،شعبیه ؛صیدگاه مشترک بین سه کشور ایران و کویت و عراق وجود دارد. مسئولان در شیلات برای اینکه ذخایر آبزی حفظ شود در منطقه شمال خلیج فارس چندماه معینی را صید و صیادی را ممنوع می کنند؛در این مدت کشورهای دیگر  این کار را انجام نمی‌دهد و این موضوع خود زنی است و ما به آن اعتراض کردیم و باید از طریق وزارت خارجه رایزنی کنیم که کشورهای کویت و عراق هم صید را در آن زمان مشخص ممنوع کنند.

محفوظی ادامه داد:در آن مدت ،که زمان تخم ریزی میگو و ماهی ها است و ما نباید تنها متضرر شویم. این موضوع قابل قبول نیست و قرار شد تا به این کشورها گفته شود و آنها هم صیادی نکنند. رهاسازی پیشنهاد رهاسازی بچه میگو و بچه ماهی را دادیم که در آنجا توزیع شود که آسیبی به ذخایر آبزی ما در منطقه شمال خلیج فارس نرسد.

وی با اشاره به  موضوع آبزی‌پروری در منطقه ،مطرح کرد: در منطقه شعبیه و اروندکنار دو سایت ماهی و میگو را داریم که قطب پرورش ماهی و میگو درکل کشور هستند،چراکه مستعد پرورش آبزی است و طبق پژوهش های علمی و منطقه ای شعیبه بهترین نقطه کل کشور از نظر آبزی پروری است.

نماینده مردم آبادان در مجلس تاکید کرد: شعبیه ۱۲۰ مزرعه پرورش آبزی دارد و ۲۰ عدد آن فعال است و ما به دنبال این هستیم که زمینی که غیر فعال شده را هم فعال کنیم.این موضوع  هم برای اشتغالزایی می‌تواند مهم باشد و دو یا سه هزار فرصت شغلی برای منطقه ایجاد کندو هم به صورت مستقیم در موضوع گردشگری می‌تواند بسیار موثر باشد،هم در موضوع ارزآوری و تولید.همچنین موضوع جهش تولیدکه مقام معظم رهبری برآن تاکید کردند.

محفوظی مطرح کرد:گمرکات از موارد دیگری که در منطقه پیگیری کردیم است؛در حوزه انتخابیه آبادان، اروندکنار و شیبیه 3 بندر داریم و سه گمرک و ما گمرکی ترین شهرهای کل کشور هستیم. بنده به همراه همکاران "مختار" و  "مولوی" به گمرکات سرکشی کردیم و با مشکلات آنجا آشنا شدیم و مشکلات را پیگیری کردیم.مجدداً این مشکلات را از پایتخت پیگیری کنیم.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گمرکات آبادان اگر فعال شود حداقل ۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و یک رونقی در منطقه محروم ما ایجاد می شود که بالاترین نرخ بیکاری را منطقه در کشور دارد  در بحث گردشگری هم این موضوع می‌تواند تاثیرگذار باشد 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی