کد خبر : 12525

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان مجلس:

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی گفت: بی‌آبی در برخی از روستاهاى خوزستان منجر به تشکیل صف‌های آب شده، با تمام این اوصاف در حال افزایش تانکرهای آبرسانی به صورت رایگان در شهرها و روستاهای خوزستان هستیم.

سیدکریم حسینی در مورد بی آبی خوزستان گفت: امسال به دلیل کاهش بارندگی با خشکسالی وحشتناکی روبرو هستیم و این خشکسالی در شهرهای جنوبی بیشتر از سایر مناطق کشور قابل رویت است و بخشی از شهرها و روستاهای خوزستان با تنش بی‌آبی شدیدتری روبرو هستند.

نماینده مردم اهواز،حمیدیه،کارون و باوی در مجلس شورای اسلامی  افزود: خشکسالی هویزه، شط علی و هورالعظیم ارتباطی با کمبود آب شرب مصرفی در مناطق جنوبی ندارد. بی‌آبی در برخی از روستاهاى خوزستان منجر به تشکیل صف‌های  آب شده، با تمام این اوصاف در حال افزایش تانکرهای آبرسانی به صورت رایگان  در شهرها و روستاها خوزستان هستیم تا شاهد فروش آب نباشیم.

ایران تشنه است 

وی ادامه داد:  نه تنها خوزستان بلکه  بسیاری از شهرهای جنوبی کشور امروز تشنه هستند و این بی آبی تنها مختص به آب شرب در این استان‌ها نیست، کم آبی تنها به خشکی رودخانه‌ها و تالاب‌ها ختم نمی‌شود بلکه تهدیدی برای از بین رفتن کشاورزی شده است. با پیگیری‌های صورت گرفته تا حدود بسیاری از مشکلات آب در استان خوزستان حل شده و حقآبه بسیاری از رودخانه پرداخت و شاهد رهاسازی آب در بسیاری از تالاب‌های خوزستان به ویژه هورالعظیم  بودیم.

مطالبه مردم از مشکل آب شرب گرفته تا محیط زیست یک مطالبه عمومی است، از وزارت نیرو درخواست می‌کنم که حقابه تالاب‌ها رعایت کنند تا شاهد مشکلات بیشتری نباشیم

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: مطالبه مردم از مشکل آب شرب گرفته تا محیط زیست یک مطالبه عمومی است، از وزارت نیرو درخواست می‌کنم که حقابه تالاب‌ها را رعایت کنند تا شاهد مشکلات بیشتری نباشیم. کشور ما در نیمه خشک کره زمین قرار دارد و کل کشور از بی آبی در رنج است، اما حقابه آب تالاب‌ها باید به صورت جدی پیگیری شود گاهی مرگ تالاب‌ها و خشکی رودخانه‌ها در کشور قابل بازگشت و احیا نیستند.

حسینی ادامه داد: حقابه‌ای که برای احیای تالاب‌ها و رودخانه‌ها اختصاص داده می‌شود باید به صورت دائمی باشد، نه موقتى تا شاهد چنین مشکلاتى نباشیم. رودخانه‌ها و تالاب‌ها مسیری برای إمرار معاش و  معیشت مردم بومی خوزستان هستند بر همین اساس بی آبی و خشکی تهدیدى برای دام‌های و احشام  و ماکیان است.

سیلاب‌ها فرصت طلایی برای ایران بودند 

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد:  کمبود آب شرب تا نبود آب کشاورزی نشان از ضعف مدیریتی دولت را می‌دهد که در سال‌های اخیر این بی‌مدیریتی در ذخیره سازی و رهاسازی آب خود را بیشتر نشان داد، در چند سال گذشته ما با بارندگی‌های متعددی در حد سیل روبرو بودیم که می‌توانست این تهدید به فرصت طلایی تبدیل شود.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: ضعف مدیریتی در بسیاری از معضلات و مسائل کشور نمایان‌تر است که متاسفانه در حوزه محیط زیست این ضعف بیشتر از موارد دیگر خود را نشان داده است، محیط زیست رابطه تنگاتنگی با زندگی بشر دارد، حیات بشر به نوعی به حیات محیط زیست وابسته است.

محیط زیست متولی اصلی منابع طبیعی در کشور است

حسینی یادآور شد: سازمان محیط زیست متولی اصلی منابع طبیعی کشور است  بر همین اساس از مسیرهای متفاوتی تهدید  خشکسالی  کشور را باید به مسئولان امر اطلاع می‌داد؛ اما کوتاهی‌های صورت گرفته منجر شدت گیری تنش بی آبی در کشور شده است. از مشکل ریزگردها گرفته تا خشکسالی در شهرهای جنوبی کشور می‌توانست با مدیریت درست سازمان محیط زیست کنترل شود که متاسفانه اقداماتی در این راستا صورت نگرفته  است.

بیشتر بخوانید:

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در پایان خاطر نشان کرد: هر ۱۸ نماینده خوزستان هشدارهای لازم قبل از خشکسالی تا مدیریت درست آب به سازمان‌ها و وزارتخانه‌های اصلی داده بودند که گویا چندان مورد توجه مسئولان نبوده است و در حال حاضر هنوز فصل تابستان شروع نشده شاهد چنین وقایع تلخی در حوزه بی آبی هستیم که این اتفاقات غیر قابل پیش بینی نبوده و این تشنگی عواقب سنگینی در پی خواهد داشت./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی