کد خبر : 13951

قاسم پور:

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اقدام مجلس در راستای کاهش سهم دختران از حقوق بازنشستگی پدر، گفت: مجلس چنین طرحی را تصویب نکرده و در دستور کار هم ندارد.

فاطمه قاسم پور  در مورد سهم بازماندگان از مستمری متوفی گفت: پس از فوت متوفی، در صورتی‌که فرد دارای مستمری و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی باشد، بازماندگان واجد شرایط می‌توانند مستمری متوفی را دریافت کنند.

وی ادامه داد: اگر فرد متوفی دارای چند بازمانده، که واجد شرایط دریافت مستمری هستند را میان وراث خود داشته باشد، هر کدام بر طبق قانون از این حق برخوردار خواهند شد و نحوه تقسیم و میزان سهم هر یک از بازماندگان از مستمری متوفی در قانون بیان شده است. 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم با اشاره به ماده 86 قانون استخدام کشوری، گفت:  مطابق این ماده، وراث قانونی متوفی، عبارتند از فرزندان و زوج یا زوجه دائمی و مادر و پدری که در کفالت متوفی بوده‌اند و همچنین نوادگانی‌که پدر و مادرشان فوت شده و در کفالت متوفی هستند.

قاسم‌پور افزود: علاوه بر این، در ماده 48 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 شرایط بازماندگان برای دریافت این مستمری آمده است برای مثال مطابق بند 1 این ماده، زوجه دائم متوفی از این مستمری برخوردار می‌شود و ازدواج مجدد زوجه نیز مانع دریافت آن نیست همچنین در صورت فوت شوهر بعدی و تعلق حقوق به زوجه در اثر آن، بیشترین مستمری ملاک عمل خواهد بود. علاوه بر این حتی زنانی که به واسطه اشتغال، از مستمری یا حقوق بازنشستگی استفاده می‌کنند هم می‌توانند پس از فوت شوهر از حقوق و مستمری شوهرشان بهره‌مند شوند و مانعی برای استفاده آن‌ها وجود ندارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط شوهر، فرزندان پسر، فرزندخواندگان، والدین، فرزندان و نوادگان دختر نیز در قانون پیش‌بینی شده است با اشاره به شرایط فرزندان دختر، گفت: مطابق بند 3 قانون حمایت خانواده، فرزندان دختر متوفی در صورت نداشتن شغل یا شوهر مشمول سهم خود از مستمری پدر خواهند شد. 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: یکی دیگر از موضوعات پیش‌بینی‌شده در قانون، نحوه تقسیم مستمری بین بازماندگان متوفی است که در بخشنامه «شرایط و نحوه برخورداری بازمانده‌های بیمـه‌شدگان از خدمات و تعهدات قانونی سازمان تامین اجتماعی» بیان شده است.

وی با اشاره به محتوای این بخشنامه، گفت: برای مثال مطابق این بخشنامه، میزان مستمری همسر متوفی معادل پنجاه درصد مستمری اسـتحقاقی و میـزان مستمری هـر فرزند بیمه‌شده متوفی شامل دختر و پسر نیز معادل 25 درصد مستمری اسـتحقاقی اسـت و در این شرایط به عنوان نمونه در صورتی‌که مردی فوت کند و دارای همسر و سه دختر متأهل و یک دختر مجرد و فاقد شغل باشد، مستمری او به زوجه و یک دختر مجردش خواهد رسید و سهم همسر 50 درصد و سهم دختر 25 درصد خواهد بود. مابقی نیز به نسبت مساوی بینشان تقسیم خواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری اخبار کاهش مستمری دختران، گفت: همانطور که اشاره شد، مجلس در این زمینه نه طرحی را در دستور کار دارد و نه چیزی را مصوب کرده و بر اساس بررسی ها مشخص شد که در حال حاضر صندوق‌های بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی به طور کامل این مستمری را پرداخت می‌کنند اما صندوق‌ بازنشستگی لشکری طی بخشنامه‌ای داخلی این مستمری را کاهش داده است.

قاسم‌پور یادآور شد: در گفت‌وگو با وزیر مربوطه تأکید اکید کردیم که این آیین‌نامه که زمان اندکی از آن می‌گذرد اصلاح شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی