کد خبر : 12091

در جلسه جمع بندی سفر اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور استاندار خراسان رضوی مطرح شد؛

اعضای کمیسیون اجتماعی در جلسه جمع بندی سفر کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور استاندار خراسان رضوی بر ضرورت جلوگیری از گسترش حاشیه شهر مشهد تاکید و خواستار برخورد با دستگاه ها و مدیران متخلف در این زمینه شدند.

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس ظهر امروز (شنبه، 5 تیرماه) در جلسه جمع بندی سفر این کمیسیون به استان خراسان رضوی با حضور استاندار نشستی برگزار و در این جلسه تصمیمات نهایی در حوزه اجتماعی را اتخاذ کردند.

در این جلسه ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در این نشست در تشریح اهداف این سفر، اظهار کرد: بنده و همکارانم در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از چهارشنبه به مشهد سفر کردیم و بازدیدهایی از محلات، حاشیه شهر، محل نگهداری معتادان متجاهر و آسایشگاه جانبازان داشتیم.


اسماعیلی ادامه داد: یکی از معضلات اصلی شهر مشهد، حاشیه نشینی و بحث زمین‌های موقوفه‌ای است که در این سفر مورد احصاء قرار گرفت. در این راستا به عنوان جمع‌بندی این سفر امروز نشستی با حضور استاندار خراسان رضوی برگزار شد.


وی عنوان کرد: خوشبختانه امسال برای اولین بار یک ردیف ملی برای حاشیه شهر مشهد به مبلغ 50 میلیارد تومان اختصاص یافت که در سال‌های بعد به آن اضافه خواهد شد. با این نگرش قرار شد آسیب‌های اجتماعی حاشیه شهر مشهد توسط مسئولین مربوطه در شهر مشهد احصا و مابقی موارد را به عنوان جمع بندی نهایی با حضور مسئولین ملی در کمیسیون اجتماعی داشته باشیم.


رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: بحث سرمایه در گردش کارخانه‌ها از نکات دیگر این بازدیدها بود و اعلام آمادگی کردیم از طریق تعدادی از بانک‌ها حاضریم مشکلات این کارخانه‌ها را حل کنیم لذا در این خصوص استاندار خراسان رضوی مبلغ 102میلیارد تومان از اعتبار بانک‌های مستقر در مشهد، برای توسعه تولید و سرمایه در گردش کارخانه‌ها اختصاص دادند.

40 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل 3800 پروژه نیمه تمام خراسان رضوی نیاز داریم

محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی همچنین در جلسه جمع‌بندی سفر اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به مشهد که در دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که طی چند ماه گذشته در آن ورود پیدا کرده و متمرکز شده‌ایم، حاشیه شهر مشهد است.


استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه یک میلیون و 250 هزار نفر جمعیت حاشیه نشین مشهد است، افزود: سرانه حاشیه شهر مشهد در بحث آموزشی حدود دو متر و در فضای سبز، ورزشی و درمانی هم پایین است.


وی ابراز کرد: با همکاری مجلس شورای اسلامی در روزهای پایانی سال گذشته یک ردیف مستقل برای حاشیه شهر مشهد اختصاص یافت که رقم آن 50 میلیارد تومان است و امیدواریم تقویت شود.


معتمدیان با اشاره به اینکه شهر مشهد طی سالیان اخیر طرح تفصیلی نداشته است، افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته تا 90 درصد طرح تفصیلی شهر مشهد را تهیه کرده‌ایم و طی هفته‌های آینده به تصویب خواهد رسید.


استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت معتادان متجاهر خاطرنشان کرد: در بحث جمع‌آوری معتادان متجاهر تاکنون حدود شش هزار نفر را جمع‌آوری و در این راستا هم بانک اطلاعاتی 9 هزار معتاد متجاهر را تکمیل کرده‌ایم.


وی با بیان اینکه در هر هکتار از حاشیه شهر مشهد 490 نفر سکونت دارند و این 10 برابر میانگین کشوری است، تاکید کرد: حدود شش هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا بتوانیم حاشیه شهر مشهد را از نظر خدمات زیربنایی و روبنایی به میانگین کشوری برسانیم.


معتمدیان با قدردانی از نگاه مقام معظم رهبری در خصوص حاشیه شهر مشهد، ادامه داد: خوشبختانه در ستاد ملی بازآفرینی که با حضور برخی وزرا برگزار شد، چهار هزار میلیارد تومان اعتبار تصویب شد و رقم دو هزار میلیارد تومان آن هم مصوبه‌ای بود که از دولت گرفتیم.


استاندار خراسان رضوی به معرفی تعدادی از پروژه‌های تعریف شده برای حاشیه شهر مشهد پرداخت و گفت: 51 درمانگاه، 800 کلاس درس، 9 مجتمع فرهنگی ورزشی بزرگ با محوریت مسجد و پایگاه‌های مقاومت، 9 کلانتری، واحدهای اورژانس اجتماعی و هشت واحد مهارت آموزی در حاشیه شهر مشهد جانمایی شده‌اند و زمین‌های احداث آن‌ها مشخص شده است.


وی با اشاره به بحث ساخت بیمارستان 540 تختخوابی حاشیه شهر مشهد، گفت: موضوع ساخت این بیمارستان را سال گذشته دنبال کردیم و ماده 23 آن را هم اخذ کردیم. در این راستا اعتبار 250 میلیارد تومانی آن امسال داده خواهد شد تا عملیات ساخت آن به همراه 51 درمانگاه حاشیه شهر مشهد آغاز شود.


معتمدیان با تاکید بر اینکه اجازه گسترش حاشیه شهر مشهد را به هیچ عنوان نخواهیم داد، بیان کرد: در شورای تامین مصوب کرد‌ه‌ایم که هر دستگاه و مدیری در این زمینه کوتاهی کند به شدت با آن برخورد می‌کنیم.


استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سفرهای شهرستانی، خاطرنشان کرد: تاکنون به 19 شهرستان استان با جمعی از مدیران و معاونین سفر کرده‌ایم و ضمن احصای مشکلات این شهرستان‌ها، 600 مصوبه داشته‌ایم که عمدتا اجرایی شده‌اند.


وی به آمار پروژه‌های نیمه تمام استان اشاره کرد و گفت: 3800 پروژه نیمه تمام در استان وجود دارد که حدود 40 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل آن‌ها نیاز است.


معتمدیان با تاکید بر اینکه مرز دوغارون پیشانی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: با اقداماتی که صورت گرفت، بحث ساماندهی و روان‌سازی مرز را طی چند ماه گذشته دنبال کردیم تا پروسه توقف کامیون‌ها را شاهد نباشیم.


همچنین در این نشست سایر اعضای کمیسیون نیز به تشریح نظارت میدانی خود از استان خراسان رضوی پرداخته و گزارشی از بازدیدهای خود و راهکارهای مقابله با آسیب های اجتماعی در خراسان رضوی ارائه کردند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی