کد خبر : 17463

معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب


یکی از زمینه های اصلی در بروز مشکلات خانوادگی و اصولا نارضایتی از زندگی مشترک، فضای مجازی و رویاگونه است که تحت تاثیر تولیدات رسانه ای به وجود آمده و باعث شده تا سطح توقع و ارضاء از زندگی های مشترک را به خصوص در میان نسل جوان بالا ببرد. تحت تاثیر این فضا آنچه جوان باید از زندگی مشترک انتظار داشته باشد. به نوعی تحریف می شود. لذت و صمیمیت کاذبی که از برنامه ها و محتویات رسانه ها مانند فیلم ها و سریال ها در اذهان جوانان نقش می بندد تا حد بسیار زیادی در زندگی طبیعی قابل دستیابی نخواهد بود. فناوری های نوین این امکان را فراهم می کند تا افراد فضایی شخصی و خصوصی در فضای مجازی برای خود داشته باشند و بدین ترتیب خلوت جدید برای خود با بهره گیری از ابزارهای ارتباطی ایجاد کنند. در این فضا پیام هایی بدون آگاهی دیگران رد و بدل می شود و قرار ملاقات هایی تنظیم می شود و با بهره گیری از امکانات اینترنت مانند فیس بوک و اتاق های گفت و گو شبکه گسترده ای از روابط میان افراد شکل می گیرد که غیرقابل کنترل و ناملموس است. این امر بتدریج موجبات از هم پاشیدگی شبکه های سنتی روابط را فراهم می کند. در اجتماعات مجازی معمولا افراد حداقل در یک چیز اشتراک دارند و آن علایق و منافعی است که آنها را دور هم جمع می کند. این منافع که همان دسترسی به اطلاعات است، هویت آنها را می سازند، هویتی که مدام در حال تغییر و ناپایدار است. سرزمین، زبان بومی و محلی، محدود و در حوزه موضوعات مختلف افراد را دور هم جمع می کند و هویت انها را می سازد. در کنار کلیه آثار مثبتی که در استفاده نادرست و ناشایسته از این شبکه ها، افراد به تبع ان بنیان خانواده را تهدید می کند، آزار دهنده می باشد. محیط شبکه های اجتماعی، جولانی به منظور تخلیه اطلاعاتی کاربران و سوء استفاده از آنها خواهد شد و به تبع آن حریم خصوصی افراد توسط تبهکاران نقض می شود. در فضای مجازی، بخشی به منظور تنظیمات حریم خصوصی افراد وجود دارد که مشخص می کند به کدام بخش از اطلاعات و تصاویر شخصی، کدام گروه از دوستان دسترسی داشته باشند. تعداد قابل توجهی از کاربران یا از وجود چنین امکاناتی در فضای مجازی بی اطلاع هستند و یا کار ا این قسمت ها را به طور کامل نمی دانند. بهتر است قبل از استفاده از این بستر موارد زیر مد نظر قرار گیرد:

 

  1. لزوم ارائه آموزش لازم و کافی به خانواده ها، پیش از ورود به شبکه های اجتماعی به منظور مصون ماندن از آسیب های ناشی از سرقت اطلاعاتی.
  2. لزوم فرهنگ سازی به منظور ارتقاء آگاهی کاربران شبکه های اجتماعی در جهت مصون ماندن از آسیب های پنهان این پدیده نوظهور است.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی