کد خبر : 11784

سعیدی به مناسبت روز جهانی بیابان زدایی خبر داد:

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از تشکیل فراکسیون «مقابله با خشکسالی» در جهت مقابله با بیابانی شدن کشور خبر داد.

معین الدین سعیدی، در مورد روز بیابان زدایی گفت: بیابان پدیده‌ای رو به رشد در دنیا است و تنها مختص به ایران نیست؛ بر همین اساس روز ۱۷ ژوئن به عنوان روز جهانی بیابان‌زدایی در سراسر جهان نام‌گذاری شده است و این روز در کشورهای مختلف با توجه با عملکرد یکساله  متولیان در راستای کاهش بیابان‌ها کشور دارای اهمیت بسیاری است.
 
معین الدین سعیدی

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند و دشتیاری در مجلس شورای اسلامی، افزود: صحبت کردن از چنین روزی در کشوری که درگیر مشکلات کم آبی است و هر روز به وسعت بیابان‌های آن افزوده می شود، نباید در حد نام‌گذاری یک روز در تقویم باقی بماند، بلکه باید برنامه‌هایی در راستای کاهش بیابان‌های کشور  ارائه شود . کاهش جنگل‌ها در کنار بحران بی آبی و رشد بیابان‌ها سرنوشتی غم انگیزی برای کشور رقم می‌زند که این موضوع در جای خود فاجعه دیگر است، که حیات بشری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عضویت در کنوانسیون‌های جهانی تاثیر در کاهش بیابانی شدن ایران داشت؟

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: ایران در سال ۱۹۹۶ به کنوانسیون جهانی مقابله با بیابان‌زدایی پیوست. بیابان‌زایی به معنای تخریب سرزمین در مناطق خشک، نیمه خشک و ‌مرطوب در اثر عوامل مختلفی نظیر دلایل انسانی و عوامل طبیعی است. اما باید این سوال را از مسئولان و متولیان امر پرسید این عضویت چه میزان در کاهش بیابان‌های کشور تاثیر داشته است؟!

سعیدی افزود: عوامل متعددی در مناطق خشک و نیمه خشک کشور با توجه به شرایط اقلیمی و همچنین تاثیرات و تغییرات عوامل انسانی در بیابانی شدن کشور تاثیر داشته است، به فرض مثال افزایش جمعیت، چرای مفرط، برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، آلودگی آب‌های زیرزمینی از طریق تغییر کاربری اراضی، پساب‌های صنعتی، شهری و کشاورزی، مدیریت نامناسب مراتع و مدیریت غیر‌اصولی اراضی کشاورزی و ... در پدیده بیابان‌زایی رشد فزآینده‌ای دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر خشکسالی‌هایی که به وقوع می‌پیوندد بیابان‌زایی را تشدید می‌کند، اما در ایران عوامل انسانی نقش مهمی در ایجاد بیابان‌زایی دارد و شاید مهم‌ترین این عوامل عنوان شده افزایش جمعیت باشد، رشد جمعیت در کل دنیا  شرایط زیست محیطی را تحت تاثیر قرار داده است؛ به گونه‌ای که بشر امروزی با دست درازی خود در طبیعت تبعات جبران ناپذیری برای کشور رقم زده که امروز در قالب خشکسالی و بی آبی شاهد آن هستیم.

برای مقابله با بیابانی شدن ایران باید از روش‌های از قبیل کاشت نهال، بذر پاشی مدرن، تغییر روش کشاورزی، ذخیره آب‌های زیرزمینی و استفاده از تهدید بارش‌ها در کشور استفاده کنیم

نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: برای مقابله با بیابانی شدن ایران باید از روش‌های از قبیل کاشت نهال، بذر پاشی مدرن، تغییر روش کشاورزی، ذخیره آب‌های زیرزمینی و استفاده از تهدید بارش‌های سیل آسا در کشور ، با تمام این تفاسیر و عکس العمل متولیان تاکنون نتوانستیم مقابل رشد بیابان‌های کشور را بگیریم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: حتی اگر بتوانیم در این شرایط از فرصت بیابان‌ها به بهترین شکل استفاده کنیم نه تنها شاهد کاهش بیابان‌ها کشور خواهیم بود بلکه شاهد هجوم گردشگران به مناطق بیابانی برای  شترسواری در بیابان، رالی در بیابان، معادن، شکار حیوانات، کشاورزی، کسب‌وکارهای هنری و کارخانه‌ای و بازرگانی، استخراج نفت و گاز هم خواهیم بود.

تشکیل فراکسیون برای کاهش بیابان‌ها

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مورد کاهش بیابان زدایی تاکنون اقدام موثری از طرف مجلس نداشتیم؛ اما مقرر شد فراکسیونی تحت عنوان «مقابله با خشکسالی» از طرف مجلس شکل بگیرد و تبعات رشد بیابان‌ها در کشور مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: این فراکسیون مستقل از فراکسیون محیط زیست وارد عمل می‌شود، با تغییرات آب و هوایی که کشور ما در حال تجربه آن است؛ مسائلی از قبیل جنگل‌زایی بیشتر به بیابانی شدن کشور دامن زده است.

سعیدی تاکید کرد: در دوره‌های گذشته متولیان  اقداماتی نظیر کاشت درختان برای جلوگیری از فرسایش خاک می‌کند و یا بحث صرفه جویی و مصرف بهینه آب اقداماتی در راستای آن انجام داده اند؛ اما با این روند که بیابان‌های کشور در حال رشد هستند نشان می‌دهد، این راهکارها نتوانسته مانع از رشد بیابان‌های کشور باشد و عمق این فاجعه در کشور تبعات بخصوص تری نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم روز بیابان زدایی تلنگری باشد برای تمام  مسئولان امر تا شاهد کاهش بیابان‌ها در کشور باشیم. با تشکیل فراکسیون مقابله با خشکسالی قطعا پیگیری‌های لازم صورت خواهد گرفت، اما شک نکنیم اگر بیابانزایی رشد داشته باشد معضلاتی نظیر بیکاری، خشکسالی، مهاجرت و حتی شیوع بیش اندازه و ریزگردها را شاهد خواهیم بود در حال حاضر اگر تصمیم داریم که پدیده حاشیه نشینی را کاهش دهیم بدون شک باید مشکلات زیست محیطی را کاهش بدهیم./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی