کد خبر : 15560

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: پرستارانی که در آزمون استخدامی به عنوان نیروهای شرکتی، طرحی و یا قراردادی شرکت می‌کنند٬ باید با مجوز ویژه و خاص دولت انجام شود در غیر اینصورت تامین نیروی پرستار جبران نخواهد شد؛ پیشنهاد مجلس این است که در ردیف استخدامی این گروه از پرستاران سهمیه ای قرار داده شود.

 


 

سید جلیل میر محمدی  در مورد آخرین وضعیت استخدام پرستاران گفت: نزدیک به دو سال از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد. در طول این مدت پرستاران در خط مقدم بیماری، خدمات رسانی کرده‌اند و نقش آفرینی این سفیدپوشان منجر به کاهش عوارض بیماری، مشکلات بیماران و کاهش بیماری شده است.

چرا با کمبود پرستار مواجه هستیم

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی افزود: با شروع پاندمی کرونا ، نیاز به نیروی پرستار به شدت افزایش پیدا کرد و تعدادی از پرستاران به دلیل ابتلا به کرونا از چرخه خدمات رسانی به صورت موقت دور شدند و تعدادی هم به دلیل بی مهری دولت در مورد استخدام و مشکلات معیشتی بار سفر را بستند و به کشورهای اروپایی مهاجرت کردند. تمام عوامل دست به دست هم دادند و کمبود پرستار بیش از گذشته خود را نشان داد.

وزارت بهداشت بیش از ۵۰ هزار مجوز استخدام پرستار صادر کرد که از این تعداد فقط حدود هفت هزار نفر از طریق آزمون استخدام شدند

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای جبران کسری نیروی پرستار٬ وزارت بهداشت بیش از ۵۰ هزار مجوز استخدام پرستار صادر کرد که از این تعداد فقط حدود هفت هزار نفر از طریق آزمون استخدام شدند. اخیرا وزیر بهداشت در یک ضرب الاجل فوری استخدام پرستارانی را که در آزمون پذیرفته نشده اند را با شرایط خاص در دستور کار قرار داده است تا بتوانیم کمبود نیروی پرستار در کشور را جبران کنیم.

تغییر وضعیت پرستاران تنها از طریق آزمون

میرمحمدی در مورد آخرین تصمیمات گرفته شده در مورد تغییر وضعیت پرستاران شرکتی، طرحی و قراردادی به خانه ملت گفت: تغییر وضعیت پرستاران در دانشگاه‌های علوم پزشکی، پرستاران شرکتی و قراردادی صرفاً از طریق آزمون ممکن است‌. امیدواریم با برگزاری آزمون استخدامی، نیروی پرستار بیشتری جذب نظام سلامت شود و همچنین شاهد تغییر وضعیت استخدام نیروهای پرستاری باشیم.

پیشنهاد مجلس برای جبران کمبود پرستار

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی یادآور شد: افرادی که در آزمون استخدامی به عنوان نیروهای شرکتی، طرحی و یا  قراردادی شرکت می‌کنند٬ باید با  مجوز ویژه و خاص دولت انجام شود در غیر اینصورت تامین نیروی پرستار جبران نخواهد شد؛ پیشنهاد مجلس این است که در ردیف استخدامی این گروه از پرستاران سهمیه ای قرار داده شود.

بیشتر بخوانید:

میرمحمدی در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر  شرایط استخدام تعدادی از پرستاران فراهم و فوق‌العاده ویژه برای آنها تعریف شده و وضعیت پرداختی‌ها آنها کمی بهبود یافته و شاهد کاهش مهاجرت پرستاران هستیم. البته همه چیز فقط به مسائل مالی ختم نمی‌شود. باید حمایت معنوی از پرستاران نیز افزایش یابد زیرا اگر کسی احساس کند که زحماتش دیده می‌شود، بی شک تمایلی به مهاجرت به خارج از کشور نخواهد داشت./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی