کد خبر : 15852

نسخه ای که درد رزیدنت ها را درمان نمی‌کند

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: تحقیقات نشان داده که شرایط کاری دانشجویان رزیدنتی بسیار سخت و طاقت فرسا است به گونه‌ای که احتمال شیفت‌های کاری ۳۶ ساعته و یا بیشتر را دارند در مقابل حقوق و دستمزد ناچیز دریافت می‌کنند.

سید جلیل میرمحمدی  در مورد سختی کار رزیدنت‌ها و دستیاران پزشکی گفت: دستیاران به طور میانگین از سن ۲۸ سالگی شروع به کار می‌کنند و این گروه در سن ۳۴ سالگی فارغ التحصیل می‌شوند، اگر میزان سال‌هایی را که دستیاران تلاش می‌کنند تا زمانى که تخصص خود را دریافت ‌کنند، به این رقم سنی اضافه کنیم؛ این گروه از سن ۳۸ سالگی می‌توانند رسما شروع به کار کنند، تنها راه کسب درآمد رزیدنت‌ها دریافت حق الزحمه دستیاری است.

شرایط کاری دانشجویان رزیدنتی بسیار سخت  است

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی افزود: تحقیقات نشان داده که شرایط کاری دانشجویان رزیدنتی بسیار سخت است به گونه‌ای که شیفت‌های کاری ۳۶ ساعته و یا بیشتر دارند، کشیک و شیفت‌های شبانه‌روزی در کنار درس خواندن مداوم در حالی که دریافتی، حقوق و دستمزد بسیار ناچیز است، تمام توان جسمی و روحی این عزیزان را می‌گیرد، بماند که تعدادی از آنها متاهل هستند و هزینه زندگی آنها چندین برابر است.

سنگینی کار رزیدنت‌ها در مقابل دریافتی ناچیز آن‌ها به عنوان حق‌الزحمه کفاف زندگی این گروه از افراد را در مقابل تورم حاکم بر جامعه نمی‌دهد

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: سنگینی کار رزیدنت‌ها در مقابل دریافتی ناچیز آن‌ها به عنوان حق‌الزحمه کفاف زندگی این گروه از افراد را در مقابل تورم حاکم بر جامعه نمی‌دهد، نادیده گرفتن این سرمایه‌های انسانی خسارات جبران ناپذیری بر بدنه سلامت کشور وارد می‌کند.

میرمحمدی در مورد آخرین اقدامات انجام شده در خصوص بهبود شرایط رزیدنت‌ها گفت: رسیدگی به وضعیت رزیدنت‌ها در دستور کار کمیسیون بهداشت مجلس قرار گرفته است و امیدواریم بتوانیم شرایط مناسبی را به لحاظ دریافتی برای این عزیزان در نظر بگیریم که بتوانند حداقل دریافتی را داشته باشند. 

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حال حاضر کشور در شرایط ناخوشایند بیماری کرونا قرار دارد و کادر درمانی به ویژه دستیاران پزشکی در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار دارند. امروز تربیت و آموزش یک متخصص برای هر کشوری هزینه زیادى را مى طلبد و بی‌توجهی به این سرمایه‌های انسانی همگی خسارات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

میرمحمدی در پایان خاطر نشان کرد: مجلس تمام  تلاش خود را مى کند که در بودجه ۱۴۰۱ ردیف بودجه‌ مشخصی را برای دستیاران و رزیدنت‌ها در نظر بگیرد./

پایان پیام

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی