کد خبر : 11696

اسفناک مثل سفره‌های بی آب

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های آینده جنگ آبی بین استان‌ها را خواهیم داشت و بحران بی آبی و کمبود آب امنیت ملی کشور را نیز تهدید خواهد کرد.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی در مورد بحران بی آبی گفت: یکی از بزرگترین مشکلات کشور بحران آب است که تمام ابعاد زندگی مردم را تحت الشعاع قرار می‌دهد. در حال حاضر از ۶۰۹ دشت کشور حدود ۴۹۹ مورد آنها در شرایط بحرانی قرار دارند که فرونشست‌ها و فروچاله‌ها در دشت ورامین و میناب از جمله این موارد است. پایین رفتن سطح آب و افزایش عمق چاه‌ها در بیشتر مناطق کشور مشهود است. در برخی از استان‌ها از جمله چاه‌های آب کشاورزی دشت رفسنجان به عمق ۴۵۰ متری و در جنوب استان فارس مانند جهرم به عمق ۵۷۰ متر رسیده که فاجعه بار است. تمام اعداد و ارقام عنوان شده نشان می‌دهد عملکرد درستی در مدیریت و حکمرانی آب وجود نداشته است. بی شک در سال‌های آینده جنگ آبی بین استان‌ها را خواهیم داشت و بحران بی آبی و کمبود آب امنیت ملی کشور را نیز تهدید خواهد کرد.
 
ذبیح الله اعظمی ساردوئی

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس آمار و گزارش وزارت نیرو، سال گذشته با کاهش ۴۰ تا ۵۴ درصدی بارندگی در کشور روبرو بودیم که در طی ۵۲ سال گذشته بی سابقه بوده است. آخرین آمار از توزیع متوسط بارندگی ۳۰ ساله کشور خبر از ۳۱ درصد خشکسالی، ۳۷ درصد ترسالی و ۳۲ درصد حالت نرمال دارد. در همین ارتباط با توجه به کمبود نزولات آسمانی بخشی از گندم مصرفی امسال (حدود ۵ میلیون تن) را به ناچار باید وارد کنیم. خلاصه کلام اینکه واردات گندم تابع بارندگی سال زراعی قبل در کشور بوده است.

وضعیت بحرانی آب بسیاری از استان‌ها 

وی عنوان کرد: در بیشتر استان‌ها به ویژه استان کرمان حدود ۸۰ درصد آب مصرفی از سفره‌های آب زیر زمینی تامین می‌شود؛ لذا در حال حاضر هم وضعیت آب در استان کرمان بحرانی است و برای تامین آب شرب شهر کرمان مقرر شد که از طریق خط آب انتقالی خلیج فارس به رفسنجان اقدام کنند.

سفره‌های زیر زمینی آب کشور در دهه ۵۰ با کمبود ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون متر مکعبی آب روبرو بود، اما در حال حاضر این کمبود به ۱۰ الی ۱۲ میلیارد مترمکعب رسیده است

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سفره‌های زیر زمینی آب کشور در دهه ۵۰ با کمبود ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون متر مکعبی آب روبرو بود، اما در حال حاضر این کمبود به ۱۰ الی ۱۲ میلیارد مترمکعب رسیده است. این کاهش ذخائر آبى سفره‌های زیرزمینی نشان دهنده عمق فاجعه است. از طرف دیگر بررسی‌ها حاکی از فرو رفت سطح آب‌های زیر زمینی در مناطق مختلف کشور به ۱ الی ۳ متر در سال رسیده است، که فرونشست زمین‌های کشاورزی را به دنبال داشته است. دشت ورامین و میناب نمونه بارز این بی مدیریتی در حوزه برداشت بی رویه آب بوده است.

برای کشت تابستان با مشکل مواجه خواهیم شد

اعظمی تصریح کرد: در حال حاضر آب ورودی سدها نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته به طوری که ورودی سدها به منفی۴۵ و ذخیره سدها به منفی ۲۵ رسیده است. در همین راستا سد زاینده رود نصف سال گذشته ورودی داشته و سد شمیل بندرعباس بدترین شرایط ذخیره آب را تجربه کرده است؛ ناگفته نماند احتمالا برای کشت در تابستان امسال با مشکل کمبود آب مواجه خواهیم شد اما برای کشت پاییزه مشکلات و نگرانی کمتر است.

۱۷ هزار چاه غیرمجاز در اصفهان

نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: چاههای غیرقانونی و غیرمجاز از دیگر مشکلات برداشت بی‌رویه از ذخایر زیرزمینی و بی آبی است. به عنوان مثال از ۱۷ هزار چاه غیرمجاز در حوزه اصفهان حدود ۵ هزار حلقه آن در مسیر و حاشیه رودخانه زاینده رود است، تمام این کمبودها نشات گرفته از بی تدبیری و بی برنامگی مسئولان وزارت نیرو است. عدم ارائه الگوی کاشت و اجرای آن توسط وزارت جهاد کشاورزی و آزاد سازی کاشت برنج در کل کشور  در سال جاری کم آبی‌ها را تشدید می‌کند.

انتقال آب بین حوضه‌ای باید براساس معیار یونسکو باشد 

وی افزود: انتقال آب بین حوضه‌ای باید بر اساس رعایت معیارهای یونسکو صورت پذیرد که متاسفانه انتقال آب بین حوزه ای در استان کرمان از سرشاخه هلیل رود و چهار محال بختیاری به اصفهان در حال حاضر با مشکلاتی روبرو بوده است که تبعات و تنش های اجتماعی و اقتصادی را بدنبال دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست اظهار کرد: تغییرات اقلیمی از جمله موضوعاتی است که پدیده پراکنش بارش‌ها را تغییر داده به فرض مثال متوسط بارش در کشور ما حدود ۲۵۰ میلیمتر است که با متوسط جهانی آن که برابر با ۷۵۰ میلیمتر بسیار فاصله دارد، با تمام این اوصاف ما باید برای ترسالی و خشکسالی‌های کشور برنامه‌ریزی داشته باشیم. طبق آمار موجود ما وارد هشتمین سال خشکسالی شده‌ایم که احتمالا تا ۲۰ سال آینده ادامه خواهد یافت که باید تدبیری عاقلانه در این خصوص اندیشیده شود.

بیشتر بخوانید:

 اعظمی ساردوئی در پایان خاطر نشان کرد: در بودجه ۱۴۰۰ اعتبارات قابل توجهی برای پروژه های آب و جبران کم آبی در کشور اختصاص داده شده است. از طرف دیگر وزارت جهاد کشاورزی باید در جایگزینی روش‌های نوین آبیاری به جای روش‌های سنتی بصورت کاملا رایگان و بدون تشریفات اقدام و وزارت نیرو در نصب و گسترش استفاده از کنتورهای هوشمند اقدام عاجل کنند. در حال حاضر تامین آب شرب مردم در اولویت و کشاورزی در قدم بعدی است در حالیکه متوسط مصرف آب مردم ایران ۱/۵ برابر متوسط مصرف جهانی است. بر همین اساس برای جبران کمبود آب باید فرهنگ سازی صرفه جویی و مصرف بهینه و درست از طریق رسانه‌ها صورت پذیرد تا شاهد جیره بندی آب در کشور نباشیم، چیزی که فعلا ناممکن است./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی