کد خبر : 15705

معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب


خانواده ای که ارتباط بین اعضای آن خوب، قوی و مستمر باشد دارای بنیان محکمی بوده و تحکیم خانواده در واقع قوی کردن ارتباط مستمری بین اعضای خانواده است بگونه ای که خانواده را از بسیاری از آفات موجود در جامعه مصون بدارد.
در صورت وجود تحکیم در خانواده بعد مکانی و دور بودن فاصله فیزیکی  نمی تواند باعث بی عاطفگی گردد ولی اگر این استحکام ایجاد نشده باشد اعضای خانواده حتی در کنار یکدیگر نیز از آفات و آسیب در امان نخواهد بود.
عوامل موثر در تحکیم:
  1. کنار نهادن لجبازی و یکدندگی: لجبازی یکی از عوامل اصلی جدایی و یا طلاق عاطفی می باشد. در تمام خانواده ها اختلاف سلیقه وجود داشته ولی زمانی از حالت طبیعی خارج می شود که در آن رگه هایی از لجبازی ورود پیدا می کنند.
  2. پرهیز کردن از پنهان کاری برای اینکه ارتباط دلنشین و قوی ایجاد گردد وجود صداقت قطعی بوده و اگر در خانواده رابطه صادقانه وجود نداشته باشد آن رابطه استمرار و تعمین نخواهد داشت. در صداقت 3 مورد فکر، گفتار و رفتار باید با هم تطبیق داشته باشد صداقت خود زمینه ایجاد اعتماد است.
  3. صبور بودن: اگر در خانواده صبر وجود داشته باشد کشمکش پایین تر بوده و اعضای خانواده در برابر بحران ها واکنش عجولانه نشان نمی دهند. وجود صبر در ارتباط های فردی همچون زندگی روزمره، ترافیک، مشکلات اداری – نیز ضروری است.
  4. احترام گذاشتن به حریم شخصی یکدیگر: یکی از مواردی که بنیان خانواده را متزلزل می کند تجاوز به حریم شخصی یکدیگر می باشد در زندگی مشترک باید اجازه دهیم طرف مقابل یک حریم شخصی داشته و بتواند ساعاتی را به خود و خواسته های معقول خود اختصاص دهد.
  5. به رفع نیازهای یکدیگر توجه کنیم: شرط استحکام در روابط خانوادگی تعهد در خصوص رفع برخی از نیازهای طرف مقابل می باشد نیازها در دو دسته نیازهای اولیه یا جسمی و نیازهای ثانویه یا روحی تعریف می شود و اگر اعضای خانواده رفع این نیازها را نادیده بگیرند فرد در جای دیگری نیازها را برطرف نموده و این تهدیدی برای خانواده است.
  6. متوقع و طلبکار نباشیم: بهتر است در خانواده به جای روحیه طلبکاری که خود موثر در شکل گیری مشکلات باشد مبحث ایثار جایگزین شود زیرا با ایثار اعضای خانواده یاد می گیرند دیگر خواهی در خانواده برخودخواهی ارجح باشد. خودو را محق دانستن و توقع یکطرفه داشتن در زندگی زناشویی می تواند شروعی برای درگیری در خانواده باشد.
  7. پرهیز از منیت و احساس تملک: منیت یعنی خود را برتر، مهم تر دانستن، منیت تا حدی لازم است که سبب حفظ عزت نفس گردد اما بیشتر از آن باعث می گردد شخص به حقوق و حریم دیگران تجاوز کند و در تمام موارد برای خود حقی را قائل گردد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی